OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 31.10.2024 15:51:32 

S úsmevom je život krajší!

 

 

REBRÍČEK OBYČAJNÝRastlinka myší chvost, alebo odborne rebríček obyčajný je veľmi dobrá liečivá bylinka. Má rôzne využitie.

 

Čistá pleť je nielen základom dobrého výzoru. Správnym čistením pleti sa zbavíte aj nepríjemných vyrážok a červených fľakov. Vaša pleť bude navyše aj jemnejšia a na pohľad mladšia.Pripravte si odvar myšieho chvostíka, postup je rovnaký ako pri príprave čaju. Týmto odvarom si denne umývajte tvár. Aby ste dosiahli jej zjemnenie, môžete zmiešať šťavu zo zrelých rajčín so štipkou soli a trochou glycerínu. Nanášajte na pleť na noc.

Ďalej podporuje trávenie, napomáha látkovú premenu

priaznivo ovplyvňuje nervovú činnosť

pri chorobách žalúdka, čriev, žlčníka, pečene

pri ochoreniach dýchacích ciest

pri chorobách močových ciest, pri ženských problémoch

(v klimaktériu -> myší chvost + vňať hluchavky + ľubovník

+ palina dračia + srdcovník)

 

RUMANČEK PRAVÝ      

 

 

Rumanček alebo kamilka je jednoročná bylina. Zbierajú sa z neho kvety, a to v období od mája do septembra. Kvety zbierame aj so stonkou a potom sušíme v tieni. Rumanček má protizápalový a zmäkčujúci účinok a používa sa vnútorne pri ochorení tráviaceho traktu, kolikách žalúdka a čriev, gastritíde, zápaloch dýchacích ciest. Zvonka sa používa na kúpele pri zápaloch očí, zápaloch maternice a konečníka pri hemoroidoch. Ako obklad sa prikladá na zle sa hojace rany.

Výťažok pripravujeme za studena z desiatich čajových lyžičiek drogy a dvoch šálok studenej vody. Necháme lúhovať osem hodín. Zápar pripravíme z jednej PL drogy a 200 ml vriacej vody. Necháme lúhovať hodinu a precedíme.

 REPÍK LEKÁRSKY

 

Repík lekársky je trvácna bylina. Zbiera sa z neho vňať od júna do septembra a následne sa suší. Sušený repík je štipľavý, treba ho skladovať na suchom mieste.

Používa sa na reguláciu pečenie a žlčníka, dokonca aj pri liečbe žltačky, žlčových kameňoch a zápale žlčníka. Tiež má sťahujúci, potopudný a diuretický účinok. Mal by sa používať aj pri sklonoch k hnačkám, obličkových kameňoch, či ochoreniach sliznice.

Na vonkajšie použitie sa používa ako obklad na rany, pretože pomáha spojovať tkanivá. Liečitelia ho používajú aj pri liečbe tuberkulózy, hemoroidoch, dne, akné či nádche.

Odvar pripravíme z čajovej lyžičky posekaného repíka a 200 ml vriacej vody. Varíme 3 minúty v zakrytej nádobe a necháme lúhovať 2 hodiny. Potom precedíme a odvar skonzumujeme na tri razy, vždy 15 pred jedlom vypijeme jednu dávku.

 BAZALKA 

 

Viete o tom, že bazalka môže liečiť rôzne neduhy? Aj keď je veľmi chutná v omáčkach a s rajčinami, môžete si ju doma pestovať aj ako liečivú bylinku. Je nenáročná a pri tom taká praktická!

Bazalka je jednoročná rastlinka. Na liečebné účely sa používa jej vňať, ktorá sa suší v tieni. Ak ste ju vysušili správne, bude jasnozelená s bielymi kvetmi a voňavá. Uskladnite ju vo vzdušnej nádobe. Bazalka obsahuje éterický olej, triesloviny, flavonoidy i iné účinné látky.

Podáva sa pri zníženej chuti do jedla, pôsobí protizápalovo, podporuje laktáciu a zaberá pri kolikách. Cení sa pre proti kŕčový účinok pri silnom kašli, zlepšuje aj fungovanie srdca.

Z bazalky robíme odvar, pričom jednu PL zalievame 300 ml vriacej vody a varíme 1 minútu. Lúhujeme pol hodinu.

 

 

 

 

SOĽ A JEJ VYUŽITIE V ĽUDOVOM LIEČITEĽSTVE               

 

KUCHYNSKÁ SOĽ
Obe zložky kuchynskej soli – sodík a chlorid – upravujú tlak tekutín v organizme, chránia pred väčšou stratou vody a regulujú tráviaci systém. Pri vonkajšom použití pôsobí prekrvujúco, detoxikačne, osviežujúco.

SOĽNÉ OBKLADY
Naplňte malé bavlnené vrecúško kuchynskou soľou a nahrejte ho v sporáku. Ohriate priložte na bolestivé ucho. Obklady môžete použiť aj proti opuchom - najprv soľ nasucho pražte a potom ňou naplňte bavlnené vrecko. Prikladajte na bolestivé miesta podľa potreby.

SLANÉ DETOXIKAČNÉ ZÁBALY
Sú vhodné ako pri celkovej očiste tela, tak aj pri ochoreniach z prechladnutia.
Ponorte najlepšie flanelovú košeľu alebo uterák do slanej vody (30g na liter vody). Dobre vyžmýkané si oviňte okolo tela, ľahnite si do postele a zabaľte sa do teplej deky. Asi za hodinu a pol sa začnete potiť, čo je signál, že sa aktivovala látková výmena. Soľný zábal pôsobí na organizmus veľmi silne, preto ho neodporúčame používať veľmi oslabeným, chorým ľuďom.

PREKRVUJÚCE ZÁBALY NA NOHY
Obdobou predošlých zábalov na telo, sú zábaly na nohy. Hodia sa najmä pre tých čo trpia na „studené nohy“.
Do toho istého pomeru vody namočíme ponožky, dobre vyžmýkame, dáme si ich na nohy a zabalíme do sucha (alebo si natiahneme ešte jedny suché ponožky). Necháme pôsobiť aspoň hodinu. Potom osprchujeme vlažnou sprchou. Táto kúra dobre pôsobí aj pri problematických stavoch dny (opuchy a zápaly prstov).

PROSTRIEDOK PROTI BRADAVICIAM
Polievkovú lyžicu soli zmiešajte s polievkovou lyžicou octu. Niekoľkokrát denne touto zmesou potierajte bradavice až do vymiznutia.

SLANÝ OLIVOVÝ OLEJ
Starý domáci recept je výborný na mierne popáleniny. Soľ zmiešajte s olejom v pomere 1:3 a zmesou potierajte boľavé miesta, zabráni vzniku škvŕn po popálení. Nepoužívajte na otvorené rany!

MORSKÁ SOĽ
Je známa ako bohatý zdroj rôznych zdraviu prospešných minerálov, najmä horčíku a draslíku. Odporúča sa používať ju nielen na vnútorné (v kuchyni) ale aj na vonkajšie použitie. Najúčinnejšia je soľ z Mŕtveho mora, ktorá sa osvedčila najmä pri kožných ochoreniach, ochoreniach dýchacích ciest, reume či nervovom vyčerpaní.

PEELING NA TELO
Ak chcete dosiahnuť nielen jemnú a hladkú pleť, ale aj prekrvenie a detoxikáciu tela, doprajte si raz za čas soľný peeling. Na vlhkú pokožku si naneste hrubú vrstvu morskej soli a jemne ju trite. Tvár však vynechajte. Osprchujte sa vlažnou vodou. Ak máte problémy s veľmi suchou a svrbivou pokožkou, skúste zmiešať soľ s olivovým olejom v pomere 2:1 a touto zmesou potierajte rovnomerne celé telo. Napokon sa osprchujte.

SOĽNÝ RELAXAČNÝ KÚLPEĽ
Kúpeľovú soľ z Mŕtveho mora (dostať v drogériách, lekárňach) najprv rozpusťte v malom množstve teplej vody. Na vaňu stačí okolo 300 – 500 g. Slaný koncentrát nalejte do 36 až 38 stupňov Celzia teplej vody. Poležte si v nej asi štvrťhodinku, potom sa osprchujte, zabaľte do osušky a ešte aspoň hodinku relaxujte v posteli. Kúpeľ podporuje dobrý spánok, je vhodný pri zápalových ochoreniach kĺbov, reume a celkovom vyčerpaní.

MASKA Z MORSKEJ SOLI
Soľ zmiešajte s medom v pomere 1:1 a naneste na tvár. Nechajte pôsobiť asi 15 minút. Maska prekrvuje, otvára póry a zároveň čistí pleť.

KYSLO-SLANÝ MED
Recept používaný už v starovekom Grécku ako kloktadlo pri bolestiach v hrdle. Tiež sa zvonka natieral pri bolestiach kĺbov a chrbtice či pri vyskočených stavcoch. Je výborný aj na rozpúšťanie hlienov. Zmiešajte 30g morskej soli, 100ml octu, 200ml vody a 300g medu. Na miernom ohni zvarte, naplňte do pohárov a nechajte vychladnúť. Používajte podľa potreby.

