Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 20.10.2020 09:55:39 

S úsmevom je život krajší!

 

 

         

 

Čokoláda na predpis

Fámy o tom, ako čokoláda negatívne vplýva na pleť, cholesterol a vôbec, že nepatrí do zdravého jedálnička, sú definitívne vyvrátené. Skupina vedcov okolo doktora Normana Hollenberga z Harvardskej univerzity totiž zistila, že kakao je unikátna potravina, ktorá dokáže pozitívne vplývať na krvný tlak, a preto sa odporúča na prevenciu, ako aj liečbu hypertenzie.

Výskum sa sústredil na obyvateľov súostrovia San Blas v Paname, indiánov z kmeňa Kuna, u ktorých sa nezistili problémy s krvným tlakom, všetci ho mali v normále a tešili sa pevnému zdraviu. Ich príbuzní, ktorí sa pred časom presťahovali do hlavného mesta, boli nútení zmeniť stravovacie návyky a prispôsobiť ich životu vo veľkomeste.

Začali mať problémy s krvným tlakom, ktorý mal tendenciu sa zvyšovať. Hollenberg a jeho spolupracovníci sa rozhodli hľadať príčinu a výsledok ich bádania je viac ako prekvapivý. V rodnej osade indiáni bežne konzumovali kakaové bôby, plody bohaté na flavonoidy. Výskumy potvrdili, že práve táto látka obsiahnutá v kakau a teda aj v tmavej čokoláde napomáha udržiavať krvný tlak v normále.U všetkých bol zaznamenaný nielen znížený krvný tlak, ale aj pokles hladiny cholesterolu v krvi.

Zároveň treba spomenúť i fakt, že zdraviu prospešné účinky má len čokoláda, v ktorej zložení nechýba kakaové maslo. A práve túto ingredienciu by ste v bielej, alebo menej kvalitnej tmavej čokoláde hľadali len márne.

 

 

 

 

 

 

Ruže upevňujú pamäť 
 


Snáď odnepamäti sú ruže pokladané za najkrajšie a najdôstojnejšie kvety, ktoré najlepšie vyjadrujú silu citov. Symbol horúcej lásky však podľa nemeckých univerzitných vedcov má ešte ďalší nezanedbateľný význam. Ich vôňa totiž posilňuje pamäť. Vedci z rozsiahleho výskumu zistili, že čuchové vnemy a podnety slúžia nielen k vyvolávaniu spomienok na minulé deje, ale uplatňujú sa aj pri cielenej aktivácii centier pamäti.

 

Nebezpečné driemanie


Podľa najnovších výskumov je driemanie alebo zaspanie pred televíziou, či kdekoľvek inde, nebezpečné, pretože môže zvýšiť riziko porážky. Podľa odborníkov môže pospávanie tiež súvisieť s poruchami spánku, ako je napríklad spánková apnea (resp. spánkové apnoe), čo je zastavenie dýchania počas spánku. Na prieskume sa zúčastnilo  2200 ľudí, ktorí  boli zdraví. Vedci ich pozorovali niekoľko rokov a účastníci výskumu odpovedali na rôzne otázky spojené so spánkom. Lekári ich rozdelili do troch skupín: na tých, ktorí nedriemu vôbec, tých, ktorí driemu občas a tých, ktorí driemu často. O dva roky po skončení výskumu mali tí pacienti, ktorí driemali občas až 1,6-násobne a tí, ktorí driemali často až 2,6-násobne vyššie riziko ako tí, ktorí nedriemali vôbec.  Odborníci odporúčajú, aby lekári dôkladne vyšetrili každého pacienta, ktorý má problémy so spánkom.

 

Spite na chrbte
zabránite tak tvorbe vrások na tvári a krku. Proti tvorbe vrások pôsobí aj mäkká posteľná bielizeň, veľmi dôležitý je aj uterák. Vhodné je utierať si tvár do čistej bavlnenej detskej plienky.
Aj čítať by sme mali v sediacej polohe a nie v posteli s hlavou podloženou vankúšom. Takto môžeme zabrániť tvorbe vrások na hrdle.

 

Topánky by sme mali kupovať
zásadne v poobedných hodinách, kedy sú naše nohy opuchnuté od chôdze. Takto kúpená obuv nám poskytne skutočné pohodlie.
Ráno sú totiž nohy odpočinuté a tým pádom chudšie.

 

Lak na nechtoch vám vydrží dlhšie,
ak si pred lakovaním nechty pretriete vatovým tampónom namočeným v octe.

 

Lesná terapia


Viete o tom, že stromy sú naši najspoľahlivejší lekári? Sú prírodným zdrojom kyslíka a vody, ničí baktérie, zo vzduchu vstrebávajú obrovské množstvo jedovatých toxínov. Lesná terapia je ľudskému organizmu tak príjemná a užitočná, a pritom vôbec nič nestojí! S jej pomocou posilníte svoje telo i dušu. Miazga kolujúca v kmeňoch a éterické oleje, ktoré uvoľňujú, dodávajú úžasnú energiu.

Najjednoduchším spôsobom ako dobiť životný akumulátor je, samozrejme, prechádzka lesom. Iba dvadsať minút stačí k odpočinku, upokojeniu rozjarených nervov a obnovenie chuti do života. Môžete sa k stromom pritlačiť a objať jeho kmeň. Pamätajte však na to, že stromy majú ako pozitívnu, tak aj negatívnu energiu. Držte sa späť od topoľa, osiky či divého orgovánu. Než vyrazíte do prírody, zistite, ktorý strom vám najviac prospeje.


Borovica

Pomôže ľuďom v strese, pri únave a oslabení. Dezinfikuje a čistí vzduch, jej vôňa pôsobí ako zázračná inhalácia pri prechladnutí. Stačí niekoľko nádychov a nádcha či kašeľ sa zmierni. Éterické oleje borovice obsahujú antiseptické látky.


Jedľa

S jej pomocou sa vám vráti vnútorný pokoj a radosť zo života. Kontakt s týmto stromom stišuje emócie, pomáha proti tráviacim problémom a mierni zápaly.


Breza

Dodáva životné sily a zlepšuje koncentráciu. Mierni napätie svalov spôsobené stresom a lieči ženské problémy, urýchľuje tiež hojenie rán a popálenín. Odporúčame zasadiť brezu do záhrady, pretože ionizuje vzduch, tzv. neutralizuje škodlivý vplyv elektromagnetických zariadení (vrátane vedenia vysokého napätia). Prítomnosť brezy posilňuje organizmus a upravuje funkciu obličiek.


Dub

Je symbolom zdravia sily. Naozaj má vplyv na fyzickú kondíciu, upravuje krvný obeh, čím zabraňuje chorobám srdca. Dovolenka v krajine, kde rastie veľa dubov, je blahodarné pre osoby oslabené chorobou! Známky zlepšenia stavu cítia už po týždni. Výťažok z dubovej kôry lieči kožné ochorenia.


Buk

Vyžaruje energiu už zo vzdialenosti desiatich metrov. Je nenahraditeľný pri migréne. Pri silných bolestiach hlavy si na čelo priložte čerstvý bukový list. Tento strom tiež tlmí nepríjemné stavy plné úzkosti a navodzuje duševnú pohodu.


Lipa

Odpočinok pod lipou upokojuje, napomáha sústredeniu, lieči depresie. Jej kvety majú protizápalové účinky. Lipový odvar znižuje horúčku, lieči infekcie horných ciest dýchacích, podporuje potenie.


Jarabina

Mobilizuje k činnosti, dodáva sebadôveru. Odvar z plodov – jarabín – upravuje činnosť srdca, pôsobí preventívne proti skleróze; lisovaná šťava zahustená cukrom na sirup zmierňuje dlhodobé zdravotné problémy močových ciest, pečene a žlčníka.

 

                                                                                                                                           

                                         

 

 

 

 

AKÍ SÚ PRI STOLE, TAKÍ SÚ V POSTELI

 

Podľa nemeckého psychológa profesora Alberta Geberta môžu ženám o ich novom milencovi veľa prezradiť aj jeho zvyky pri stolovaní. Takže dámy, dobre sa pozerajte, ako váš partner je....
 

