Čo nám kradne energiu a zbavuje radosti zo života
Stretávame sa s nimi denne a ani netušíme, že sú to najhorší zlodeji našej energie.
Nesprávne dávkovanie spánku.
Optimálnych je 6 až 8 hodín spánku. Trvalý nedostatok spánku vyvoláva choroby, urychľuje proces stárnutia. Na druhej strane priveľa spánku môže unavovať.
Trvalý stres.
Strach, hádky, preťaženie, nesprávne držanie tela aj to zabraňuje toku energie. Telo spotrebúva viac energie ako dostáva. Trvalá príliš vysoká hladina adrenalínu môže vyvolať ochorenie tela.
Varujúce signály.
Ak sa napätie, bolesti hlavy a iné predzvesti chorôb dlhodobo ignorujú, telo začne niekedy správne štrajkovať.
Antibiotiká.
Nenapádajú iba choroboplodné zárodky ale aj celý imunitný systém. Následkom je, že sa vyprovokuje ďalšie ochorenie alebo sa zvýši možnosť ďalšej choroby. Ak sa samoliečiteľský mechanizmus príliš často podporuje liekmi, hrozia alergie alebo neskoršie dokonca chronické ochorenia.
Elektrické lúče.
A vysoké frekvencie vychádzajú predovšetkým z počítačov a mobilných telefónov, ale aj z elektrických domácich spotrebičov, ako sú televízor, alebo digitálne hodiny. Kto pracuje príliš veľa na počítači, môže si na prístroj alebo v jeho blízkosti položiť veľký ružový kremeň, ktorý pohlcuje žiarenie.
Prázdne kalórie.
Biely chlieb, polotovary, torty a podobné potraviny pozostávajú z najväčšej časti z málohodnotných sacharidov, tuku a cukru. Ich trávenie odčerpáva z tela viac energie, ako samy dodávajú. Následkom je, že telo prepína na šetriaci režim a prichádza únava.
Tuk.
Pri duševnej práci sa spaľuje cukor, nie tuk. Ten sa ukladá, brzdí tok myšlienok. Jednoducho nás uspáva.
Nedostatok vitamínov.
Artičoky, ovocie, zemiaky. Málokto si dopraje toľko vitamínov, aké by bolo v obdobiach stresu potrebné.
Káva, alkohol, nikotín.
Káva
zabraňuje výstavbe protistresových hormónov, odoberá telu dôležité minerálne látky a tekutiny, okysľuje črevo a prekáža imunitnému systému, ktorý je z najväčšej časti uložený v čreve. Horná hranica sú dve až tri šálky denne.
Alkohol
odoberá aj minerálne látky a napáda pečeň, náš najdôležitejší orgán, ktorý nás zbavuje jedov. Pohár červeného vína neuškodí.
Nikotín
zasahuje do celkovej látkovej výmeny a unavuje telo.
Málo pohybu a kyslíka.
Srdcový infarkt, narušené držanie tela, bolesti chrbta a hlavy, poruchy spánku, chronická únava toto všetko sú následky nedostatku pohybu.
Hlavným faktorom je nedostatok kyslíka, ktorý vzniká pri ustavičnom sedení a ležaní. Pritom kyslík je najúčinnejšou zbraňou proti voľným škodlivým konečným produktom látkovej výmeny.
Ukladajú sa v našom tele, namiesto toho aby boli z neho vylúčené. Pohyb nám pomôže zbaviť sa niektorých zlých látok v tele, dostatok kyslíka je zase budičom tých dobrých látok. Viac kyslíka nám urýchli regeneráciu tela a pomôže zbaviť sa únavy organizmu.
KOFEÍN..................NIKOTÍN....................ALKOHOL
Pre krásu a najmä zdravie ženy sú hrozbou najmä tri látky, ktoré sa bežne požívajú a sú tolerované aj spoločnosťou.
Ide najmä o tieto produkty: kofeín, nikotín a alkohol
Kofeín.
Obsahuje ho káva a pôsobí na organizmus vzpružujúco. Malé množstvo kofeínu väčšine z nás neškodí, no niekomu môže veľmi ublížiť, pretože zvyšuje krvný tlak, dráždi žalúdok, prípadne spôsobuje iné ťažkosti. Pokožka reaguje na kávu obzvlášť citlivo. Veľmi názorne to vidieť najmä u mladých ľudí, trpiacich rôznymi ekzémami – po požití malého množstva kávy sa ich stav zhoršuje.