GLAUBEROVA SOĽ
Známa je aj pod názvom magnézia alebo síran horečnatý či magnézium sulfuricum. Dostať ju bežne v lekárni alebo v obchodoch s výživovými doplnkami. Má liečivý vplyv na tráviace orgány, pečeň, žlčník, obličky i pokožku. Pri vnútornom užívaní pôsobí ako preháňadlo, má žlčopudné, protikŕčové a ukľudňujúce účinky. Ako preháňadlo na očistu tela a pre peknú pokožku ho radi používajú modelky a hollywoodske hviezdy.

ŽLČNÍKOVÁ OČISTA
Je vhodná na očistu žlčovodov v pečeni a žlčníku, ako aj na očistu čriev.
30g prášku rozmiešame v 100ml teplej vody a vypijeme na lačný žalúdok. Potom si ľahneme na pravý bok a pod pečeň si dáme teplý termofor. Zostaneme ležať asi dve hodiny. Kúru prevádzajte buď Medzi 7.-9. hodinou ráno, alebo medzi 23.–3. hodinou nadránom. Počítajte s viacnásobným vyprázdňovaním čriev. Neustále doplňujete tekutiny. Neodporúčame pri veľkých žlčníkových kameňoch!

NÁPOJ PROTI BOLESTI HLAVY
Polievkovú lyžicu glauberovej soli rozpustite v litri vody, Pridajte šťavu z jedného citróna a tri lyžice medu. Zamiešané pite po malých dúškoch. Nápoj je účinný aj pri vysokom krvnom tlaku na jeho zníženie.

ROZTOK PRI EKZÉMOCH
Jednu lyžičku glauberovej soli rozmiešajte v 50ml teplej vody a vypite. Ďalej zapite zeleným čajom. Na oblasť pečene si priložte teplý zábal z olivového alebo ricínového oleja.

    

 

    BOLESTI HLAVY, MIGRÉNY

     BOLESTI HLAVY Z TEPLA

     - citrón rozrezať na polovičky a priložiť si ich na spánky na dve hodiny

     - postaviť sa na 4 minúty do studenej vody

     BOLESTI HLAVY Z PRECHLADNUTIA

     - na bolestivé miesto priložiť obklad zo záparu z mäty priepornej (na 4dl vody 1pol.lyžica mäty)

     BOLESTI HLAVY PRI PREPRACOVANÍ

     - na 2hodiny na čelo priložíme vlažný obklad z tvarohu

     BOLESTI HLAVY ZO SLNKA

     - na 2 hodiny si ľahnúť do zatienenej vetranej miestnosti,na čelo a spánky priložíme studený obklad z tvarohu zmiešaného s rozsekanou cibuľou, ktorý po 15minútach vymieňame

     BOLESTI HLAVY reumatické

      - na čelo prikladáme čerstvý pomliaždený kelový list

      - obklad z bazového kvetu namočeného v octe na 1hodinu (v gáze), potom natrieť!

     BOLESTI HLAVY V ZADNEJ ČASTI

      - teplé až horúce obklady na bolestivé miesto

     BOLESTI CELEJ HLAVY

      - 15minút máčať nohy v teplej vode

      - na minútu obviazať tuho nohy okolo členkov

      - zloženú šatku namočiť do pálenky a priložiť

      - držať v ústach teplý ocot

      - dať do vína majoránku a piť

     ROZPÁLENÁ HLAVA

      - priložiť na chodidlá ocot rozmiešaný s cesnakom alebo cibuľou

     BOLESTI OČÍ (KEĎ SÚ SLABÉ)

      - umývať slanou vodou (na 0,5 litra vody 5 gramov soli) po dobu mesiaca 2dni umývať a 2dni prestávka

     BOLESTI ZUBOV

      - odvar z májových dubových lístkov alebo z nátržníka husieho držať v ústach. (na 0,5 litra vody 2 lyžičky dubových lístkov alebo nátržníka husieho)

     MIGRÉNA

      - pijavý papier namočený v octe, posypaný čiernym korením prilžíme na hlavu a sluchy, len na 1hodinu, potom poriadne namastiť

      - 1:2 slivovica : rybí olej, poliať ľanovú handručku a priložiť a dať na to igelit. opakovať podľa potreby

      - 7dl pohár (na zaváranie) naplníme mladými výhonkami smreku, pridáme 0,5litra bieleho vína, malú lyžičku soli a doplna dolejeme alpou. dobre zavrieme a necháme tri týždne vylúhovať.

           - obklady a natierať pri migréne, bolestiach zubov, ischias a trojklanný nerv

     MIHANIE PRED OČAMI

      - studené obklady na tvár a chrbát

 

OCHORENIE DÝCHACÍCH CIEST

     KAŠEL

      - strúčik cesnaku rozotrieť, rozmiešať s bravčovou mašťou alebo bravčovým sadlom, priložiť  na noc na chodidlá

      - 1šálka vody, 7lyžíc cukru prevaríme, pridáme šťavu z citróna podľa chuti - vypiť teplé

      - zmiešame citrónovú šťavu s cukrom, užíva sa kždých 15minút

      - zjesť osolený citrón

     KAŠEL DLHOTRVAJÚCI

      - smrekové výhonky naložíme do pálenky alebo iného asi 40% alkoholu na tri týždne, potom zlejeme. podávame po 5kvapkách na kocku cukru, kým sa stav nezlepší

     KAŠEL SUCHÝ

      - 2týždne piť čaj zo záparu z majoránky (na 3dl vody 1lyžičku majoránky) vypiť na trikrát po jedle + 5nocí obklad na priedušky z bravčovej masti

     KAŠEL ASTMATICKÝ

      - suchý podbeľový list položiť na rozžeravenú platňu - vdychovať

     NÁDCHA

      - na žeravú platňu dať kadidlo - vdychovať a nos vyplachovať studenou vodou

      - na žeravú platňu dať ľanové semeno - vdychovať

      - naparovať sa nad zemiakmi varenými v šupke

      - natrieť nos nechtíkovou masťou

     PRECHLADNUTIE

      - do 0,5litra vody pridať 10kvapiek gáfrového liehu - vypije sa za horúca, naraz ale pomaly. zlepšenie do 30minút ak sa to urobí na začiatku

     PRIEDUŠKY

      - inhalácia nad záparom z mäty priepornej

      - na žeravú platňu dať cukor - vdychovať

      - upražiť na masle chren do ružova, pridať med, zjesť a zapiť čajom

      - pri zápale - obklad zo záparu šalvie (na 05litra vody 2lyžice šalvie)+ na noc teplý obklad

 

 BOLESTI BRUCHA A ŽALÚDKA (VETRY)

     - vypiť zápar z rumančeka

      - biele víno varené s ďumbierom a rascou (na 2dl vína na hrot noža ďumbiera a takisto rasce)

      - na panvici zohriať račné otruby, pokropiť octom a teplé priložiť v plátenom vrecku na celú noc

      - šálka mlieka, v ktorom sme 2minúty varili 2lyžice feniklu. obklad z toho meniť po 10minútach

      - nadúvanie zastaví fenikel uvarený vo vode alebo vo víne. piť alebo obklad na žalúdok

      - na zastavené vetry - strúčik cesnaku rozotrieť, zmiešať s mliekom, natrieť na chlieb a zjesť. bolesti hneď prestanú

OCHORENIA MOČOVÝCH CIEST

     MOČ, KTO NEMOŽE UDRŽAŤ - PRI PRECHLADNUTÍ

      - slané sedacie kúpeľe - 1hrsť soli do kúpeľa a naparenie nad prasličkou 15minút, 1krát denne, opakovať 2dni (na 2litre vody 3lyžice prasličky)

     MOČ VYHÁŇA - PRI REZÁKU (BOLESTIVÉ MOČENIE)

      - semeno kôpru uvaríme vo víne (3dl vína +1lyžica kôpru) na 2krát vypiť, opakovať dva dni

     BOLESTI MOČOVÉHO MECHÚRA

      - napariť sa nad prasličkou (na 1,5litra vody 8lyžíc prasličky t.j. 4hrste)

 ALERGIE

     BODNUTIE HMYZOM (ovad, osa, včela, komár)

      - potrieť ihneď šťavou skorocelu alebo cibule, tiež octom

     BODNUTIE OSOU DO JAZYKA

      - 1lyžičku navlhčenej soli pomaly prehltnúť

     ASTMATICKÝ KAŠEL

      - suchý podbeľový list položiť na rozžeravenú platňu - vdychovať

     ASTMA - ZÁDUCH

      - čaj z kvetov bazy čiernej piť, med a maslo jesť - iba doplnok

Staré dobré rady starých materí

NA NÍZKY KRVNÝ TLAK
Tento čaj si môžu dať len tí, ktorí majú problémy s nízkym krvným tlakom. Po 50g mäty piepornej a rozmarínu s 20g puškvorca zmiešame. Z toho zoberieme 1 kávovú lyžičku a dáme do štvrť litra studenej vody. Hneď ako odvar zovrie, precedíme ho. Pijeme maximálne dve šálky denne. Čaj sa osvedčuje pre astenických mladých ľudí, ktorí nemajú organické poruchy, ale aj pre všetkých, ktorí majú problémy s nízkym krvným tlakom a nedostatočným krvným obehom.