„Už prvá spoločná večera pri sviečkach veľa napovie,“ tvrdí psychológ, ktorý rozdelil mužov do niekoľkých kategórií.

Napríklad taký „priekopár“ má najväčšiu radosť, keď sa prizerá, ako si omáčka na tanieri razí cestu pomedzi pyré a mäso. Tento typ je ideálny partner pri ženy, ktoré si chcú založiť rodinu. V posteli je chápavý, empatický a kreatívny.

„Hltač jednohubiek“ si necháva to najlepšie vždy nakoniec. Je to pôžitkár a perfekcionista.

Konzervatívnejším typom je tzv. „najprv korením, potom jem“. Jedlo si totiž vždy najprv okorení a potom ho s pôžitkom vychutnáva. Takýto postup zachováva aj v milostnom živote. Práve preňho sa zrejme vynašlo zrovnoprávnenie pohlaví - aj čo sa týka domácich prác.

„Dojedač zvyškov“ zhltne nielen šalát určený na dekoráciu, ale aj zvyšky z vášho taniera. Býva verný a oddaný, niekedy má však sklony svoju partnerku duševne ubíjať. Jeho veľkou prednosťou je, že vo veci sexu má rád experimentovanie.

Takzvaný „miešač“ jedáva ako malé dieťa a na tanieri mieša všetko dokopy. Žiaľ, aj v intímnych záležitostiach sa prikláňa k rutine, správnym spôsobom ho však môžete zmeniť doslova na labužníka sexu.

Na spoločenské pravidlá, ale aj na erotiku zaneviera „vypitvávač“. Namiesto noža používa „skalpel“ a jedlo vycvičenou rukou dokonale vypitvá a očistí. Potom vychutnáva kúsok po kúsku. Na takéhoto partnera potrebujete mať silné nervy, ale zato sa s ním nebudete nikdy nudiť.
 

 

 

Dávajte si pozor na jazyk aj pred bábätkom!
Malé dieťa ešte nerozpráva, a preto sa mnohí rodičia mylne domnievajú, že im ani nerozumie a pokojne sa v ich prítomnosti rozprávajú o čomkoľvek, akoby tam ani dieťa nebolo. Lenže pozor! Aj malé dojča nám rozumie.

Napríklad ročné dieťa zažíva veľký rozdiel medzi tým, čo dokáže povedať a čomu rozumie. Svoje meno pozná už zhruba štvor- až päťmesačné dojča. Ak ho spomeniete hoci v debate s partnerom, bábätko spozornie. Okolo roka už rozumie rôznym veciam. Nechápe zmysel jednotlivých slov, ale vníma, čo sa za slovami skrýva. Registruje tón hlasu, rytmus dychu aj reč tela. Kto je nahnevaný, zvyšuje hlas, dýcha rýchlejšie aj pohyby má prudšie. Kto je radostný, robí to presne naopak.

Základné posolstvo, ktoré slová nesú, teda dokáže dešifrovať úplne presne už malé bábätko. Ani dojčaťu teda nie je jedno, či hovoríte nahnevaným alebo veselým tónom, keď ho dojčíte alebo keď mu tretíkrát v priebehu pol hodiny vymieňate plienku... Keď má dieťa rok a pol až dva, jeho slovná zásoba rastie neuveriteľne rýchlo. Možno ich ešte nehovorí, ale určite im už rozumie. Ak sa naňho trebárs sťažujete manželovi alebo babičke, že na vás pri obede prevrátilo tanier s polievkou, rozumie nielen to, že hovoríte o ňom, ale chápe aj slovo ,,tanier" a vie si dať dokopy, o čom to je. A z tónu vášho hlasu je jasné, že urobilo niečo zlé.

Hoci tón svojho hlasu nedokážete vždy kontrolovať, určite by ste nemali pred dieťaťom prednášať svoje kritické pripomienky a hodnotenia o ňom ani keď je ešte v perinke. Nech si o psychológii myslíte čokoľvek, ak batoľa počúva opakovane určitú frázu na svoju adresu (on je taký maličký a tenučký, ona je trocha pomalšia, staršie dieťa bolo dobré, tohto krikľúňa mám za trest...), usadí sa mu to v hlave. Aj keď vtedy ešte nerozumie, o čom presne hovoríte, môže sa táto opakovaná fráza vynoriť o pár rokov a dieťa si doplní súvislosti, až keď plne chápe význam jednotlivých slov. Preto je lepšie dávať si pozor na jazyk aj pred bábätkom.

Ako bude človek vyzerať o 1000 rokov? Genetici vraj už vedia…

Od opice k modernému človeku. Tu sa evolúcia zastavila, ďalší vývoj nás podľa vedcov nečaká. Už po stáročia sa vedci snažili predpovedať vývoj ľudskej rasy.

 Niektorí tvrdili, že sa časom vyvinieme v dokonalé bytosti, druhí videli budúceho človeka ako zabedneného škriatka s obrou hlavou, ktorý celý deň tupo čučí na televízor a počítač. Ale kde je pravda?

Britskí genetici to už vraj vedia! „Zabudnite na obe vízie. Pozrite sa na seba do zrkadla. Áno, presne takto budú vyzerať ľudia o tisíc i milión rokov,“ hovoria. Podľa profesora Steva Jonesa už evolúcia jednoducho skončila.

Ľudia predtým umierali veľmi často ešte pred dosiahnutím plnoletosti. V krutých podmienkach spolu súťažili o to, kto prežije. Došlo na prirodzený výber. Prežili len tí najsilnejší. Vďaka ústrednému kúreniu, dostatku jedla a všetkým ďalším vymoženostiam modernej doby už boj o prežitie odpadá. Podľa najnovších výskumov však hrozí zánik až štvrtine ostatných cicavcov. Ohrozené sú okrem iného ľadové medvede, kaspické tulene, ružové kraby či iberské rys

 Zatiaľ náš vývoj vyzerá takto.........

25 právd a omylov o jedle!

„Jedzte špenát, budete mať svaly!“ jeden z najrozšírenejších omylov sveta. Niektoré zažité mýty o jedle teraz uvedieme na pravú mieru…

 1. Špenát obsahuje veľa železa!
Nie! Historka o tom, ako sa tento omyl rozšíril, je známa: chyba v desatinnej čiarke pri výsledkoch výskumu! Špenát jednoducho ku svalom pomohol naozaj len Pepekovi námorníkovi v kreslenej groteske.


2. Jedzte viac malých porcií, schudnete!
Nie! Ako si z asi 1600 kalórií (odporúčané diétne množstvo na deň) pripraviť toľko malých jedál? Stále je tu nebezpečenstvo, že si pripravíte kalorickú bombu. Keď človek je, vylučuje slinivka brušná inzulín, ktorý bráni vylučovaniu tuku a spôsobuje tak nadváhu. Lepšie je jesť 3krát denne a medzi tým dve drobné jedlá.


3. Po večernom jedle sa viac priberá!
Nie! Váha sa sama riadi podľa energetickej bilancie a denná doba ju nezaujíma. Potom by sa totiž nedalo vysvetliť, prečo ľudia v južanských krajinách, ktorí jedia oveľa neskôr ako my, sú štíhlejší ako tí v severských krajinách.


4. Hnedé slepačie vajcia chutia lepšie!
Nie! Farba vajec záleží iba na rase sliepky, ktorá vajce zniesla - nemá žiadny vplyv na chuť alebo na zdravotné hodnoty.


5. Vajcia sú nezdravé a zvyšujú hladinu cholesterolu
Nie! Vajcia patria medzi vôbec najzdravšie potraviny. Obsahujú prakticky všetky dôležité výživové látky. V žĺtku obsiahnutý cholesterol podľa posledných výskumov nezvyšuje nebezpečný (LDL) cholesterol. Naopak dodáva lecitín, ktorý hladinu cholesterolu dokonca znižuje.