U ľudí, ktorým pri nervozite alebo pri rozčúlení tvár očervenie, alebo sa im na pokožke zjavujú červené škvrny, prípadne majú na tvári popraskané drobné cievky, najčastejšie na lícach, alebo pod očami. Už aj malé množstvo kávy stačí na to, aby sa tieto chyby krásy zhoršili, alebo aby vznikli rozličné nepríjemné reakcie. Mali by ste si preto dobre rozmyslieť, či dáte prednosť zdraviu a kráse, alebo pôžitku z kávy.
Nikotín.
Je to alkaloid, ktorý sa nachádza v tabaku. O tom, že je to jed, ktorý škodí najmä srdcu a cievam a prispieva aj k vzniku rakoviny, netreba veľa písať, pretože je to všeobecne známe. Mnohí však nevedia, že nikotín okrem toho porušuje krvný obeh a preto veľmi nepriaznivo vplýva na pokožku.
Studené, červené nohy a ruky, ako aj červený nos môžu byť dôsledkom fajčenia práve tak, ako nezdravá farba zle prekrvenej pokožky tváre. Pokožka fajčiarok veľmi skoro stráca pružnosť a vráskavie, pretože nikotín urýchľuje biologické starnutie pokožky žien. Okrem toho aj „ zadymené“ zuby a žlté prsty fajčiarok nepôsobia na nikoho príťažlivo.
Počet fajčiarok sa v posledných rokoch zvyšuje a vek je čoraz nižší. Vyzerá to tak, že ženy chcú aj v tejto oblasti dohoniť mužov. Ženy by si však mali uvedomiť, že fajčenie nielen škodí ich zdraviu a kráse, ale že fajčiarsky zápach z úst ženy nepôsobí príjemne, ani len fajčiarovi. Je pôžitok z fajčenia naozaj taký veľký, že zaň možno zaplatiť takú vysokú daň?
Alkohol.
O škodlivosti alkoholu na ľudský organizmus, ale aj na spoločenské vzťahy sa už napísalo naozaj veľa, no výsledok nie je uspokojivý. Alkohol škodí okrem iného aj pokožke a kráse celkovo. Aké sú kozmetické zmeny na pokožke v dôsledku požívania alkoholu? Typické je neprirodzené sčervenanie pokožky na lícach, nose a pod očami.
Červená farba niekedy prechádza až do belasa. Alkohol poškodzuje aj pečeň, preto sa pokožka alkoholikov často stáva suchou a žltkastou. Na pleti sa často zjavujú aj hnedasté škvrny, najprv na lícach, neskôr aj na celej tvári.
Treba si priznať, že kofeín, nikotín a alkohol sú veľkými nepriateľmi vášho zdravia, vašej pokožky a teda aj vašej krásy. Kto chce byť zdravý, pekný a vyzerať pestovane, nemal by holdovať ani káve, ani nikotínu a alkohol by mal požívať iba pri výnimočných príležitostiach a s mierou.
Môžete trpieť práve vy alergiou na jedlo?
Ste presvedčená, že vám neprospieva mlieko, či pečivo? Možne ste obeťou nového trendu. Aj niektoré hviezdy filmového neba majú túto „ chorobu“, Julia Robertsová napríklad neznáša mliečne výrobky, a čo vy? Vysypete sa, len čo si spomeniete ne lekvár, alebo jogurt ?
Každá piata žena si myslí, že má zdravotný problém týkajúci sa jedla, ale v skutočnosti je skutočných alergikov len jedno percento. Prečo si zbytočne odopierate niektoré dôležité potraviny, ktoré vaše telo potrebuje ?
Asi ste alergička, keď :
Len čo zjete nejaké jedlo, tak sa váš imunitný systém vzbúri.
Najčastejšie sa prudká reakcia objaví potom, čo zjete dobrôtky, ktoré majú niečo spoločné s mliekom alebo orechami.
Tieto potraviny vo vašom tele rozpútajú nebezpečnú búrku, v krajnom prípade sa môžete udusiť.
Príznaky:
Opuchnuté oči a pery
Vyrážky
Zvracanie a bolesť žalúdku
Životu nebezpečný anafylaktický šok t.j. opuchnuté ústa a hrdlo, nízky tlak, kóma.