OBKLAD Z RUMANČEKA PROTI ZÁPALOM
Výluh z rumančeka si pripravíme z 10 čajových lyžičiek suchých kvetov, ktoré zalejeme 2 pohármi studenej vody a necháme vylúhovať. Pijeme počas celého dňa. Na obklady, kúpele a naparovanie zalejeme 2 polievkové lyžice 1/2 litrom vriacej vody a necháme postáť v prikrytej nádobe. Rumanček môžeme dať aj do vrecúška, ktoré navlhčíme ponorením do takmer vriacej vody a potom priložíme na postihnuté miesto.

TRÁPI VÁS DNA?
Dna je veľmi nepríjemné ochorenie. V organizme sa zadržiava kyselina močová a ukladá sa do akýchsi dnových uzlíkov, ktoré spôsobujú prudké bolesti. Naše babičky vedeli, že treba jesť veľa zeleru, uhoriek, cibule, cesnaku, pažítky, jabĺk a hrozna. Vhodné je piť čaj z 20g anízového plodu, 30g bazy čiernej, 20g horcového koreňa,20g ihlice tŕnistej a 20g brezového lístia.

PROTI DEPRESII
Naše babičky síce nepoužívali termín depresie, ale zato čierne dni dobre poznali a vedeli ako zahnať pochmúrne myšlienky. V prvom rade dbali o dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu. Z bylinkových receptov ordinovali 50g medovky, 30g ľubovníka bodkovaného a 40g hlohu. Čaj by sa mal zapariť horúcou vodou a asi po 15 minútach piť po hltoch po celý deň. Ďalším dobrým čajom je zmes z 40g medovky, 30g materinej dúšky, 40g mučenky opletavej, 20g rumančeka kamilkového. Pri depresiách sa vyskytujú aj srdcové ťažkosti – ako búšenie, alebo kŕče v žalúdku, či celkovo poruchy trávenia. Vtedy by sme mali 3-krát denne užívať po jednej šálke čaju z 30g chmeľu obyčajného, 50g mučenky opletavej, 20g rumančeka kamilkového a 40g alchemilky alpínskej.

PROTI KŔČOVÝM ŽILÁM
Ako si urobiť obklad na kŕčové žily? Asi 3-4 hrste nadrobno rozdrvených kvetov komonice dáme
do plátaného vrecúška. Namočíme do horúcej vody a po odkvapkaní, ešte dobre teplé, priložíme na boľavé miesto. Prekryjeme igelitom, obviažeme ručníkom a necháme pôsobiť cez noc.

PROTI VYPADÁVANIU VLASOV
Ako si pomôcť pri vypadávaniu vlasov? Nuž stačí jemne nasekať 100g listov žihľavy a zaliať ich 1/2 litrom vody a 1/2 litrom octu. Všetko varíme pol hodiny. Odvarom si umyjeme vlasy pred spaním.

TRÁPI VÁS NADVÁHA?
Aj naše staré mamy vedeli, čo je to mať nejaké to kilo navyše. Nepochybne mali viac pohybu ako my, ale zasa na druhej strane stravovací režim bol tiež iný. Po drastických diétach síce nesiahali, ale poznali recepty z byliniek ako sa priberaniu vyhnúť. Čaj z 40g prasličky roľnej, 30g listu brezového, 20g krušiny jelšovej a 30g žihľavy treba piť pravidelne. Pôsobí mierne odvodňujúco, povzbudzuje látkovú výmenu a posilňuje celkovo odolnosť tela.

PROTI POTENIU
Veľmi účinným liekom proti poteniu je tinktúra, ktorá sa užíva 3-krát denne po 30 kvapkách jeden mesiac/väčšie množstvo a dlhodobé používanie v horúcom lete radšej neskúšajte/.Narežeme 50g čerstvej šalvie a dáme ju do 1/2 litra kvalitného destilátu, necháme 20 dní macerovať. Občas potrepeme a spomínané množstvo 30 kvapiek dáme do pohára s vodou a vypijeme.

PROTI POPRASKANEJ KOŽI
Naše babičky vedeli bylinky naozaj dobre využívať na všetky možné neduhy. Napríklad na popraskanú kožu na rukách, alebo chodidlách radili pripraviť si odvar z pastierskej kapsičky a bazalky a každý deň v ňom boľavú kožu vykúpať.

PROTI STRESU
Ak nás trápi stres, dáme do kúpeľa 5 kvapiek borovicového a 5 kvapiek citrónového oleja.

BABIČKIN RECEPT
Benedikt posilňuje celý organizmus, najmä však srdce a cievy. Naše babičky ako preventívny liek podávali benediktový macerát v bielom víne. Štyri polievkové lyžice bodliaka nechali macerovať v litri kvalitného bieleho vína asi dva týždne a potom víno prefiltrovali. Ak si urobíte tento dobrý zdravotný nápoj, vedzte, že sa pijú len dva kalíšky denne a nalačno.

NA UPOKOJENIE NERVOV
Štýlový sladký čaj, ktorý sa vola anjelsky, si pripravíme z dvoch kávových lyžičiek archangeliky, ktoré zalejete studenou vodou, potom všetko zohrejete a 5 minút povaríte. Odporúčaná dávka sú dve šálky denne s lyžičkou medu. Čaj si dáme pred ťažkou prácou alebo ak potrebujete upokojiť nervy. Táto droga je aj močopudná a potopudná a osoží pri bolestiach hlavy.

PROTI BOLESTIAM KĹBOV
Keď nás bolia kĺby, môžeme použiť náplasť z ďumbiera. Do studenej vody dáme prášok kostihoja s ďumbierom a na miernom ohni utvoríme kašičku. Tú dáme na ľanovú alebo bavlnenú handričku, priložíme ešte teplé na boľavé miesto. Pripevníme to obväzom a necháme pôsobiť celú noc.

BYLINKOVÉ ČAJE S MIEROU
Naše babičky tvrdili, že väčšinu čajov treba piť s prestávkami. Po desiatich dňoch až po dvoch týždňoch je potrebné urobiť si pauzu a bylinkový repertoár trocha zmeniť. Výnimku tvoria jemné čaje z listov lesných ovocných plodov, alebo čaj z feniklu, ktorý hydroterapeuti odporúčajú starším ľuďom v podstate za šáločku každý deň, najmä ak majú ťažkosti s trávením. Ak trpíte rôznymi problémami súvisiacimi so žalúdkom a tráviacim traktom. Ak je žalúdok prekyslený, je dobrý ľubovník, ak trápi zásadité prostredie, pomôže puškvorec. Šťava z bielej kapusty je dobrá pre tých, ktorí majú žalúdočné vredy. Pije sa 3-krát denne jednu šálku. Šťavu miešame s teplou vodou v pomere 1:1.

KORENIE - KORENIE ŽIVOTA

Paprika- blahodárne pôsobí na látkovú výmenu, odbúrava tukové zásoby.

Muškátový orech- zlepšuje krvný obeh, činnosť srdca a odvodňuje. Pozor- vo veľkých dávkach môže spôsobiť ospalosť.
Hodí sa výborne do mletého mäsa.

Korenie- upravuje a podporuje trávenie, má močopudné vlastnosti. Najlepší efekt dosiahnete, ak si ho zomeliete tesne pred použitím.

Čili papričky- zmierňujú ochorenia žíl, aktivujú bielkovinový metabolizmus a majú protirakovinový účinok.

Razca- je pomocníkom žalúdočných kyselín a tým zabraňuje nadúvaniu a kolike.

Koriander- napomáha zlepšovať trávenie, pomáha pri pokazenému žalúdku a taktiež migréne. Znižuje zadržiavanie vody v ľudskom organizme.

Škorica- podporuje tvorbu inzulínu, znižuje hladinu cukru v krvi. Podľa rád starých mám pôsobí blahodárne na nervovú sústavu.

Aníz - uvoľňuje žalúdok a črevá, pomáha pri nadúvaní. Svojou pelendrekovou vôňou napomáha odstraňovať pach z úst.

Vanilka- dobíja energiu srdca, znižuje telesnú teplotu, stimuluje chuť na sex.

Klinček- obsahuje rozličné oleje, ktoré podporujú  chuť do jedla, povzbudzujú lenivé črevá, podporuje tvorbu žalúdočných štiav a žlče. Žutie klinčeka potlačí dráždivý kašeľ i bolesť zubov.

Zázvor- pomáha pri bronchitíde, zahrieva pri prechladnutí.

Poruchy vyprázdňovania žlčníka


Tieto poruchy sa dajú ľahko odstrániť domácimi receptami a navyše napomáhajú aj pri tvorbe žlče.

Medové mlieko
Do 1 pohára prevareného ešte teplého mlieka dajte 3 lyžičky medu. Piť denne medzi hlavnými jedlami. Kúry by mala trvať 2-3 týždne. Pozor, recept nie je vhodný pre diabetikov!

Malinový čaj
1-2 lyžice malinových listov zalejte šálkou vriacej vody, lúhujte 1é minút a sceďte. Pite viackrát za deň.

Medovkovo-mätový čaj
Zmiešajte po 30g mäty, koreňov archangeliky lekárskej, medovkových listov, kvetov prvosienky, 80 g nátržníka husieho a po 15 g rozdrvenej razce a koriandra.
3 PL sušenej zmesi zalejte 1l vriacej vody, lúhujte 10 minút a sceďte.
Čaj treba piť niekoľkokrát denne po 1 šálke. Pri pocite napätia užívajte ½ l čaju v priebehu ½ hodiny.