6. Alkohol napomáha tráveniu a chudne sa po ňom!
Nie! Je to presne naopak. Pivo a vysokopercentný alkohol sú kalorické bomby a majú zlý vplyv na látkovú výmenu, a navyše brzdia tráveniu tuku.


7. Víno prospieva srdcu!
Áno aj nie! Nie víno, ale v ňom obsiahnuté polyfenoly chránia srdce. Nájdete ich ale aj v čiernom a zelenom čaji, vlašských orechoch a vínnych hroznách. Pokiaľ denne vypijete viac ako dva poháriky vína, zvyšujete si krvný tlak, ktorý môže zapríčiniť rôzne ochorenia srdca.


8. Na čerešne sa nemá piť!
Nie! Toto platilo v dobe, keď nebola pitná voda ešte tak kvalitná. Škodlivé mikroorganizmy spôsobovali pri nadmernom množstve zdravotné problémy.


9. Plesne na ovocí a džemoch stačí odkrojiť!
Nie! Odkrojiť pleseň a „zdravý" zvyšok ovocia zjesť, to je naozaj zdraviu nebezpečné! Pleseň rozšíri póry a môže sa tak nerušene šíriť celou potravinou, bez toho aby ste to videli. Plesne produkujú nebezpečný aflatoxin, ktorý môže poškodiť pečeň. Pokazené potraviny úplne vyhoďte!


10. Tuk spôsobuje choroby!
Nie! Početné štúdie dokázali, že aktívni, športujúci a silnejší ľudia sú zdravší ako štíhlejší lenivci. Okrem toho tuk nespôsobuje automaticky obezitu. Záleží na zdravých pomeroch medzi živočíšnymi a rastlinnými tukmi a rozhoduje aj kvalita tuku.


11. Med je zdravý pre nachladnuté deti!
Nie! Nebezpečný omyl! V prvom roku života by malé deti med vôbec nemali jesť. V mede bola objavená baktéria, ktorá život detí ohrozuje.


12. Po čokoláde a zemiačikoch sa robia „pupáky"!
Nie! Až dodnes nebola táto súvislosť vedecky preukázaná. Je úplne nejasné, ako by mohla čokoláda alebo zemiačiky upchať mazové žliazky.

 

13. Na cukre sa môže stať človek závislým!
Nie! Až dodnes to nikto vedecky nepreukázal. Telesné abstinenčné príznaky nie sú pri nedostatku cukru známe.


14. Vegetariáni chudnú rýchlejšie!
Nie! Či človek priberie alebo schudne, o tom rozhoduje iba prijatý tuk a množstvo kalórií. Je ale pravda, že vegetariánske jedlá sú v zásade ľahšie.


15. V teple človek musí jesť menej!
Nie! Naše telo nie je schopné využívať okolité teplo ako zdroj energie. Naopak. Aby udržalo stabilnú teplotu, potrebuje energiu. Aj potenie nás zbavuje síl.


16. Človek denne potrebuje aspoň jedno teplé jedlo!
Nie! Záleží na vyváženosti jedla. Polievka je v zime príjemná, ale nie je to pre náš organizmus žiadna povinnosť.


17. Upravená strava je nezdravá!
Nie! Opak je pravdou. Veľa potravín je stráviteľných až po úprave. Pokiaľ by mlieko nebolo zahriate, rýchlo by skyslo. Napríklad fazuľu by ste nemali jesť neuvarenú - surová obsahujú jedovaté látky.


18. Sladkosti neobsahujú žiadne vitamíny!
Áno aj nie! Záleží na zložení. V mnohých čokoládach, pralinkách, marcipáne alebo nugáte sú spracovávané orechy. A tie sú významným zdrojom vitamínov E a B6.


19. Čerstvé mlieko je zdravšie ako pasterizované!
Nie! Látky v čerstvom a pasterizovanom mlieku sa veľmi nelíšia. Čerstvé mlieko ale nemá tak dlhú trvanlivosť.


20. Za zubné kazy môže aj nadbytok cukru!
Áno, ale... kaz vznikne, keď si zuby zle čistíte. Cukor tomu môže len napomôcť, pretože je aj zdrojom energie pre baktérie spôsobujúce zubný kaz. Platí to ale aj o potravinách bohatých na škroby - zemiačiky, ovsené vločky. Tieto potraviny ostávajú na zuboch nalepené dlhšie, a tak ich môžu baktérie dlhšie využívať ako zdroj energie.


21. Mlieko zabraňuje osteoporóze!
Áno, ale... Mlieko je síce dôležitým zdrojom vápnika, z ktorého sa tvoria kosti, ale ten obsahujú aj ďalšie potraviny. Brokolica, kapusta, fenikel, pór...


22. Bylinkové čaje sú zdravé!
Čiastočne! Aj v prírodnom lekárstve môže dôjsť k predávkovaniu. Pri bylinkových čajov z lekárne by ste mali návod čítať starostlivo ako u iných liekov.


23. Chemicky ošetrené ovocie je zdraviu škodlivé!
Nie! Existuje totiž nariadenie, v ktorých je stanovené najvyššie prípustné množstvo použitia prostriedkov na ochranu rastlín. To garantuje, že predávané ovocie a zelenina sú bez rizika. Okrem toho dnes už asi nikto nekonzumuje neumyté ovocie.

24. Existuje diéta, po ktorej mizne akné!
Nie! Dosiaľ nikto nepreukázal, že by zmena jedálnička obmedzovala vznik akné, alebo mu dokonca bránila.

25. Čerstvý chlieb môže spôsobiť bolesti brucha!
Nie! Poveru si pravdepodobne vymysleli kedysi rodičia, ktorí chceli, aby sa najskôr zjedol starší chlieb.

 

Ktorý strom spadá pod Tvoje narodeniny?

 

 23 december až 1 január........................Jabloň

2 január až 11 január........................Jedľa

12 január až 24 január........................Brest

25 január až 3 február........................Cyprus

4 február až 8 február........................Poplar Tree

9 február až 18 február........................Céder

19 február až 28 február........................Borovica

1 marec až 10 marec........................Vŕba

11 marec až 20 marec........................Lipa

21 marec .............................................Dub

22 marec až 31 marec........................Orech

1 apríl až 10 apríl...........................Rowan Tree

11 apríl až 20 apríl...........................Javor

21 apríl až 30 apríl...........................Vlašský orech

1 máj až 14 máj...........................Poplar Tree

15 máj až 24 máj...........................Gaštan

25 máj až 3 jún...........................Jaseň

4 jún až 13 jún..............................Hornbeam Tree

14 jún až 23 jún..............................Figa

24 jún ................................................Breza

25 jún až 4 júl..............................Jabloň

5 júl až 14 júl..............................Jedľa

15 júl až 25 júl..............................Brest

26 júl až 4 august........................Cyprus

5 august až 13 august........................Poplar Tree

14 august až 23 august........................Céder

24 august až 2 september.....................Borovica

3 september až 12 september.....................Vŕba

13 september až 22 september.....................Lipa

23 september..........................................Oliva

24 september až 3 október.....................Orech

4 október až 13 október.....................Rowan Tree

14 október až 23 október.....................Javor

24 október až 11 november..................Vlašský orech

12 november až 21 november.....................Gaštan

22 november až 1 december.....................Jaseň

2 december až 11 december..................Hornbeam Tree

12 december až 21 december.....................Figa

22 december..........................................Buk

 

 Jabloň: Láska krehká postava, veľa osobného čara, príťažlivá a atraktívna,

aura, flirtuje, dobrodružná, citlivá, vnímavá, vždy zamilovaná, potrebuje

milovať a byť milovaná, verný a nežný partner, veľmi ušlachtilá, má vedecké

nadanie, žije pre dnešok, bezstarostná, filozof s fantáziou

 

Jedľa: Tajomná mimoriadny vkus, dôstojnosť, pestovaný vzhľad, ľúbi čokoľvek

krásne, náladová, má sklony k sebectvu ale snaží sa to pred ostatnými

zakryť, vcelku skromná, veľmi ctižiadostivá, nadaná, usilovná, nespokojný

milenec, má veľa priateľov a veľa nepriateľov, veľmi spoľahlivá, tvrdohlavá

 