Čo môžete robiť.
Ak ste potom, čo ste zjedla jogurt opuchli oči, okamžite zavolajte lekára. Pokiaľ následne testy odhalia alergiu, možno budete v kabelke navždy nosiť adrenalínovú injekciu.
Ste neznášanlivá voči jedlu, keď :
Sa vám urobí zle za niekoľko hodín.
Príznakov je mnoho: laicky povedané zdvíha sa vám žalúdok, Vaše telo asi najskôr odmieta laktózu a pšenicu.
Príznaky:
Silné kŕče.
Nafúknutie a hnačky.
Dlhodobé znižovanie váhy.
Cítite sa unavená.
Čo môžete urobiť:
Ak si ráne dáte kakao a potom vás cele dopoludnie trápia hnačky, alebo chudnete bez toho aby ste cvičili, objednajte sa u lekára na zdravotné testy.
Ste obeťou svojho životného štýlu, keď:
Úzkostlivo strážite, čo zjete . Keď sa vám niekde objaví vyrážka dávate to za vinu jedlu.
V práci trávite viac času, ako je zdravé. Nejete nič mastné, spíte zle a málo. Pokiaľ sa vaše telo vzbúrilo je jasnou príčinou váš životný štyl.
Príznaky:
Občasná hnačka.
Časté bolesti hlavy.
Únava.
Čo môžete urobiť.
Jedzte pravidelne a do všetkého trochu, najmä ovocie a zeleninu. Vyhýbajte sa lákadlám, ktoré vás majú rýchlo naštartovať, trebárs čiernej káve.
Ztuhnutý krk
Máte ztuhnutý krk, protože jste během spánku špatně leželi nebo jste dlouho pracovali na počítači? Než půjdete k profesionálnímu masérovi, vyzkoušejte naše tipy na uvolnění šíje.
Když máte čas
Aby se svalstvo uvolnilo, potřebuje teplo. Připravte si koupel. Napusťte si vanu plnou teplé vody a přidejte do ní několik kapek eukalyptového oleje, případně koupelovou pěnu z výtažky eukalyptového oleje. Ponořte se do vany alespoň na 20 minut a odpočívejte.
Když nemáte čas
Nahřejte si žehličkou nebo na topení ručník. Na teplý ručník naneste trochu Alpy a přiložte na krk. Nechejte působit asi 10 minut.
Prírod.kozmetika z dom.surovín a iné
Jogurt - určite výborne chutí, ale vhodný je aj ako pleťová maska.
Jogurt, samozrejme, biely, natrite na tvár. Okolie očí, nos a ústa vynechajte. Ľahnite si a nechajte ho pôsobiť 15 minút. Potom ho zmyte vlažnou vodou a tvár nakrémujte. Vaša pleť bude krásne napnutá a svieža.
Majonéza - je výborný vlasový kondicionér a aj maska na tvár. Odstráni odumretú kožu z lakťov a chodidiel, posilní nechty a keď ňou potriete listy izbových kvetín, budú sa krásne lesknúť.
Rastlinný olej: Je to malý zázrak - prst s trieskou stačí strčiť do rastlinného oleja a trieska pôjde ľahko vytiahnuť. Alebo, skúste potrieť olejom chodidlá a obuť si ponožky - ráno budú mäkké /tie chodidlá/. Ak ním potriete nálepku na pohári, ostane bez lepidla.
Soľ: Ak si soľ nasypete na suché vlasy a vymasírujete ich, zbavíte sa lupín.
Ústna voda: Vyčistí nielen ústa, ale aj obrazovku. Má sťahovací účinok pri čistení pleti, odstráni lupiny, dezinfikuje rany a geniálne rýchlo zaberie aj proti pachu v podpazuší.
Med: Spolu so včelím voskom je vynikajúcim prostriedkom proti vráskam. 10 g včelieho vosku rozpustite v malom hrnčeku a vmiešajte doň 3 PL medu. Nechajte vychladnúť a na tvár naneste tenkú vrstvu.
Kúra na citlivú pokožku
Kombinácia použitých byliniek má antiseptické, adstringentné (sťahujúce) a upokojujúce účinky. Pridaný olej je navyše protiplesňový a antibakteriálny, takže je veľmi účinný pri problémoch, ktorých príčinou sú plesne a baktérie.