Mätový čaj
1 kopcovitú lyžičku mätových listov mätových listov zalejte ¼ l vriacej vody, lúhujte prikrytý 10 minút a sceďte. Piť treba 2-3 šálky nesladeného čaju denne.

Reďkovková šťava
Poruchy vyprázdňovania žlčníka upravuje aj reďkovková šťava. Dokonca lieči aj zapálené žlčníkové cesty.
Čerstvú reďkovkovú šťavu treba piť počas 2 týždňov, 1 pohár pred hlavným jedlom (50-100 g šťavy).

Cesnak                                                                                                                                                                                                                                                Na podporu tvorby žlče je má blahodárne účinky cesnak. Po kúsku nadrobno pokrájaného cesnaku treba pridávať do šalátov alebo tvarohu.

 

Žlčníkové ochorenia ako je zápal žlčníkových ciest, žlčové kamene alebo kolika sú ochorenia, ktoré v každom prípade vyžadujú návštevu lekára. Mnoho domácich prostriedkov dokáže ťažkosti zmierniť, užívať by sa ale mali po dohode s lekárom.

Mlieko zabraňuje tvorbe žlčníkových kameňov tým, že podporuje vyprázdňovanie žlčníka a znemožní tak tvorbu kryštálov, ktoré sa neskôr menia na žlčníkové kamene.
Preventívne treba piť pohár vlažného mlieka pred spaním.

Púpavový čaj
2 ČL púpavových koreňov a vňate nechajtee zovrieť v ¼ l vody, varte 1 minútu a sceďte.
Denne pite 2 šálky nesladeného čaju.
Na jar a na jeseň sa odporúča absolvovať 6-8 týždňovú kúru.

Žlčové kamene
Doporučeje sa jesť veľa škrobovitých jedál, akými sú chlieb a ryža, veľa čerstvého ovocia a zeleniny, ovsených otrúb a strukovín kvôli rozpustnej vláknine.
V každom prípade sa vyhýbajte smaženým a tučným jedlám a obezite.
Na žlčové kamene priaznivo pôsobia artičoky.

Švédske byliny

MALÉ ŠVÉDSKE HORKÉ
Aloa ozbrojená (Aloe ferox MILL.)X 10g
Myrhovník abesínsky (Commiphora abyssinica ENGL.) 5g
Šafran siaty (Crocus sativus L.) 0.2g
Kasia úzkolistá - senné listy (Cassia angustifolia VAHL.) 10g
Gáfrovník lekársky - gáfor (Camphora officinarum NEES)** 10g
Rebarbora lekárska (Rheum officinale BAILL.) 10g
Kurkuma zedoárová - citvar (Curcuma zedoaria (BERGIUS) ROXB.) 10g
Manna(Manna) 10g
Theriak veneziánsky (Theriak venezian) 10g
Krasovlas bezbyľový (Carlina acaulis L.) 5 g
Archangelika lekárska (Archangelica officinalis HOFFM.) 10 g

Ale v lekárni dostanete kúpiť už hotovú namiešanú túto zmes.
Poznámka: * namiesto aloe môžeme použiť koreň horca žltého ** gáfor sa používa len prírodný.

Švédske byliny dáme do dvojlitrovej fľaše so širokým hrdlom, prilejeme jeden a pol litra 38 až 40% obilného liehu (ražovice) alebo dobrého ovocného liehu a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo blízko tepelného zdroja. Každý deň obsah pretrasieme, takisto ho pretrasieme, keď budeme tekutinu cediť do malej fľaše na používanie. Ostatok môžeme neobmedzene dlho nechať na bylinách. Kvapalinu nalievame do malých fliaš, ktoré dobre uzavrieme a držíme v chlade. Takto možno tento elixír udržať dlhé roky. Čím dlhšie stojí, tým je účinnejší. (V Rakúsku ho dostať hotový ako Kleiner Schwedenbitter, pozn. red.)

 

STARÝ RUKOPIS
(Opis liečivosti švédskych bylín)

 

1. Keď ich častejšie vdychujeme alebo šnupeme, navlhčujeme krčné stavce, prikladáme nimi navlhčené plátno na hlavu, zaháňajú bolesť a závraty, posilňujú pamäť a mozog.

2. Pomáhajú pri očnom zákale a všetkých bolestiach, aj keď sú oči Červené, zapálené, zakalené, zahmlené. Keď sa nimi včas navlhčujú očné kútiky alebo keď sa vlhké plátenko prikladá na zatvorené oči, odstraňujú škvrny a sivý zákal.

3. Liečia kiahne a vyrážky všetkého druhu, aj chrasty v nose alebo inde na tele, keď ich často a dobre navlhčujeme.

4. Pri bolestiach zubov dáme do trošky vody plnú polievkovú lyžicu kvapiek a chvíľu tekutinu podržíme v ústach, alebo navlhčíme boliaci zub plátenkom. Bolesť sa stratí a hnisanie prestane.

5. Pľuzgiere na jazyku alebo iné poškodenia natreté týmito kvapkami sa v krátkom čase vyliečia.

6. Keď je natoľko zapálené alebo boľavé hrdlo, že nevieme jesť, ani prehltnúť kvapalinu, užívame ráno, na obed a večer kvapky, a to tak, že ich pomaly púšťame dolu hrdlom. Utišujú zápaly a liečia hltan.

7. Ak trpíme na žalúdočné kŕče, pri záchvate užívame jednu polievkovú lyžicu.

8. Pri kolikách užívame tri polievkové lyžice, pomaly jednu za druhou. Čoskoro pocítime úľavu.

9. Po užití kvapiek sa rozptýlia vetry v tele, pečeň sa ochladzuje a mierni všetky bolesti žalúdka a vnútorností, uvoľní sa aj zápcha.

10. Sú znamenitým prostriedkom na žalúdok, keď zle trávi a neudrží potravu.

11. Pomáhajú pri bolestiach žlčníka. Treba užívať zavčas rána a navečer po jednej polievkovej lyžici kvapiek a na noc si prikladať obklady, a čoskoro zmiznú všetky bolesti.

12. Pri vodnatieľke užívame šesť týždňov zavčasu ráno a večer po jednej plnej polievkovej lyžici kvapiek v bielom víne.

13. Pri bolestiach v ušiach a šumení v ušiach sa navlhčí vata a vloží do ucha. Kvapky sú veľmi účinné a opäť vracajú stratený sluch.

14. Keď má žena bolesti maternice, podáva sa jej tri dni zavčasu ráno plná polievková lyžica kvapiek v červenom víne, po pol hodine sa trochu poprechádza a potom sa môže naraňajkovať, nesmie však piť mlieko. Po mlieku sa kvapky nemajú užívať.

15. V posledných 14 dňoch tehotenstva treba užívať zavčasu ráno a večer po jednej polievkovej lyžici kvapiek, napomáhajú pôrod. Aby ľahšie vyšla placenta, podáva sa šestonedieľke každé dve hodiny jedna plná lyžička, kým placenta nevyjde.

16. Ak sa po pôrode zapália prsné bradavky, priložené navlhčené plátenko rýchlo pomôže.

17. Zaháňajú detské kiahne. Dieťaťu podávame kvapky podľa veku, zriedené vodou. Keď kiahne usýchajú, navlhčujeme ich častejšie kvapkami, vtedy nezostanú žiadne jazvy.

18. Slúžia deťom i dospelým na vyháňanie črevných parazitov, dokonca aj pásomnice, len treba kvapky dávkovať podľa veku. Navlhčíme nimi šatku, priviažeme na pupok a stále udržiavame vlhkú.

19. Ťažkosti pri žltačke čoskoro prejdú, keď užívame trikrát denne polievkovú lyžicu kvapiek a na opuchnutú pečeň dávame obklady.

20. Otvárajú zlatú žilu (hemoroidy), liečia obličky, bez ďalšej kúry odvádzajú hypochondrické tekutiny z tela, odstraňujú melanchóliu a depresie, upravujú chuť do jedenia a trávenie.

21. Zlatú žilu (hemoroidy) otvárajú aj vnútorne, keď ju spočiatku častejšie navlhčujeme a vnútorne užívame kvapky, čím sa zlatá žila zmäkčuje. Užívať ich treba najmä pred spánkom. Zvonka prikladáme navlhčenú vatu. Rozprúdi to krv a pálenie prestane.

22. Ak niekto omdlel, otvoríme mu ústa, dáme mu za polievkovú lyžicu kvapiek a chorý precitne.

23. Použitím tohto prostriedku sa zaháňa aj tichý zrádnik (kŕče), takže časom prestane.

24. Keď žena stratila pravidelné mesačné krvácanie, alebo je prisilné, nech kvapky užíva tri dni a opakuje to dvadsať ráz. To, čo bolo prisilné, kvapky utišujú, čo prislabé, vyrovnávajú.

26. Tento prostriedok pomáha aj pri bielotoku.

27. Ak niekto dostal epileptický záchvat, treba mu ihneď na mieste podať kvapky. Chorý ich môže užívať, lebo posilňujú postihnuté nervy a telo a odstraňujú všetky choroby.