Brest: Vznešený vkusné ošatenie, skromné požiadavky, má sklony neodpustiť

omyly, veselý, vodcovský typ, nerád počúva(poslúcha), čestný a verný

partner, myslí si, že všetko vie a rád rozhoduje z iných, ušľachtilý,

štedrý, má veľký zmysel pre humor, praktický

 

Cyprus: Vernosť silný, svalnatý, prispôsobivý, berie čo život dá, šťastný,

spokojný, optimistický, potrebuje dosť peňazí a uznania, nenávidí osamelosť,

vášnivý milovník ktorý nemôže byť uspokojený, verný, náladový, neposlušný,

pedant, bezstarostný

 

Poplar Tree: Neistota vyzerá veľmi dobre, nemá sebavedomé chovanie, odvážny

len vtedy keď je to nutné, potrebuje priazeň svojho okolia, veľmi vyberavý,

často osamelý, veľký nepriateľ, umelecká povaha, dobrý organizátor, má

sklony k filozofii, spoľahlivý v každej situácií, berie partnerstvo seriózne

 

Céder: Dôvera veľký krásavec, vie ako na vec, má rád luxus, silné zdravie,

prinajmenšom nie plachý, má sklony pozerať sa zhora na ostatných,

sebavedomý, určuje, netrpezlivý, chce robiť dojem na iných, mnohostranne

talentovaný človek, usilovný, zdravý optimista, čaká na jedinú veľkú pravú

lásku, schopný vytvárať rýchle rozhodnutia

 

Borovica: Zvláštnosť má rada príjemnú spoločnosť, veľmi robustná, vie ako si

spraviť život pohodlným, veľmi aktívna, prirodzená, dobrý spoločník ale

zriedka priateľská, veľakrát sa sklame kým nájde svoj ideál, dôveryhodná,

praktická, ľahko sa zamiluje ale jej vášeň rýchlo vyhorí, citovo založená,

dobrá spoločnosť, neodpúšťa, umelecká

 

Javor: Samostatné myslenie neobyčajná osoba, plný fantázie a originality,

plachý a zdržanlivý, ctižiadostivý, pyšný, má sebaúctu, hlad po nových

skúsenostiach, niekedy nervózny, veľmi zložitý, má dobrú pamäť, učí sa

ľahko, má komplikovaný milostný život, chce zapôsobiť

 

Vlašský orech: Vášeň nemilosrdný, zvláštny a plný protikladov, často

sebecký, agresívny, ušľachtilý, má široký obzor, neočakávané reakcie,

náročný a nezvyčajný partner, nie vždy obľúbený ale často zbožňovaný,

dômyselný strategista, veľmi žiarlivý a vášnivý, nekompromisný

 

Gaštan: Úprimnosť neobyčajne krásny, nechce zapôsobiť, má dobre vyvinutý

zmysel pre spravodlivosť, húževnatý, zainteresovaný, rodený diplomat ale

podráždený a citlivý v spoločnosti, často nedostatok sebadôvery, zavše

dosiahne vedúce postavenie, cíti sa nepochopený, miluje len raz, má ťažkosti

v hľadaní partnera

 

Jaseň: Ctižiadostivosť neobyčajne príťažlivý, živý, impulzívny, náročný,

nestará sa o kritiku, ctižiadostivý, inteligentný, talentovaný, rád sa

zahráva s osudom, môže byť sebecký, veľmi spoľahlivý a dôveryhodný, verný a

rozvážny milenec, niekedy rozum vládne nad srdcom ale berie partnerstvo

veľmi vážne

 

Hornbeam Tree: Dobrý vkus oplýva chladnou krásou, stará sa o svoj zjav a

kondíciu, má dobrý vkus, sklony k sebectvu, robí si život tak pohodlný ako

sa dá, múdry, vedie disciplinovaný život, citový a uznanlivý partner, sníva

o neobyčajných milencoch, je zriedkakedy šťastný so svojimi citmi, najviac

nedôveruje ľuďom, nikdy si nie je istý svojimi rozhodnutiami, veľmi

svedomitý

 

Figovník: Jemnocit veľmi silný, troška tvrdohlavý, samostatný, nepripustí

odvrávanie, miluje život, svoju rodinu, deti a zvieratá, má dobrý zmysel pre

humor, má rád nečinnosť a leňošenie, praktický talent a inteligencia

 

Dub: Silná osoba odvážny, silný, nevypočítateľný, samostatný, rozumný, nemá

rád zmeny, stojí nohami pevne na zemi, človek činu

 

Breza: Inšpirácia živá, príťažlivá, elegantná, priateľská, skromná, ničoho

nemá rada nadmieru, nenávidí nevychovanosť a vulgárnosť, miluje život v

prírode kľudný a tichý, nie je veľmi vášnivá, vytvára pokojnú atmosféru

 

Olivovník: Múdrosť miluje slnko, teplo a láskavé city, je múdra, vyrovnaná,

vyhýba sa agresii a násiliu, je tolerantná, veselá, pokojná, má dobre

vyvinutý zmysel pre spravodlivosť, je citlivá, vnímavá, empatická, plná

žiarlivosti, rada číta a má rada spoločnosť rafinovaných ľudí

 

Buk: Tvorca má dobrý vkus, stará sa o svoj výzor, materialista, má dobrú

organizáciu života aj v zamestnaní, je hospodárny, dobrý vodca, zbytočne

neriskuje, múdry, skvelý celoživotný druh, náruživo starostlivý

 

Vŕba: Melanchólia krásna ale zádumčivá, príťažlivá, má veľmi rada všetko

krásne a vkusné, rada cestuje, snílek, neposedná, nevypočitateľná, čestná,

môže byť ovplyvniteľná, nie je ľahké s ňou žiť, náročná, dobrý žiak, trpí v

láske ale niekedy nájde partnera u ktorého zakotví

 

Lipa: Neistota akceptuje to čo život prinesie s pokojom, nenávidí boje,

stres a námahu, má sklony k lenivosti a nečinnosti, tichá, obetuje sa pre

priateľov, mnohostranne talentovaný človek ale nie dosť húževnatý aby mu to

prinieslo ovocie, často narieka a sťažuje sa, je veľmi žiarlivý a oddaný

 

Orech: Mimoriadny kúzelne pôvabný, veľmi chápavý, vie ako vytvoriť dojem,

aktívny bojovník za spoločnosť, populárny, náladový a vrtošivý,

nevypočitateľný wmilenec, čestný a tolerantný partner, má zdravý úsudok, je

nenáročný

 

Rowan: Citlivosť plný pôvabu, veselý, nadaný, nesebecký, rád dáva pozor,

miluje život, pohyb, vzrušenie a dosť komplikuje, je vzájomne závislý i

samostatný, má dobrý vkus, je vášnivý, citovo založený, je dobrá spoločnosť,

neodpúšťa, umelecky nadaný

 

Charakterizuje vás kvetinka.Podľa dátumu narodenia si pozrite
 ku ktorej kvetinke patríte.
 
  Iris  1.-10.1.
Je húževnatý a má dobré organizačné schopnosti. Nepodlieha pesimizmu a vie si poradiť v zložitých situáciách. Prevláda u neho rozum nad citom.Získáva si dôveru a obdiv druhých, pretože ich dokáže povzbudiť a dať im vždy novú nádej. V láske vyhľadáva partnera, ktorý mu pomôže realizovať jeho sny, túžby a želania.

 Astra 11.-20.1.

Vyniká svojou inteligenciou, intelektom a racionálnym zmýšľaním. Svoj život dobre plánuje a organizuje. Je praktická a rozvážna. Pracuje svedomite a presne. V láske je verná a spoľahlivá. Hľadá partnera, ktorý jej rozumie, je citlivý a temperamentný.

 Gerbera  21.-31.1.