Potrebujeme: 1/2 litra čistej alebo destilovanej vody, polievkovú lyžicu sušenej žihľavy, rozmarínu, šalvie lekárskej, tri kvapky z tea tree oleja (čajovníkového) a tri z levanduľového oleja.
Ako na to: Do sklenej alebo antikorovej nádoby nalejeme vodu, privedieme do varu, vložíme byliny a hneď odstavíme. Necháme lúhovať 8 až 12 hodín a scedíme. Po umytí vlasov a dôkladnom opláchnutí si bylinný nálev jemne vmasírujeme do pokožky hlavy.
Niečo o príjemných masážach
Čajové lístky zaliate vodou sa preslávili ako lahodný nápoj, zázračný liek i omladzujúci prostriedok. Objavte nové dimenzie ich využitia...
Ak sa rozhodnete niečo pre seba urobiť, navštívte dobrý masážny salón. Niektoré veci si však môžeme urobiť aj doma.
V salóne nikdy nesmie chýbať čaj Pu-erh, ktorý je známy najmä ako prostriedok na chudnutie. V tomto prípade však uvedenú schopnosť všetci ignorujú. Pri kozmetických rituáloch je dôležitejšie, že vynikajúco detoxikuje a podporuje cirkuláciu krvi.
Obľúbeným skrášľovačom je i čistý zelený čaj s depigmentačnými schopnosťami. Dokáže zjednotiť farbu pokožky a „vygumovať“ hnedé škvrny. Nesmie sa však zaliať vriacou vodou, preto kozmetička lístky len jemne naparuje. Po zmäknutí ich rozdrví a pridá do masážneho oleja či krému.
V salóne môžete natrafiť aj na biely čaj – bol by hriech nevyužiť jeho liftingový efekt. Ktoré čínske čajové procedúry si môžete vyskúšať na vlastnej koži?
Revitalizačné ošetrenie pleti
Ak ste unavená a vystresovaná, je taká aj vaša pleť. Počas hodinky relaxu ožijete obe. Biela odroda čaju Pai Mu Dan v kombinácii s maskou a masážou spružní, omladí a rozjasní tvár i dekolt. Kozmetička venuje špeciálnu pozornosť očnému okoliu. Tento čajový rituál je vhodný aj pre dámy, ktoré si rady zapália cigaretku alebo pracujú v klimatizovaných priestoroch.
Energetická masáž hlavy
Je netradične príjemná. Štvrťhodinka absolútneho relaxu a harmónie prospieva vlasom, zaháňa stres a upravuje tok energie v organizme. Masáž silným výluhom z čajových lístkov spevňuje, okysličuje a ozdravuje vlasové korienky, prekrvuje pokožku hlavy a prinavracia hrive prirodzený lesk. Osvedčila sa aj pri nadmernom vypadávaní a mastení vlasov.
Ázijská masáž tela
Pred samotnou masážou vás terapeut vyhladká odvarom z jazmínového alebo bergamotového čaju. Okamžite pocítite uvoľnenie a pohodu. Masáž je ideálna aj pre budúce mamičky..
Kúra na omladenie rúk
Pomocníkom pri tejto kúre je čistý zelený čaj. Okrem klasickej manikúry je dobrá špeciálna čajová maska na ruky a masáž.
Výsledkom nie je len elastická, hydratovaná, hebká a omladená pokožka rúk, ale i redukcia pigmentových škvŕn.
Wellness pedikúra
Po kúpeli v čajovom extrakte si vaše nohy užijú masáž naparenými čajovými lístkami. Procedúru ocenia najmä majiteľky unavených a ľadových nôh, pretože sa pri nej využíva čaj Pu-erh, ktorý obnovuje cirkuláciu krvi. Ak si ju doprajete pravidelne, môžete zahodiť všetky hrubé ponožky. Výhoda je, že nemusíte behať každý druhý deň do salóna a nohy si môžete masírovať aj doma. Pedikérka vám vysvetlí ako na to a prezradí tajomstvo prípravy špeciálneho čajového výluhu.
Osviežujúce nápoje
Naozaj je veľmi dôležité dodržiavať pitný režim. Výber nealkoholických nápojov je rôzny, no nie všetky spĺňajú zásady zdravej výživy. Pritom osviežujúci a najmä zdravý nápoj si ľahko vyrobíme aj sami.