28. Liečia ochrnutie, pôsobia proti závratom a nevoľnosti.

29. Liečia aj osýpky a ružu.

30. Ak má niekto horúčku, je rozpálený alebo má zimnicu a je celkom slabý, podávame mu jednu polievkovú lyžicu kvapiek. Ak si nezaťažil organizmus inými liekmi, veľmi rýchlo príde k sebe, pulz sa znormalizuje a nech bola horúčka čo aká vysoká, chorému bude čoskoro lepšie.

31. Kvapky liečia aj rakovinu, zastarané kiahne, bradavice a popraskané ruky. Keď sú rany staré a hnisavé, alebo rastie na nich živé mäso, všetko vymyjeme bielym vínom a priložíme plátenko navlhčené v kvapkách. Odstraňujú nádory a bolesti, hoja živé mäso a rany.

32. Bez nebezpečenstva vyliečia všetky rany, či už sečné, alebo bodné, keď sa častejšie navlhčia kvapkami. Plátenko navlhčíme kvapkami a priložíme na ranu. Zakrátko zmiznú bolesti, odstráni sa aj zápal a hnis a vyliečia sa aj zastarané rany, spôsobené strelnou zbraňou. Ak sú v tele diery, vstrekneme do rán, ktoré sa nemusia vopred bezpodmienečne vyčistiť, kvapky. Keď budeme často prikladať navlhčené plátenko, rany sa v krátkom čase zahoja.

33. Kvapky odstránia všetky jazvy, aj zastarané, obyčajné rany i rezné rany, ak ich nimi asi 40 ráz navlhčíme. Rany vyliečené kvapkami nezanechajú žiadne jazvy.

34. Vyliečia všetky fistuly, aj keď sa zdali nevyliečiteľné, alebo aj keby boli staré.

35. Vyliečia všetky popáleniny, či už od ohňa, horúcej vody, alebo masti, keď sa usilovne navlhčujú. Nevytvoria sa pľuzgiere, odstránia sa zápaly, dokonca aj hnisavé pľuzgiere bez stopy zmiznú.

36. Poslúžia proti hrčiam a škvrnám, či už sú od nárazu, alebo úderu.

37. Ak niekomu nechutí jesť, vrátia mu stratenú chuť do jedenia.

38. Ak je niekto chudokrvný, kvapky mu vrátia stratenú farbu, keď ich bude užívať určitý čas vždy ráno. Prečisťujú krv, vytvárajú novú a podporujú krvný obeh.

39. Zbavujú reumatických bolestí rúk a nôh, keď ich užívame ráno a večer a prikladáme na boľavé miesta navlhčené plátenko.

40. Liečia omrznuté ruky a nohy, dokonca aj otvorené rany. Čo najčastejšie, najmä v noci, treba prikladať navlhčené plátenko.

41. Na kurie oká treba prikladať navlhčenú vatu a udržiavať boľavé miesta vždy vlhké. Po troch dňoch samy odpadnú, alebo sa dajú bezbolestne vylúpnuť.

42. Liečia aj uhryznutie besným psom a inými zvieratami; kvapky sa užívajú vnútorne, pretože liečia a ničia všetky jedy. Na ranu prikladáme navlhčené plátenko.

43. Počas epidémie moru a iných nákazlivých chorôb ich treba užívať viac ráz za deň, lebo liečia morové vredy a kŕče, dokonca aj tie, čo sú v hrdle.

44. Kto nemôže v noci dobre spávať, nech užije pred spaním tieto kvapky. Pri nespavosti nervového pôvodu treba priložiť plátenko navlhčené v zriedených kvapkách na srdce.

45. Opilec ihneď vytriezvie, keď užije dve polievkové lyžice kvapiek.

46. Ten, kto pravidelne užíva zavčasu ráno a navečer tieto kvapky, nepotrebuje nijaký iný liek, lebo posilňujú telo, osviežujú nervy a krv, odstraňujú trasenie rúk a nôh. Skrátka, zbavujú všetkých chorôb. Telo zostáva pružné, tvár mladá a pekná.


Dôležité upozornenie:
Všetky uvedené množstvá kvapiek treba riediť bylinným čajom alebo vodou. Z predchádzajúcich bodov Starého rukopisu jasne vidieť nezvyčajnú liečivú silu tejto zmesi bylín. Možno právom povedať, že takmer niet choroby, pri ktorej by švédske byliny nepomohli, alebo neboli aspoň základom jej liečenia.
SPÔSOB POUŽITIA
Vnútorne Profilakticky (preventívne) sa užíva podľa údajov v Starom rukopise vždy ráno a večer jedna čajová lyžička zriedených kvapiek. Pri nevoľnosti každého druhu tri čajové lyžičky. Pri zhubných (rakovinových) chorobách 2 až 3 polievkové lyžice denne nasledujúcim spôsobom: 1 polievková lyžica sa zriedi 1/8 litra bylinného čaju, rozdelí sa napoly, jedna časť sa vypije pol hodiny pred jedlom a druhá pol hodiny po jedle.
Obklady Podľa veľkosti ošetrovaného miesta sa vezme menší alebo väčší kus vaty, navlhčí sa švédskym horkým a priloží na postihnuté miesto, ktoré vopred natrieme bravčovou alebo nechtíkovou masťou. Na to priložíme igelit, aby sa nezašpinila bielizeň. Iba potom ovinieme šatkou alebo obväzom. Obklad necháme pôsobiť podľa druhu choroby dve až štyri hodiny. Ak to pacient znáša, môžeme ho ponechať aj na noc. Keď obklad odstránime, pokožku napudrujeme. Ak sa napriek tomu citlivým osobám pokožka podráždi, treba obklady nechať pôsobiť kratší čas, alebo ich prikladať s prestávkami. Alergickým osobám nedáme na choré miesto igelit, len ho obviažme šatkou. V žiadnom prípade nesmieme zabudnúť pokožku namastiť. Ak sa predsa urobia svrbiace vyrážky, treba použiť nechtíkovú masť.      

NECHTY (zápal nechtového lôžka, lámavé nechty alebo poškodené)

Pri zápale nechtového lôžka sa za studena pripraví 50 g slezu nebadaného, pred spánkom sa macerát prihreje a pridá do kúpeľa na nohy alebo ruky. Kúpeľ má trvať 20 minút. Vodu z kúpeľa možno ešte dva alebo tri razy použiť. Nechtové lôžko natrieme nechtíkovou masťou a priložíme naň obklad zo švédskych bylín. Lámavé alebo poškodené nechty natierame cibuľovou šťavou alebo šťavou z blyskáča jarného. Cibuľa sa prekro}í a prekrojenou plochou sa necht častejšie natiera. Cibuľu možno aj odšťaviť. Úspešne sa používa aj šťava blyskáča, rastúceho na okraji lesov a lúk. Zhrubnutá stonka sa naspodu nareže a necht sa opakovane natiera jej šťavou. Jednorazovým natieraním sa nijaký výsledok nedosiahne, necht sa musí natierať dlhodobo

 

ČKANIE

Príjemným a rýchle pôsobiacim prostriedkom proti čkaniu je nesladený čaj z kôprových semien. Jednu čajovú lyžičku semien zaparíme 1/4 litrom vriacej vody a necháme tri minúty lúhovať.

AKO VYZRIEŤ NAD SENNOU NÁDCHOU

Medzi časté problémy v jarných mesiacoch patria aj alergie najmä na kvitnúce kvety a trávy. Kýchanie, slzenie a svrbenie očí, no i slizníc v nosohltane nie je nič príjemné. Skúsme si pomôcť domácimi prostriedkami.
SLANÝ VÝPLACH NOSA
Výplachy odstraňujú peľ, ktorý sa zachytáva v slizniciach nosa a tým zmierňuje problémy.
Potrebujeme: Na výplachy sú vhodné nosné sprchy alebo špeciálne preplachovacie kanvičky, ktoré bežne dostať v lekárňach.
Ako na to: Soľný roztok si pripravíme z deviatich gramov soli na liter vlažnej vody (nikdy nie menej, nižšie koncentrácie v nose pália). Soľný roztok potom nalejeme do preplachovacej kanvičky. Hrdielko nosnej kanvičky priložíme k nosnej dierke tak, že ju tesne uzaviera. Hlavu mierne predkloníme a skloníme nabok. Voda preteká cez nosnú priehradku do druhej nosnej dierky a vyteká von. Dýchame pritom otvorenými ústami. Soľný roztok využijeme aj ako kloktadlo pri svrbení v hrdle.

PODPORNÝ ČAJ
Pri alergických prejavoch je potrebné posilniť aj látkovú výmenu. Preto v sezóne pime čaj na jej podporu
Potrebujeme: 50g semena pestreca mariánskeho, 40g vňate zemežlče, po 30g vňate repíka a koreňa lastovičníka, po 20g koreňa púpavy, čakanky a vňate ľubovníka
Ako na to: Byliny zmiešame do zmesi, ale bez semena pestreca mariánskeho, ten pridávame nadrobno potlčený zvlášť po kávovej lyžičke na jednu dávku. Dve polievkové lyžice bylinnej zmesi zalejeme 3/4litrom vriacej vody a necháme lúhovať prikryté asi 20 minút. Precedené pijeme 3x denne 20 minút pred jedlom.