V styku s druhými ľuďmi je opatrná. Vie správne reagovať na akúkoľvek nepredvídanú situáciu v živote. Je pohotová a vo všetkom sa dokáže orientovať. Rada spoznáva nových ľudí, veci i zeme. Je veľmi citlivá a srdečná. Má zmysel pre humor a vie žartovať i sama o sebe. Pre svoj otimizmus je v kolektíve obľúbená a má veľa priateľov. Dokáže sa vžiť do situácie druhých a je ochotná im pomôcť.

 Púpava (Pampeliška) 1.-10.2.

V živote býva konzervatívna a nerada sa prispôsobuje novým zmenám. Je priateľská a spoločenská.Vyžaruje harmóniu a v kolektíve je veľmi obľúbená. V spoločnosti pôsobí oslňujúcim dojmom. V láske vyžaduje veľa trpezlivosti a tolerancie, pretože často podlieha negatívnym emóciám. Stresové situácie ju veľmi deprimujú.

 Sedmikráska 11.-19.2.

Je veľmi vytrvalá, obetavá a pracovitá.Rada sa obetuje pre druhých. Nie je ľahostajná k cudziemu nešťastiu. V láske je nestála a prelietavá. Vie dobre komunikovať s ľuďmi a presviedčať ich o svojej pravde. Vie sa presadiť a dokáže zvládnuť každú životnú situáciu.

 Tulipán  20.-29.2.

Je zamestnaný sám so sebou.Rád chodí do spoločnosti, kde sa cíti ako ryba vo vode.Je zábavný a vyžaruje z neho živelný optimizmus a istota. Neustále vyhľadáva nové dobrodružstvá. V láske je dosť nestály a neustále nespokojný.Často prežíva milostné sklamania. Je dôverčivý, citlivý a veľmi náladový.

 Mimóza  1.-10.3.

Má veľmi nestálu povahu. Nie je príliš zameraná na život. Stále od života niečo očakáva a stále po niečom túži. Chce získať majetok, titul a dobré sociálne postavenie. V láske je nestála. U partnera spolieha na istotu a vyžaduje nežnosť. Má malé sebavedomie.

 Fialka  11.-20.3.

Nemiluje žiadny hazard ani riziko.Má rada bezpečie a istotu – vždy a vo všetkom. Je učenlivá a inteligentná. Ochotne pomáha druhým. Je naivná, skromná a plná ideálov.Nemá žiadne prehnané nároky. Rada si vypočuje skúsenosti iných a nechá si poradiť. Takisto sama býva pre ostatných dobrým radcom, pretože v nich vzbudzuje dôveru. Vyžaruje kľud a vyrovnanosť. V láske je milá, verná a trpezlivá. Rada žije vo svojom svete snov a fantázií. Často premýšľa o minulosti.

 Prvosienka  (Petrklíč) 21.-31.3.

Je podnikavá, prispôsobivá a obratná v akomkoľvek zamestnaní.  Ľahko a rýchlo dosahuje významného postavenia. Má talent podnikať, angažovať sa v obchode či politike. Je schopná rýchlo realizovať svoje plány a byť dobre finančne zaistená. Takisto v láske rada dobýva a hľadá istotu.

 Hortenzia 1.-10.4.

Má dobrú intuíciu. Je diskrétna a elegantná. Má krehký a jemný vzhľad. Vo svojom jednaní je trpezlivá a húževnatá. Dosahuje tak úspechov a stanovených cieľov. Rada sa učí a prejavuje záujem o všetko nové. Druhým ľuďom prináša kľud, šťastie a pohodu.V láske rešpektuje partnerovu slobodu a nezávislosť.

 Orgován  ( Šeřík)11.-20.4.

Pôsobí citlivým a vyrovnaným dojmom. Je optimistický, veselý , družný a plný životodárnej energie. V živote má šťastie a získa to, po čom túži. Pomáha mu v tom jeho húževnatosť, vytrvalosť a pracovitosť. V láske je veľmi citlivý a vyžaduje veľa pozornosti.

 Kamélie 21.-30.4.

Je ctižiadostivá a vášnivá. Usiluje o vedúce úpostavenie.Nerada sa podriaďuje. Všade dosahuje úspech a uznanie. Upútava  nielen svojim zjavom , ale aj vystupovaním. Vyžaruje z nej sebaistota a odvaha. Imponuje svojmu okoliu.Má umelecké schopnosti a vyniká v rôznych druhých umeniach. V láske je stála a dokáže partnerovi mnoho ponúknuť.

 Pivónia 1.-10.5.

Rozhodná, konštruktívna a plná nových nápadov. Druhí si ju vážia pre jej múdre rozhodnutia. Je optimista s osobitným zmyslom pre humor. V spoločnosti je obľúbená. Má veľa priateľov. Vie sa radovať zo života. V práci je presná  a starostlivá. V láske je vášnivá a žiarlivá.

 Konvalinka 11.-21.5.

Má rada prepych.Miluje nadovšetko jedlo, pitie, zlato a všetok komfort. Je cieľavedomá, so sklonom  k chladnému, triezvemu a racionálnemu uvažovaniu v podnikaní. Kráča priamo k svojmu cieľu. Presne vie, čo od života očakáva. V láske vyžaduje vernosť, úprimnosť a túži byť hýčkaná a silne milovaná.

 Ruža  22.-31.5.

Túži po moci a obdive. Nikdy nikomu nemôže byť podriadená, pretože chce rozkazovať a vládnuť druhým.  Na svoje okolie pôsobí magnetickým dojmom. Je nadaná a má záujem o umenie a literatúru. Rada vyhľadáva spoločnosť múdrych ľudí. Lásku dokáže prežívať naplno. Nepozná žiadnu strednú cestu. Chce všetko alebo nič. Je stvorená pre veľkú a jedinú lásku.

 Azalka 1.-10.6.

Je sentimentálna a náladová.Má vrodený cit pre spavodlivosť. Patrí k ľuďom, ktorí vyžarujú kľud, šťastie a pohodu. Ľahko podlieha citom a stáva sa obeťou sympatií a antipatií. Takisto jej milostný život je plný nestálosti a zvratov. Má dar výrečnosti a vie zaujať druhých. Priťahuje pozornosť ľudí celkom odlišného zamerania, ktorí s ňou vedú diskusie.

 Ľalia 11.-20.6.

Predstavuje osobu milujúcu, ale chladnej povahy, odmietavú, zdržanlivú a navonok nedotknuteľnú.Vnútri je veľmi citlivá. Je zmyselná, vášnivá a ľahko citovo zraniteľná. Bojí sa v skutočnosti prejaviť svoje city a pocity. Verejne sa k nim nikdy nechce priznať. Má sklon snívať o veľkej, romantickej a nekonečnej láske.

 Sirôtka ( Maceška) 21.-30.6.

Je plná porozumenia pre ostatných. Má v sebe veľké osobné kúzlo. Vyniká veľkou otvorenosťou a srdečnosťou. Má veľa priateľov a je obľúbená v spoločnosti. Nepremýšľa o zajtrajšku, žije v prítomnosti. V citoch má rada pestrosť a nežnosť.V láske je žiadúca a život s ňou je strhujúci.

 Jasmín  1.-10.7.

Je húževnatý a uzavretý. Dokáže odolávať všetkým prekážkam. Má silne vyvinutý zmysel pre zodpovednosť. Jeho odvaha mu pomáha dosahovať ciele a realizovať svoje želania. Dokáže sa nadchnúť pre všetko nové a svoju aktivitu a entuziazmus prenáša aj na ostatných. O rodinu sa stará svedomite. Vyžaduje však mnoho lásky a pozornosti.

 Margaréta ( Kopretina) 11.-20.7.

Je veľmi koketná, veselá, netrpezlivá so sklonom k flirtovaniu. Lásku ani tak neprežíva, skôr o nej len rozpráva.Snaží sa upozorniť na svoje výnimočné schopnosti a očakáva obdiv a uznanie druhých. Je priateľská a u druhých obľúbená, pretože im dokáže vyjsť v ústrety. Je dobrým psychológom. Šťastie a úspech ju čakajú vo finančnej oblasti.