MÄTOVÁ MALINOVKA
Mäta patrí k bylinám s ochladzujúcim účinkom na organizmus, pritom povzbudzuje trávenie a mierni kŕče. Na nápoj je najlepšie čerstvá.
Potrebujeme: Za dve hrste mätových lístkov, 2 litre čerstvej pramenitej vody, pol dobre umytého citróna, trstinový cukor alebo med.
Ako na to: Mätové lístky dáme do veľkej sklenenej fľaše, zalejeme vodou, pridáme cukor alebo med podľa chuti a na plátky pokrájaný citrón. Necháme na slnku asi 24 stáť. Potom tekutinu precedíme, vytlačíme ďalšiu polku citróna a dáme do chladničky, prípadne hneď podávame c kockami ľadu.
NÁPOJ Z JABLČNÉHO OCTU
Je tiež osviežujúci najmä počas veľkých letných horúčav. Môžeme ho piť aj ako prvý zdravotný raňajší nápoj. Navyše tento nápoje normalizuje pH v organizme.
Potrebujeme: Polievkovú lyžicu jablčného octu, 4dl vody alebo tichej minerálky, lyžičku medu.
Ako na to: Ocot zmiešame s vodou a potom v nápoji rozmiešame med. Môžeme nechať vychladiť.
OSVIEŽUJÚCI JOGURTOVÝ NÁPOJ
V horúčavách len málokomu chutí jesť, pre zásobu energie môžeme použiť nasledujúci recept. Je vhodný aj pri redukčných diétach.
Potrebujeme: Kelímok nízkotučného jogurtu (môže byť aj sójový jogurt, kelímok(z jogurtu) acidofilného mlieka, kelímok pramenitej vody, za hrsť čerstvého alebo zmrazeného bobuľového ovocia.
Ako na to: Všetky ingrediencie vložíme do mixéra a zmixujeme. Pri použití mrazeného ovocia môžeme hneď podávať. Pri čerstvom ovocí necháme vychladiť, prípadne vložíme namiesto vody pár kociek ľadu.
DOMÁCI ĽADOVÝ ČAJ
Domáci ľadový čaj má výhodu, že neobsahuje veľa cukru ani iných umelých náhrad a konzervantov, ako bežne predávané v obchode. Jeho príprava je pritom veľmi jednoduchá a môže osviežiť celú rodinu.
Potrebujeme: Kvalitný zelený čaj, 2 litre vody, dva citróny alebo limetky alebo jeden väčší grepfruit.
Ako na to: Dve polievkové lyžice zeleného čaju zalejeme asi 80°C teplou vodou (nie vriacou, lebo zhorkne). Necháme lúhovať asi 20 minút, potom scedíme. Keď čaj vychladne, vytlačíme do neho citróny alebo grepfruit, najlepšie aj s dužinou. Dáme do uzatvárateľnej fľaše a necháme v chladničke dobre vychladiť. Podľa chuti si môžeme ľadový čaj osladiť troškou medu. Podávame podľa potreby aj s kockami ľadu.
BAZALKOVÝ NÁPOJ PROTI HORÚČKAM
Bazalka je tiež jednou z ochladzujúcich a horúčosť sťahujúcich bylín. Preto sa tento nápoj hodí najmä ako prevencia pred úpalom či na sťahovanie horúčky z tepla. Je osviežujúci a ochladzujúci.
Potrebujeme: Za hrsť bazalkových listov (najlepšia je čerstvá bazalka), pol litra vriacej vody, 1 citróna alebo limetky, med.
Ako na to: Bazalkové listy zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať. Po vychladené scedíme, pridáme šťavu z citróna a med. Necháme v chladničke vychladiť, prípadne podávame hneď s kockami ľadu.
Nebezpečné kvasinky
Ak trpíte rôznymi príznakmi ako sú depresie, bolesti hlavy bez zjavnej príčiny, senná nádcha, akné, vaginálne výtoky, časté zápaly močových ciest, nadúvanie, chronická hnačka či zápcha, únava, výkyvy nálad, ste asi jedným z 25%ľudí s premnoženou candidou
Táto kvasinka môže navyše spôsobovať aj rôzne alergické reakcie, bolesti v hrdle, afty, opakované ušné infekcie, zábudlivosť, výkyvy nálad, letargiu či menštruačné problémy.