STRIEDAVÁ SPRCHA
Pri záchvate sennej nádchy je vhodná striedavá sprcha na oblasť kolien. Sprchu začneme na pravom nárte; prúd vody vedieme dva až trikrát od päty k špičke, potom po vonkajšej strane nohy smerom ku kolenu, nad kolenom necháme na chvíľu sprchu prúdiť a potom ju vediem po vnútornej strane späť k päte. Opakujeme a striedame pritom studenú s teplou vodou – 30 sekúnd teplá voda, 15 sekúnd studená atď. To isté platí pre ľavú nohu. Pomôže aj studená sprcha ramien. Začneme na chrbte pravej ruky, pokračujeme po pravom ramene smerom hore, tam 5 sekúnd vytrváme a potom pokračujeme po vnútornej strane ramena smerom dolu k prstom. Ruky vystriedame.

PROTIALERGICKÁ ZMES
Pri väčšine alergických prejavoch prináša úľavu, no alergie samozrejme nelieči
Potrebujeme: 50g vňate zlatobyle obyčajnej, 30g vňate ľubovníka, 40g vňate žihľavy, 20 g puškvorca a 20g koreňa nátržníka vzpriameného.
Ako na to: Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Nálev pijeme 4x denne pred jedlom po šálke.

Výživa pri sennej nádche
Pri alergických reakciách je potrebné zvýšiť prísun vitamínu C – je to najsilnejšie prírodné antihistaminikum. Zamedzuje vylučovanie histamínu (bielkovinovej molekuly), ktorý vyvoláva zápaly a opuchy
Na zmiernenie alergií je vhodná vegánska diéta – bez mäsa, rýb, hydiny, vajec a mlieka
Medzi potraviny s protizápalovými a protialergickými účinkami patrí hlávkový šalát, karotka, reďkev, cibuľa, zeler, kapusta, karfiol, brokolica, uhorky, repa a všetky druhy fazule okrem sóje
Vhodné je vynechať zo stravy zemiaky, jablká a citrusové plody
Zaraďme do stravy bobuľové ovocie každého druhu, slivky, broskyne
Reflexná terapia
Na zmiernenie alergických prejavov stimulujeme reflexné plôšky sleziny a pečene na nohách a rukách

Akupresúra
Prejavy alergickej nádchy potlačíme tak, že oba ukazováky priložíme na miesto, kde sa opierajú okuliare. Energicky tieto body masírujeme až do bolesti asi minútu. Ďalšiu minútu takto masírujeme bod medzi obočím. Potom priložíme palce na vnútorné konce obočia a 1 minútu masírujeme. Masáž zakončíme na bode medzi nosom a hornou perou – je to na bolesť citlivý bod. Masírujeme taktiež 1 minútu.

Pri alergiách na roztoče existuje veľmi jednoduchá a praktická rada, ako sa zbaviť ich prítomnosti aspoň z matracov a perín či vankúšov. Matrace či periny a inú posteľnú bielizeň navlečieme do veľkého igelitového vreca, (alebo vákuového vaku, čo slúži na odkladanie vecí), naformujeme jeho hrdlo na ústie trubice silného vysávača (aspoň 1kW výkon). Vysatím vytvoríme vákuum, pri ktorom roztoče vlastným pretlakom prasknú. Mali by sme mať od nich pokoj približne mesiac.

Trápia vás časté bolesti hlavy? Vyskúšajte prírodné prostriedky

BOLESTI HLAVY Z TEPLA

- citrón rozrezať na polovičky a priložiť si ich na spánky na dve hodiny

- postaviť sa na 4 minúty do studenej vody

BOLESTI HLAVY Z PRECHLADNUTIA

- na bolestivé miesto priložiť obklad zo záparu z mäty priepornej (na 4dl vody 1pol.lyžica mäty)

BOLESTI HLAVY PRI PREPRACOVANÍ

- na 2hodiny na čelo priložíme vlažný obklad z tvarohu

BOLESTI HLAVY ZO SLNKA

- na 2 hodiny si ľahnúť do zatienenej vetranej miestnosti,na čelo a spánky priložíme studený obklad z tvarohu zmiešaného s rozsekanou cibuľou, ktorý po 15minútach vymieňame

BOLESTI HLAVY reumatické

- na čelo prikladáme čerstvý pomliaždený kelový list

- obklad z bazového kvetu namočeného v octe na 1hodinu (v gáze), potom natrieť!

BOLESTI HLAVY V ZADNEJ ČASTI

- teplé až horúce obklady na bolestivé miesto

BOLESTI CELEJ HLAVY

- 15minút máčať nohy v teplej vode

- na minútu obviazať tuho nohy okolo členkov

- zloženú šatku namočiť do pálenky a priložiť

- držať v ústach teplý ocot

- dať do vína majoránku a piť

ROZPÁLENÁ HLAVA

- priložiť na chodidlá ocot rozmiešaný s cesnakom alebo cibuľou

BOLESTI OČÍ (KEĎ SÚ SLABÉ)

- umývať slanou vodou (na 0,5 litra vody 5 gramov soli) po dobu mesiaca 2dni umývať a 2dni prestávka

BOLESTI ZUBOV

- odvar z májových dubových lístkov alebo z nátržníka husieho držať v ústach. (na 0,5 litra vody 2 lyžičky dubových lístkov alebo nátržníka husieho)

MIGRÉNA

- pijavý papier namočený v octe, posypaný čiernym korením prilžíme na hlavu a sluchy, len na 1hodinu, potom poriadne namastiť

- 1:2 slivovica : rybí olej, poliať ľanovú handručku a priložiť a dať na to igelit. opakovať podľa potreby

- 7dl pohár (na zaváranie) naplníme mladými výhonkami smreku, pridáme 0,5litra bieleho vína, malú lyžičku soli a doplna dolejeme alpou. dobre zavrieme a necháme tri týždne vylúhovať.

-> obklady a natierať pri migréne, bolestiach zubov, ischias a trojklanný nerv

MIHANIE PRED OČAMI

- studené obklady na tvár a chrbát

Prechladnutia, zápaly a bolesti spôsobujú nežnejšej časti populácie vrásky na čele. Príroda nám však ponúka veľa byliniek, ktoré naozaj pomôžu.

Protizápalový bylinný med

Je vhodný pri zápaloch či pri bolestivej menštruácii.
Potrebujeme: Množstvo čerstvo natrhaných kvetov nechtíka lekárskeho, listov skorocelu, vňate materinej dúšky, cibuľu a 1/2 kg medu.
Ako na to: Bylinky odšťavíme tak, aby sme dostali aspoň 50 g šťavy z nechtíka a po 25 g šťavy z ostatných byliniek. Z cibule odstreďme 30 g šťavy. Všetky potom vmiešame do mierne ohriateho tekutého medu. Užívame podľa potreby po 1 až 4 čajových lyžičkách.

Sedací kúpeľ
Čajovú kúru si môžete každý večer doplniť teplým sedacím kúpeľom z alchemilky. Je to univerzálna bylina na gynekologické problémy so stimulujúcim účinkom na hormonálny systém a zároveň s výrazným protizápalovým účinkom.
Ako na to: Za dve hrste vňate alchemilky zalejeme 1/2 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Scedený výluh nalejeme do sedacieho kúpeľa s teplou vodou (nemá byť príliš horúca). Kúpeme sa približne 20 minút, potom sa zabalíme do teplého froté uteráka a do deky. V teple relaxujeme ešte aspoň hodinu.

Jarabinová šťava                                                                                                                                                                                                           Vynikajúcim gynekologickým (ale aj univerzálnym) utišujúcim prostriedkom je jarabina vtáčia. Je bohatým zdrojom vitamínu C, reguluje črevný a močový trakt, chráni pred obličkovými kameňmi a posilňuje močové a pohlavné ústrojenstvo.
Potrebujeme: Plody jarabiny vtáčej a kryštálový cukor.
Ako na to: Plody jarabiny opláchneme, zalejeme vodou a na miernom ohni rozvaríme. Vzniknutú masu pretlačíme cez plátno. Na kilogram šťavy pridáme 500 g cukru. Zmiešame a povaríme asi 5-6 minút. Nalejeme do uzatvárateľných fliaš a užívame viackrát denne po čajovej lyžičke.

Protizápalový čaj                                                                                                                                                                                                                Bylinná zmes je vhodná na čaje najmä pri častých zápaloch vaječníkov. Kúru môžeme doplniť sedacími kúpeľmi z alchemilky.
Potrebujeme: Po 50 g kvetu rumančeka, vňate alchemilky, hluchavky a čiernohlávka obyčajného, po 30 g šalvie a ľubovníka.
Ako na to: Vrchovatú polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1/4 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Scedené pijeme po dúškoch počas dňa 1/2 až 3/4 litra.

Aj ovocie má liečivé účinky. Niektoré z nich vyberám.

Čerešne
Obsahujú vitamín C a draslík. Ten pomáha udržiavať zdravú pokožku a pravidelný rytmus srdca. Pôsobia preventívne proti dne, odvádzajú z tela toxické látky a čistia obličky. Majú močopudné účinky a pomáhajú prečistiť organizmus. Nachádza sa v ních kyselina kremičitá, ktorá blahodárne pôsobí na spevnenie väziva. Okrem toho obsahujú aj fosfor, ktorý upokojuje nervovú sústavu.Listy z čerešne sa pridávajú aj do čajových zmesí pre ich močopudné účínky. Kúpeľ v odvare zmierňuje bolesti kĺbov pri reume.