 Karafiát  21.-31.7.

Je úprimný  a riadi sa heslom : „ čo na srdci , to na jazyku“. Má talent odhaľovať slabiny druhých.Sám však nie je vôbec kritický, ani nie je ochotný prijímať kritiku od druhých. Pokladá sám seba za dokonalého. Jeho osobnosť charakterizuje rozhodnosť a stálosť. Výnimočne vyvinutý zmysel pre povinnosť ho núti dokončiť všetky započaté projekty.

 Slnečnica  1.-10.8.

Je otvorená, srdečná povaha a prirodzené sympatie jej ponúkajú šťastie a úspech v každej oblasti. Dokáže sa obklopiť príjemnými a zaujímavými ľuďmi, ktorí vytvárajú pozitívnu atmosféru.  Rada oslňuje druhých a býva stredom pozornosti. Lichotí jej každá pochvala. Je individualistka, plná výstredných a originálnych plánov. V láske je náročná a málokedy náchádza uspokojenie.

 Čakanka 11.-20.8.

Trpezlivosť a vytrvalosť jej dávajú možnosť dosiahnuť svoje životné ciele. Spolieha sa len  na seba a svoju nezávislosť. Nebojí sa rizika a mienka druhých ju nezaujíma. Dokáže sa radovať z maličkostí a práve preto je jej život šťastný. V láske je oddaná a vášnivá. Je vždy plná citu, pochopenia a trpezlivosti.

 Nezábudka ( Pomněnka) 21.-31.8.

Je citlivá, vnímavá a milujúca.Má porozumenie pre tých, ktorí potrebujú pomoc. I keď pôsobí krehkým dojmom, má dostatok odvahy a sily zdolávať v živote všetky prekážky. Často podlieha nostalgii a sentimentu. Spomína na veci minulé.  Je obetavá, starostlivá a srdečná. Potrebuje silného a vyrovnaného partnera, ktorý ju podporí v jej slabých chvíľkach.

 Lekno 1.-10.9.

Dokáže si každého získať. Je obdarená dobrou intuíciou. Má veľa priateľov. Vyniká svojim kľudom a vyrovnanosťou. Ide stále dopredu za vytýčeným cieľom. Je veľmi príťažlivá.  Verí v ľudskú láskavosť a dobrotu. Partnerovi dokáže byť oporou v ťažkých životných situáciách. Má hodne tvorivých nápadov.

 Snežienka 11.-20.9.

Je múdra a ambiciózna. Nevzdáva sa svojich predsavzatí a cieľov. Je veľmi pracovitá a ctižiadostivá. Vyžaruje z nej istota a suverénnosť. Má veľké umelecké schopnosti. Jej optimizmus priaznivo ovplyvňuje jej spolupracvníkov a priateľov. Vie si zvoliť správny smer cesty a urobiť správne rozhodnutia. V láske je jemná, nesmelá a citlivá.

 Zvonček  21.-30.9.

Je tak trochu tajnostkár. V živote býva väčšinou úspešný. Je šikovný a všetko mu ide od ruky.  Robí veci ľahko a hravo. Jeho vystupovanie je natoľko sebaisté, že si je istý aj sám sebou. U druhých vyvoláva zdanie arogantného a pyšného človeka. Je nestály a vrtošivý. Vyniká svojou inteligenciou.  Vie využiť svojho šarmu v živote aj v láske.

 Dáhlia ( Jiřina) 1.-10.10.

Je šarmantná, trochu tajomná a plná energie. Na všetko pozerá triezvo a realisticky. Je spoľahlivá. Nie je príliš náročná. Peniaze sú pre ňu len nutnosťou, aby si zabezpečila sociálne istoty. Spolieha sa na svoju nezávislosť a samostatnosť. Najviac potrebuje svoju rodinu, blízkych a priateľov. Partnerovi imponuje jej krása a originalita.

 Hyacint 11.-20.10.

Je okúzľujúci, šarmantný, plný života a sviežosti. Zverené úlohy plní presne a včas. Môžeme sa na neho spoľahnúť.Jeho najsilnejšou zbraňou je intuícia, s ktorou zvláda všetky životné skúšky.Dá sa naňho spoľahnúť v práci aj v láske.

 Frézia 21.-30.10

Je trochu povrchná a zdržanlivá. Niekedy pôsobí na svoje okolie neserióznym dojmom. V práci je však vytrvalá a húževnatá. Dokáže presadiť svoj názor. V láske je stála a život s ňou  je príjemný a mierumilovný.

 Chryzantéma 1.-10.11.

Má bystrý rozum, vysoký intelekt a dobré intuitívne  schopnosti.To všetko dokáže dobre využiť v súkromnom živote aj v zamestnaní. Potrebuje sa naučiť trpezlivosti a skromnosti. Nemala by toľko podliehať svojim náladám a pocitom.

 Narcis 11.-20.11.

Sila vôle a húževnatosť sú jeho hlavné znaky, ktoré mu pomáhajú v uskutočňovaní jeho cieľov. U druhých vzbudzuje úctu a stáva sa populárnym. Je odvážny a túži po pochvale a poctách. Ľahko sa dostáva do konfliktu.Má veľa známych, ale málo skutočných priateľov.

 Orchidea 21.-30.11.

Je múdra a pravdovravná. Má dostatok trpezlivosti a je cieľavedomá. Má dobrú intuíciu. Ostatní u nej obdivujú jej eleganciu, bystrosť a prezieravosť. Pre druhých však ostáva tajomnou a večnou hádankou. Je ťažké sa v nej vyznať.V láske je zmyselná a vášnivá. Vyžaduje neustálu pozornosť a komplimenty. V živote dosahuje všetko po čom túži.

  Nevädza ( Chrpa) 1.-10.12.

Vyniká svojou energiou, ambíciami a nebojácnosťou. Preto jej činnosti sú korunované úspechom. Má skvelé organizačné schopnosti. Dokáže dobre riadiť kolektív a byť úspešným vedúcim. Obdiv si zaslúži jej obetavosť a pracovitosť. V láske býva málokedy šťastná a hľadá ju po celý svoj život.

 Kalina 11.-20.-12.

Je nestála a netrpezlivá. Prežíva veľa emócií a citových zmätkov.  Rada cestuje a miluje zmeny. Ide svojou vlastnou cestou. Do práce sa vrhá v rýchlovke, až niekedy stratí záujem dokončiť ju. V láske je žiarlivá a majetnícka.

 Imelo 21.-31.12.

Je povahy trpezlivej a húževnatej. Darí sa mu uskutočňovať jeho želania a túžby.Má vôkol seba dostatok priateľov, ktorí sú mu ochotní pomôcť v ťažkých chvíľach. Je príliš racionálny a má málo fantázie. Jeho život je naplnený neistotou a ani v láske nie je príliš šťastný a máva problémy.

                                            Záhady sveta

Čínska záhada
Fyzikálne zákony hovoria, že voda nemôže tiecť hore kopcom, ale v Číne je kopec, kde sa to naozaj deje. Kopec sa nachádza v severozápadnej časti provincie Gan-su. Je dlhý asi šesťdesiat metrov so stúpaním pätnásť stupňov, a voda z potoka po ňom tečie smerom hore. Táto anomália bola objavená úplnou náhodou, a začali sa ňou zaoberať aj čínski odborníci. Ako si ju vysvetľujú?

Podľa čínskeho profesora fyziky Fanga Xiaominga, môže byť táto anomália spôsobená silným magnetickým poľom alebo náhlymi zmenami atmosférického tlaku - je to však len teória. Dôkladnejšie skúmanie by možno poodhalilo túto čínsku anomáliu.