Ríbezle
V nich obsiahnuté flavóny pôsobia proti arterioskleróze, nachladnutiu a pri problémoch s črevami. Napomáhajú sekrécii rôznych štiav. Sú bohaté na beta-karoté, biotín, vitamín C a E. Zabraňujú infekcii močových ciest. Prinášajú uľavu pri zápale. Sú výborným zdrojom draslíka.
Jedzte ľubovolné množstvo, predovšetkým surové. Džúsy z čiernych ríbezlí často obsahujú len trochu ovocia. Preto si radšej skontrolujte obal.

Hrozno
: Všetky sorty hrozna patria k najzdravším druhom ovocia. Hrozno obsahuje napríklad kyselinu listovú, farbivá a minerálne látky a stopové prvky. Z minerálnych látok má najvyššie zastúpenie draslík, ktorý pomáha organizmu nielen pri odstraňovaní odpadových látok, riadení srdcového rytmu, ale pomáha nám aj jasne myslieť. Vlákniny, ktoré sú v šupkách hrozna, podporujú činnosť čriev. Zároveň obsahuje vitamín C, E a vitamíny skupiny B.Regeneruje vrchnú časť pokožky, zmierňuje stavy pri žlčových a obličkových kameňoch. Dodáva množstvo antioxidantov. Šťava sa používa pri liečení chorôb, ktoré vznikajú hromadením toxínov v tele. Pôsobi močopudne a žlčopudne, mierne preháňa. Keďže má hrozno močopudný účinok, pomáha z tela vyplavovať škodlivé látky.Znižuje kyslosť žalúdočných štiav. Výhodou najmä pre jesenné dni, keď mnohí z nás pociťujú nostalgiu za letom a ťažko sa vyrovnávajú so zmenami počasia, je, že hrozno zmierňuje únavu a depresiu. Pre svoju výživovú hodnotu je doslova energetickou bombou.
Hrozno môžeme v surovom stave použiť aj pri výrobe šalátov, na spestrenie studených mís či jednohubiek, najmä syrových. Kombinácia rokfortu a bobule hrozna je naozaj vynikajúca. Základným pravidlom, či už pri konzumácii hrozna alebo jeho spracovaní, je mať kvalitný zdroj. Treba kupovať strapce čerstvé a neprezreté, v strednej veľkosti, s pevnou šupkou a so šťavnatou a mäsitou dužinou. Z kvalitného základu je potom aj kvalitný produkt.

Hruška
obssahujú okrem vitamínov najmä vápnik, fosfor a ľahkostráviteľné cukry. Majú antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok, najmä v kombinácií s ovsennými vločkami. Ich plody alebo šťava sa používajú v ľudovom liečiteľstve pri obezite, močových kameňoch, vysokom krvnom tlaku. Varené a pečené sa používajú proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám. Hrušky prečisťujú črevá, odstraňujú zápchu a iné poruchy trávenia. Niektoré odrody obsahujú v dužine drobné zrniečka, ktoré ľuďom s citlivými črevami a poruchami žlčníka, ak sa konzumujú v surovom stave spôsobujú ťažkosti. Plané hrušky majú liečivejšie vlastnosti ako hrušky ušlachtilé. Ak občas zjeme hrušku, pozitívne si s tým stimulujeme náladu.

Jablko
Jablká takmer neobsahujú bielkoviny, majú však vysoký obsah vody, málo sacharidov a v supke nepatrné množstvo vody. Mimoriadne bohaté sú na vitamíny a stopové prvky. Jablká majú vysoký obsah draslíka. Jablko obsahuje až 30% vlákniny. Regenerujú a očisťujú organizmus, znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Sú účinné aj pri bolestiach hlavy a závratoch. Pomáhajú pri hnačke a zápche. Proti hnačke pomáhajú sladké jablká, pri zápche zasa kyslé, ktoré povzbudzujú činnosť čriev. Sú osvečený prostriedok pri ťažkostiach s kĺbmi. Podporujú odolnosť proti chorobám. Jablká pôsobia ako vynikajúca omladzovacia kúra. Zo šupky a dužiny, ktoré chránia jadrovník, sa v ľudskom organizme uvoľňujú látky s liečivým i preventývnym účinkom. Odvar z jabloňových kvetov má upokojujúce účinky a zmierňuje záchvaty kašla. Pri chripke a kašli sa osvedčilo pitie šťavy z jabĺk. Jemne nastrúhané jablko i so šupkou konzumované večer viaže v črevách toxické látky.
Viaceré výskumy potvrdili, že konzumácia jedného jablka ráno a večer regeneruje a očisťuje organizmus.

Marhule
Obsahujú kyselinu listovú, pantoténovú a betakarotén, ktoré brzdia procesy stárnutia a uľahčujú regeneráciu buniek. Zlepšujú náladu a odstraňujú únavu a poruchy sústredenia. Podporujú imunitný systém buniek a chránia ich pred vplyvom voľných radikálov. Urýchlujú tvorbu buniek. Pomáhajú regulovať krvný tlak. Majú vysoký obsah rozpustnej vlákniny. Sú výborným zdrojom železa. Majú priaznivý plyv na sliznicu pľuc silných fajčiarov.
Čerstvé alebo sušené marhule jedzte ľubovolne. Už tri plody obsahujú karotény v množstve polovičnej dennej potreby dospelého človeka. Za hrsť sušených marhúľ nahradí dospelému okolo 20% denného príjmu draslíka, ženám viac ako 10% železa a mužom takmer 20%.

Upozornenie : Marhulové kôstky obsahujú horký amygdalín a sú jedovaté. Ani tehotné ženy by pre vysoký obsah medi nemali konzumovať veľa marhúl. U niektorých náchylných ľudí môžu marhule vyvolať hnačku a pri nadmernej konzumácií aj celkovú slabosť.

OCHORENIE DÝCHACÍCH CIEST

     KAŠEL

      - strúčik cesnaku rozotrieť, rozmiešať s bravčovou mašťou alebo bravčovým sadlom, priložiť  na noc na chodidlá

      - 1šálka vody, 7lyžíc cukru prevaríme, pridáme šťavu z citróna podľa chuti - vypiť teplé

      - zmiešame citrónovú šťavu s cukrom, užíva sa kždých 15minút

      - zjesť osolený citrón

     KAŠEL DLHOTRVAJÚCI

      - smrekové výhonky naložíme do pálenky alebo iného asi 40% alkoholu na tri týždne, potom zlejeme. podávame po 5kvapkách na kocku cukru, kým sa stav nezlepší

     KAŠEL SUCHÝ

      - 2týždne piť čaj zo záparu z majoránky (na 3dl vody 1lyžičku majoránky) vypiť na trikrát po jedle + 5nocí obklad na priedušky z bravčovej masti

     KAŠEL ASTMATICKÝ

      - suchý podbeľový list položiť na rozžeravenú platňu - vdychovať

     NÁDCHA

      - na žeravú platňu dať kadidlo - vdychovať a nos vyplachovať studenou vodou

      - na žeravú platňu dať ľanové semeno - vdychovať

      - naparovať sa nad zemiakmi varenými v šupke

      - natrieť nos nechtíkovou masťou

     PRECHLADNUTIE

      - do 0,5litra vody pridať 10kvapiek gáfrového liehu - vypije sa za horúca, naraz ale pomaly. zlepšenie do 30minút ak sa to urobí na začiatku

     PRIEDUŠKY

      - inhalácia nad záparom z mäty priepornej

      - na žeravú platňu dať cukor - vdychovať

      - upražiť na masle chren do ružova, pridať med, zjesť a zapiť čajom

      - pri zápale - obklad zo záparu šalvie (na 05litra vody 2lyžice šalvie)+ na noc teplý obklad

     PRIEDUŠKY, PRECHLADNUTIE, CHRÍPKA

Kašeľ a bronchitída - príčina niekedy leží pôvodne v obličkách,
keď zle fungujú, a organizmus sa chce zbaviť jedovatých
látok inou cestou, napr. pľúcami, na úkor zlej tvorby ochranného
hlienu na prieduškách alebo nedostatočného množstvo hlienu,
z čoho vzniká suchý kašeľ.
V prípade, že hlien nemá dostatočné zloženie, dochádza potom
často k infekciám zvonka. V týchto prípadoch potom musíme najskôr
liečiť obličky a prax to potvrdzuje. Napr. dieťaťu, ktoré malo
neustále suchý kašeľ a jeho matka už preň urobila všetko možné,
ale nič nepomáhalo, pomohly bežné urologické čaje, platí
zásada, zvlášť u malých detí, všetko liečiť cez obličky, nič
tým nestratíte, iba si môžete pomôcť, samozrejme v kombinácii
s prieduškovými čajmi, cibuľovými zábalmi či inhaláciami bylín,
napr. eukalyptus, skorocel, mäta, trezalka, tymián.