Kanadská záhada
Ako by sa vám páčilo, keby ste mohli ísť autom hore kopcom len na voľnobeh? V kanadskom New Brunswicku o tom nemusíte len snívať, ale môžete to aj vyskúšať. Nachádza sa tu Magnetický kopec – Magnetic Hill, kde je každé auto, ktoré ide hore týmto kopcom ťahané zvláštnou silou – podobá sa to asi tomu, keď idete dolu kopcom. Keď však z Magnetického kopca idete dolu, musíte poriadne šliapnuť na plyn, inak by ste sa dolu ani nedostali. Záhada je o to väčšia, pretože sa určite nejedná o magnetizmus. Sú tu totiž priťahované aj iné materiály, nielen kov! Kanadskú anomáliu sa zatiaľ nepodarilo vysvetliť ani vedcom, pretože taká energia nie je známa ani im.

Americká záhada
Anomáliu, ktorú majú v severozápadnej časti USA je však viac ako záhadná! V južnej časti Oregonu na brehoch rieky Rogue River pri meste Gold Hill je miesto, ktoré dostalo od miestnych indiánov pomenovanie Oregon Vortex – Oregonský vír.  Je tam  územie v priemere asi päťdesiatpäť metrov, kam sa báli chodiť aj indiáni, kone, ale aj lesná zver. Čo sa tam deje?

Už prvý pohľad na Oregon Vortex vo vás vzbudí rešpekt, pretože stromy tu rastú naozaj zvláštne – sú skrútene do rôznych uhlov. Keď však zbadáte drevený dom, ktorý v minulosti slúžil ako mincovňa - je postavený v strede tohto územia, nebude vám všetko jedno. Je zvláštne naklonený, a tiež nezvyčajne skrútený. Pomenovanie „Dom záhad“, ako ho nazvali miestni obyvatelia ho úplne vystihuje. Keď totiž v dome zavesili oceľovú guľu s hmotnosťou pätnásť kilogramov, nevisela kolmo, ale podstatne sa vychýlila na severnú stranu.

To však nie je všetko. Na celom tomto podivnom území žiadny človek nedokáže stáť vzpriamene, pretože nejaká zvláštna sila nakláňa ľudí nevedomky smerom k severnému pólu. Keď sa človek pokúsi nahnúť na opačnú stranu, pocíti nezvyčajne silné ťahanie. Všetky okrúhle predmety sa tu vždy pohybujú ku stredu Oregon Vortex – po rovine aj do kopca, a keď si tam zapálite cigaretu, dym sa začne točiť do špirály.

Aká sila to môže byť?
Oregonskému víru sa najviac venoval geológ John Litster už na začiatku 20. storočia. Urobil tu tisícky pokusov, a všetky mal dopodrobna popísané. Pred svojou smrťou v roku 1956 však podľa všetkého svoje výsledky zničil, pretože ako sám povedal – „svet ešte nie je na podobné objavy pripravený“.

Napriek tomu, že viacero odborníkov urobilo na tomto tajomnom mieste nespočetne veľa pokusov, nikomu sa zatiaľ nepodarilo záhadu rozlúštiť. Ak na to John Lister naozaj prišiel – rozlúštenie záhady si so sebou zobral do hrobu.

Podľa niektorých vedcov tam môže pôsobiť akási dostredivá sila, alebo anomálne magnetické pole. Na rozlúštenie tejto záhady si však budeme musieť ešte počkať.

Na našej planéte existuje ešte veľa miest, kde fyzikálne zákony vôbec neplatia, a ľudia to pripisujú rôznym tajomným silám. No ani moderné technológie zatiaľ nevedia prísť, čo tieto paranormálne javy môže vôbec spôsobovať. Niektorí vedci to možno aj vedia, ale ľudia na odhalenie takýchto anomálii asi ešte nie sú dostatočne pripravení.

 

            Ľudové múdrosti - čo je pravda a čo klam?

Nemeckí vedci otestovali 15 ľudových múdrostí a zistili, ktorá platí a ktorá nie…

 

01.   Čerešňové kôstky alebo jadierka z hroznového vína môžu spôsobiť zápal slepého čreva.
Áno! Naozaj môžu slepé črevo upchať a to sa potom zapáli.


02. Rany sa lepšie hoja, keď môžu dýchať.
Nie! Rýchlejšie sa hoja prikryté (najlepšie vo vlhkom zábale).


03. Časté holenie spôsobuje, že rastú silnejšie chĺpky.
Nie! Len ako silnejšie pôsobia, pretože boli zbavené tenkých špičiek.


04. Ženy majú rýchlejšie studené nohy ako muži.

Áno! Ženy totiž nemajú tak svalnaté nohy, a preto sa rýchlejšie ochladzujú.


05. Kyslé jedlo spôsobuje dobrú náladu.
Nie! Po kyslom dostanete akurát tak hlad.


06. Bruchomluvci hovoria bruchom.
Nie! Tóny vznikajú v hrtane, ale ďaleko za podnebím. Pery ostávajú bez pohnutia.


07. Bez podprsenky prsia viac ovisnú.

Áno aj nie! V starobe klesnú vždy. Napríklad pri behu ale podprsenka prsné tkanivo chráni.


08. Pokiaľ človek dlhšiu dobu menej je, scvrkne sa mu žalúdok.
Nie! Žalúdok si svoj tvar zachová. Ale po dlhodobom pôste ho veľké porcie príliš zaťažujú.


09. Zívanie je nákazlivé.
Áno! A vedci si to myslia, praľudia sa takto dorozumievali, že je najvyšší čas ísť spať.


10. Spánok pred polnocou je najzdravší.
Nie! Prvé 2 až 3 hodiny po zaspatí sú najprínosnejšie. Kedy to ale bude, je jedno.


11. Pri krvácaní z nosu by sa mala zakloniť hlava.
Nie! Potom tečie krv do pažeráka. Lepšie je si vložiť do nosnej dierky kúsok vaty, prstami ich stlačiť k sebe a predkloniť hlavu.


12. Prijímanie potravy neskoro v noci je nezdravé a spôsobuje priberanie.
Nie! Žiadny dôkaz pre to neexistuje. Ale hrajú v úlohu obvyklé stravovacie návyky.


13. Mačky milujú mlieko.
Nie! Chýba im totiž enzým pre jeho správne trávenie. Mnohým mačkám tak mlieko spôsobí hnačku. Oveľa viac milujú smotanu, tu vedia aj stráviť.


14. Po čokoláde naskáču pupáky.

Nie! Pravou príčinou akné je porucha hormónov.


15. Chodiť je namáhavejšie ako stáť.
Nie! Pri chôdzi je zaťažovaná vždy len jedna noha. Pri státí obe.

         

 

                            40 zaujímavostí o ľudskom tele
Ľudské telo je neuveriteľne dokonalý „stroj“, ktorý je vyladený do najmenších detailov. Často ani netušíme, čo všetko musí zvládnuť. Čo o svojom tele (asi) neviete?

 

 01. Chĺpky a kostná dreň rastú najrýchlejšie.

02. Za svoj život sa muž približne 20 000 krát oholí.

03. Keď človek hladuje, vypadávajú mu vlasy rýchlejšie.

04. Najkratšou kosťou ľudského tela je strmienok, ktorý sa nachádza v uchu.

05. Jediná kosť, ktorá je plne vyvinutá už po narodení, sa nachádza v uchu.

06. Ľudskú tvár tvorí 14 kostí.

07. Kosti dospelého človeka tvoria 14 % jeho telesnej hmotnosti.

08. Nechty na rukách rastú 4x rýchlejšie ako nechty na nohách.

09. Stehenná kosť je pevnejšia ako betón.

10. Vyše 90 % chorôb spôsobuje alebo komplikuje stres.

11. Žena, ktorá konzumuje pravidelne alkohol, je viac ohrozená rakovinou prsníkov.

12. DNA človeka sa podobá DNA krysy.

13. Žalúdok trávi jedlo viac ako tri hodiny.

14. Nedostatok spánku oslabuje imunitný systém a človek je tak náchylnejší k infekciám.

15. Úsmev je najčastejším mimickým gestom tváre. Aby vznikol, je potrebné zapojiť 5 až 53 párov tvárových svalov.

16. Na ruke je celkovo 54 kostí vrátane zápästia.

17. Dĺžka pažeráku je 25 centimetrov.

18. Na chodidle sa nachádza približne 250 tisíc potných žliaz.

19. Tvár tvorí 60 svalov.

20. V čreve je 400 druhov baktérií.


21. Nervové bunky môžu „ubehnúť“ 120 metrov za sekundu.

22. Za mesiac vyrastie necht na prste o 3 milimetre.

23. Každý ôsmy muž chrápe a každý desiaty škrípe zubami.

24. Ľudia, ktorí milujú horskú dráhu, sú viac ohrození vznikom krvnej zrazeniny v mozgu.

25. Mozog je tvorený z 80 % vodou.

26. Mozog je tvorený 100 miliardami neurónov.

27. Každý deň zaniknú dva milióny červených krviniek.

28. Sedem percent ľudskej váhy tvorí krv.

29. Životnosť jednej červenej krvinky je 120 dní.

30. Darovaním pol litra krvi môžu byť zachránené 4 ľudské životy.

31. Na ploche 2,5 cm2 sa nachádza vyše 19 000 000 kožných buniek.

32. Telo dospelého človeka potrebuje denne 40 kg kyslíka.

33. Najmenšie črevo meria 6 metrov.

34. Každú hodinu musí byť v ľudskom tele nahradená jedna miliarda buniek.

35. Ľudské telo je tvorené zo 70 % vodou.

36. Mozog je v noci aktívnejší a lepšie pracuje.

37. Srdce váži menej ako pol kilogramu.

38. Ľudia, ktorí trpia zápalmi ďasien, sú dvakrát viac ohrození infarktom.

39. Najviac infarktov sa prihodí medzi 8. a 9. hodinou ráno.

40. Ľudské oko dokáže rozoznať 500 odtieňov šedej farby.


Bonus - príčiny „husej kože“

Chlad: U ochlpených zvierat a samozrejme aj ľudí sa chlpy zdvíhajú, aby sa lepšie izolovala koža od chladu.

Strach: Zdvihnuté chlpy robia človeka či zviera opticky väčším, čo nepriateľom môže nahnať strach.

Vzrušenie: Adrenalín spôsobuje stiahnutie svalov.

Prečo sa hovorí „husia koža“?
Toto pomenovanie v sebe vlastne nemá príliš veľa logiky. Pokožka síce svojim vzhľadom pripomína kožu ošklbanej husi, hoci hus, ktorá nemá žiadne chlpy, husiu kožu dostať nemôže.

 

            Odpovede na kuriózne otázky: A prečo vlastne...?


Prečo rastú nechty aj po smrti? A ako sa dostanú prúžky do zubnej pasty? Tu sú odpovede na najzapeklitejšie otázky, ktorými môže niekto zaskočiť i vás!

 

 

Ako se dostanú prúžky do zubnej pasty?
Do tuby sa vstreknú obe farby pasty bežným spôsobom. Vnútri tuby je ale lievikovitá trubička s malými dierkami, ktorá z farebnej pasty tvorí prúžky až v momente jej vytlačenia. Patent je starý už 50 rokov.

Prečo vlasy, fúzy a nechty rastú i po smrti?
Nerastú, ide len o optický klam. Mŕtve telo stratí vodu a scvrkne sa. Preto vlasy a nechty vyzerajú dlhšie než počas života nebožtíka.

Vo filmoch hrdinovia často utekajú pred guľkami skokom do vody. Ako hlboko pod hladinu sa musia dostať, aby sa zachránili?
Guľka vďaka odporu masy vo vode naozaj spomaľuje. Proti klasickej guľke s rýchlosťou do 85 km/h je dostatočnou obranou hĺbka 300 metrov.

Prečo vydrží pena pri čapovanom pive dlhšie, keď je čapované postupne?
Keď pivo načapujete naraz, vytvorí sa pena s menším množstvom veľkých bubliniek, ktoré rýchlo praskajú. Keď ale robíte prestávky, každé ďalšie "dočapovanie" rozdelí veľké bubliny na mnoho menších, ktoré nepraskajú tak rýchlo.

Sused trpel kožnou plesňou a niekto mu poradil, že si má na nohu čúrať, keď se sprchuje. Ako je možné, že to fungovalo?
Bolo to asi inak. Zrejme si nohy, vďaka vedomiu, že si na ne močí, dôkladnejšie čistil a sušil, čím odstránil odumreté kožné bunky, ktoré plesniam slúžia ako potrava... Látka urea v moči nie je tak koncentrovaná, aby proti plesniam zabrala.

Naozaj spôsobuje "pukanie" kĺbov na prstoch ich poškodenie?
Zvuk je spôsobený bublinou dusíkatého plynu v kĺbovom spoji. Keď sa stlačí, praskne. Neexistuje ale jediný dôkaz, že by "pukanie" spôsobovalo artritidu. Jeden lekár v USA zašiel dokonca tak ďaleko, že kĺby na jednej ruke neustále pukal a na druhej nie. Žiadny rozdiel medzi rukami nespozoroval ani po 50 rokoch.

Keby som v prípade núdze musel zjesť niečo "nepotrebného" zo svojho tela, čo je najvýživnejšie? Nechty? Vlasy? Ušný maz?
Nechty a ušný maz sú takmer nestráviteľné, pokiaľ ich dlhšiu dobu nepovaríte v tlakovom hrnci. Keď zohľadníme energetickú hodnotu, obsah proteínov atď., najvýživnejšia by bola kostná dreň alebo tukové tkanivo.

Prečo komáre niekoho štípu a niekoho nie?
Komáre najviac priťahuje kyselina mliečna, oxid uhličitý, teplo a určité mastné kyseliny. Najviac týchto látok je v pote, špinavých ponožkách a limburskom syre.

Prečo ochorieme spravidla cez víkend?
V strese, teda v práci, je náš obranný systém aktívny. Aby telo stres zvládlo, potlačí symptómy ochorenia, ale nezničí ich. Keď napätie pominie, zvolní i náš obranný systém, a preto môžu vírusy a baktérie zaútočiť v plnej sile.

Prečo spadne chlieb na zem vždy natretou stranou?
Pretože zemská príťažlivosť priťahuje všetky veci najťažším miestom k stredu. A strana natretá maslom je ťažšia. Ťažisko chleba je v strede natretej strany. Chlieb preto nikdy nepadne na kôrku.

Prečo sa výrobcovia mobilov nedohovoria na rovnakom type konektora nabíjania?
Špeciálnymi konektormi si budujú závislosť svojich zákazníkov na ich produktoch.

Prečo ľudia do mobilného telefónu tak kričia?
Prispôsobujú sa hlukom vo svojom okolí. Pri telefonáte nedokážeme rozlíšiť, odkiaľ ruchy pochádzajú, a preto adekvátne zvýšime hlas. Riadime se podvedome heslom: naokolo mňa je hluk, u teba je to takisto.

Ako je možné, že sliepky môžu žiť i bez hlavy?
Pretože mozgový kmeň, ktorý kontroluje väčšinu reflexov, zostáva po zoťatí hlavy nepoškodený alebo je poškodený len čiastočne.

Prečo blesk nikdy neudrie dvakrát na to isté miesto?
Toto je naozaj častá povera. Každú minútu totiž udrie blesk na Zemi asi 6 000 krát! Postihnuté sú hlavne vysoké budovy a mrakodrapy. Napríklad do Empire State Building v New Yorku sa trafí blesk dokonca asi 25 krát ročne.

Naozaj dokáže minca zhodená zo strechy mrakodrapu zabiť človeka?
Nie. Maximálne mu spôsobí malú ranku. Dovodom je spätný vietor a tvar mince. Minca by nedokázala preniknúť ani cez kožu, aj keby bola vystrelená z pušky.

 

 

 

 

                           

Domov

 

 

 

 

 Iris  1.-10.1.
TOPlist
Upozornenie!!!! Väčšina textov a obrázkov nie sú mojím autorským dielom. Slúžia predovšetkým pre moje potreby.Ak sa niekto cíti dotknutý obsahom mojich stránok alebo je autorom niektorého diela (vie to aj korektne dokázať), nech ma kontaktuje.Túto časť odstránim.