     BRONCHITÍDA I.
30 g vňať jablčníka
20 g skorocelu
20 g kvet petroklíče
10 g vňať rozrazilu lekárskeho
30 g vňať svízele
1 čajová lyžička zmesi sa sparí 1/4 l vriacej vody,
20 minút vylúhovať.
piť 3 x denne pred jedlom

     BRONCHITÍDA II.
20 g vňať celíku zlatobyľu
30 g kvet bazy čiernej
30 g koreň proskurníka
10 g vňať tymiánu
10 g plod anýzu
20 g kvet slezu maurského
1 čajová lyžička zmesi sa varí 5 minút v 1/4 l vody,
20 minút vylúhovať.
piť 3 x denne pred jedlom

     POTOPUDNÝ PROSTRIEDOK PRI PRECHLADNUTÍ
30 g kvet lipy
10 g kvet harmančeka
30 g vňať túžobníka
30 g kvet bazy čiernej
2 čajové lyžičky zmesi spariť v 1/4 l vriacej vody,
20 minút vylúhovať.
vypiť pred spaním

     PRI ZÁPALE HORNÝCH DÝCHACÍCH CIEST A HORÚČKE
40 g kvitnúca vňať túžobníka
40 g list podbeľa
20 g pamajoránu
1 polievková lyžica zmesi sa sparí 1/4 l vriacej vody,
20 minút vylúhovať.
piť 3 x denne pred jedlom

     BRONCHITÍDA CHRONICKÁ
10 g plod anýzu
10 g plod fenyklu
10 g koreň sladkého drievka
20 g vňať konopnice bledožltej
20 g list podbeľa
30 g kvet slezu maurského
20 g kvet topoľovky
1 čajová lyžička sa varí 5 minút v 1/4 l vody,
20 minút vylúhovať.
piť 3 x denne pred jedlom

     PRI ZÁPALE HORNÝCH DÝCHACÍCH CIEST
vňať materinej dúšky
vňať pamajoránu
list skorocelu kopijovitého
plod anýzu
list mäty piepornej
Zmiešami rovnakým dielom - 1 polievkovú lyžicu spariť v 1/4 l vriacej vody,
20 minút vylúhovať.
piť 3 x denne pred jedlom

     NA ODKAŠLÁVANIE, PROTIMIKROBIÁLNE A PROTIKŔČOVÉ
10 g list šalvie
10 g koreň proskurníku
10 g vňať materinej dúšky
5 g vňať žihľavy
5 g kvet divizny
10 g vňať pamajoránu
5 g kvet bazy čiernej
20 g list podbeľa
5 g plod anýzu
5 g plod fenyklu
5 g koreň sladkého drievka
1 polievkovú lyžicu variť 5 minút v 1/4 l vody,
20 minút vylúhovať.
piť 3 x denne pred jedlom

     BRONCHITÍDA - KAŠEĽ
10 g list proskurníku
10 g list podbeľa
5 g plod fenyklu
5 g vňať komonice lekárskej
25 g vňať yzopu
10 g vňať pamajoránu
10 g list skorocelu kopijovitého
5 g list pľúcnika lekárskeho
5 g kvet divizny
10 g vňať materinej dúšky
10 g vňať rozrazilu
5 g list slezu
1 polievková lyžica zmesi sa varí 5 minút v 1/4 l vody,
20 minút vylúhovať.
piť 3 x denne pred jedlom

I. ASTMA

Lekári rozoznávajú srdečnú a pľúcnu astmu. Liečba je zložitá,
lebo pacienti bývajú veľmi často náchylní k zápalom
a infekciám.
Uvádzam 2 zmesi, ktoré často pomáhajú.

10 g kvet vlčieho maku
50 g kvet a list proskurníka lekárskeho
50 g vňať tymiánu
1 čajová lyžička zmesi na 1/4 l vriacej vody,
20 minút vylúhovať.
3 x denne pred jedlom

II. ASTMA
20 g list skorocelu
20 g list podbeľa
20 g kvet bazy čiernej
20 g list fialky voňavej
15 g plod rasce
15 g plod fenyklu
20 g vňať bukvice lekárskej
5 čajových lyžičiek zmesi spariť v 1/4 l vriacej vody,
20 minút vylúhovať.
piť 3 x denne pred jedlom

Rady pri liečení rozličných chorôb

POTENIE (nočné potenie)

Ako domáci prostriedok proti nočnému poteniu sa už dávno preslávila šalvia. Zaparí sa a ráno sa na lačno pomaly pije. Odníma telu látky, ktoré spôsobujú potenie. Najhodnotnejší prostriedok proti nočnému poteniu, ktorý sme našli v zelinkárskych knihách, je táto čajová zmes: vezme sa po 20 g šalvie, alchemilky a prasličky. Zaparí sa, nechá sa krátko vylúhovať a dlhší čas sa pije jedna šálka pred raňajkami. Byliny posilnia celý organizmus, a tým odstránia nočné potenie.

ZÁPCHA

Dajte si do poriadku trávenie tým, že zjete tri polievkové lyžice ľanových semien a vypijete trošku vody. Dobre v tomto ohľade zaúčinkujú figy a hrušky, keď ich na noc namočíme do studenej vody, ráno ich prihrejeme a zjeme buď pred raňajkami, alebo na raňajky. Ak je nablízku čerstvá studničná voda, postačí vypiť z nej ráno na lačno jeden pohár. Osobitným spôsobom ovplyvňuje stolicu čakanka, keď vypijeme pol šálky alebo šálku čaju z nej ráno na lačno, lebo pomáha aj pri ťažkej zápche. Ale toto všetko nemôžu jesť ľudia s ochorením na žlčník, kvôli žlčníkovej diete.

VLASY (rast vlasov)

Do studenej vody dáme za hrsť čerstvej pŕhľavy, orechových a brezových listov a jednu stonku lastovičníka a zahrejeme na bod varu. Necháme tri minúty lúhovať. Vlasy sa umyjú dobrým jadrovým mydlom s polovicou odvaru a opláchnu sa čistou vodou. Potom necháme druhú polovicu pôsobiť niekoľko minút na vlasové korienky a pokožku, no vlasy už čistou vodou neopláchneme.

SPÁNOK (nepokojný spánok detí)

Keď deti nepokojne spia, prehadzujú sa z boka na bok a nenachádzajú pokoj, ihneď im pomôžu kúpele z lipových kvetov, pravda, ak postieľku dieťaťa neovplyvňuje dajaké geopatologické žiarenie. Veľké vedro treba do polovice naplniť lipovými kvetmi, cez noc ich macerovať v studenej vode. Nasledujúci deň sa macerát prihreje a vleje do kúpeľa, ktorý má trvať 20 minút. Zohriata voda z tohto kúpeľa sa môže ešte dva razy použiť. Lipové kvety sa podľa možnosti zbierajú za slnečného počasia.

NECHTY (zápal nechtového lôžka, lámavé nechty alebo poškodené)

Pri zápale nechtového lôžka sa za studena pripraví 50 g slezu nebadaného, pred spánkom sa macerát prihreje a pridá do kúpeľa na nohy alebo ruky. Kúpeľ má trvať 20 minút. Vodu z kúpeľa možno ešte dva alebo tri razy použiť. Nechtové lôžko natrieme nechtíkovou masťou a priložíme naň obklad zo švédskych bylín. Lámavé alebo poškodené nechty natierame cibuľovou šťavou alebo šťavou z blyskáča jarného. Cibuľa sa prekro}í a prekrojenou plochou sa necht častejšie natiera. Cibuľu možno aj odšťaviť. Úspešne sa používa aj šťava blyskáča, rastúceho na okraji lesov a lúk. Zhrubnutá stonka sa naspodu nareže a necht sa opakovane natiera jej šťavou. Jednorazovým natieraním sa nijaký výsledok nedosiahne, necht sa musí natierať dlhodobo.

ČKANIE

Príjemným a rýchle pôsobiacim prostriedkom proti čkaniu je nesladený čaj z kôprových semien. Jednu čajovú lyžičku semien zaparíme 1/4 litrom vriacej vody a necháme tri minúty lúhovať.

KAMENE (žlčníkové kamene)

Je zaujímavé, že na túto chorobu trpia častejšie ženy ako muži. Horké grganie, vracanie, silné kŕče vyžarujúce spod pravých rebier k srdcu a sprevádzané veľkou nevoľnosťou, to sú symptómy. Keďže máme v Božej lekárni mnoho byliniek, nemusíme ísť na operáciu. Šesťtýždňová kúra šťavou z čiernej reďkvi doteraz vždy pomohla, ak nešlo o veľmi zriedkavé prípady, o nerozpustné kamene. Vtedy treba ísť na operáciu. Red'kev treba odšťaviť v odšťavovači. Začneme ráno na lačno so 100 g šťavy a počas troch týždňov zvýšime postupne dávku až na 400 g; po troch týždňoch opäť zídeme na 100 g. Pri zápale žalúdka alebo čriev sa red'kvová šťava nemôže užívať

 

    

Domov 

Upozornenie!!!! Väčšina textov a obrázkov nie sú mojím autorským dielom. Slúžia predovšetkým pre moje potreby.Ak sa niekto cíti dotknutý obsahom mojich stránok alebo je autorom niektorého diela (vie to aj korektne dokázať), nech ma kontaktuje.Túto časť odstránim.