Candida albicans je prírodná kvasinka alebo huba, ktorá by mala tvoriť 10-15 % normálnej črevnej flóry. Rovnováhu udržujú priateľské baktérie v črevnom trakte (napr. acidophilus a bifidobaktérie), ktoré držia candidu pod kontrolou. Ak jej ľudské telo poskytne potravu, ktorú má rada (predovšetkým cukor a škroby), a dostatočný priestor k rastu (napr. po potlačení užitočných baktérií antibiotickou liečbou), bude sa rozmnožovať a bujnieť. Najprv v tráviacom trakte a priľahlom močopohlavnom systéme, postupne sa môže krvou rozšíriť do celého organizmu.
V črevách je okolo 200 rôznych druhov užitočných baktérií. Ich úlohou je pomáhať pri rozpadu, spracovaní a doprave živín. Akonáhle sú živiny vo forme, s ktorou môže telo narábať, absorbujú sa potom črevnou stenou do krvného obehu a lymfatického systému. Tomuto procesu pomáhajú klky na črevnej stene. Tieto klky sú výčnelky zo steny do dutiny čreva; ich úlohou je zväčšiť rozsah povrchu pre absorpciu živín.
Pri premnožení kvasiniek v črevách môžu vznikať na črevnej stene lepkavé ložiská tvorené kvasinkami, mŕtvymi baktériami, odpadovými produktmi iných mikroorganizmov, hlienom, lepkom a podobne. Tým sa postupne redukuje absorpčná črevná výstelka a množstvo vstrebávaných živín sa veľmi znižuje. To znamená, že diéta dodržiavaná človekom, ktorý má v čreve premnoženú Candidu, môže byť ľubovoľne prísna a kvalitná, aj tak sa živiny nedostanú tam, kam majú.
Candida rastie obyčajne ako forma podobná kvasinkám, ale v podmienkach prebujnenia si vypestuje vlákna (mycelia – podhubie), ktoré sa pevne zapúšťajú do črevnej steny a prerážajú do nej dierky, ktorými sa dostávajú do krvi produkty vylučované kvasinkami. Tieto toxíny sú rakovinotvorné a toxické.
Existujú dokonca hypotézy, že degeneratívne ochorenia ako napr. roztrúsená skleróza, reumatická artritída, schizofrénia, mukopolysacharidová choroba, mozgová obrna a rakovina vznikajú preto, že sa do krvi dostanú toxíny v dôsledku metabolickej činnosti kvasiniek a ďalších premnožených patogénnych mikroorganizmov.
Prederavenou črevnou stenou sa ďalej do krvného obehu dostávajú veľké molekuly nedostatočne natrávených cukrov, bielkovín, tukov a chemických látok z potravy, ktoré v tele spôsobujú alergické reakcie.
Viete, že z nášho jazyka môžeme zistiť, či trpíme nejakou chorobou? Takže hor sa do kúpelne po zrkadielko a čítajte ďalej.
• Bledý jazyk signalizuje málo červených krviniek (anémiu)
• Žltá farba na jazyku – porucha činnosti pečene a žlčníka
• Modrastý jazyk – dôsledok zlyhávania srdcovej činnosti
• Povlak na jazyku – zaplavenie organizmu odpadovými jedovatými látkami
• Povlak v strednej časti jazyka – hromadenie jedovatého odpadu v žalúdku a tenkom čreve
• Povlak pri koreni jazyka – zlá činnosť hrubého čreva
• Popukaný celý okraj jazyka – chorého trápia starosti, obavy, má z niečoho silný strach
• Trhliny uprostred jazyka – oslabená činnosť hrubého čreva, konzumovanie nevhodných, ťažko straviteľných jedál
• Malinovo sfarbený jazyk – streptokoková angína
• Tmavé rohovité bunky na jazyku – dôsledok silného fajčenia
• Jazyk býva často príčinou zápachu z úst. Spôsobuje ho nános najmä pri koreni, ktorý sa postupne šíri na celý jazyk. Spojte končeky palca, prostredníka a prsteníka a pomocou nich sťahujte povlak z jazyka. Na oškrabanie hornej plochy jazyka môžete použiť miesto prstov kávovú lyžičku.
Jedlá, čo zabíjajú sex!
Každý chlap vie, že cesnakom neodstraší len upíra, ale aj sexi žienku. No kam sa hrabe cesnak na ostatných potravinových zabijakov sexuálneho pôžitku?! Slaninka, biela múka a dokonca aj super zdravá sója vás môžu na čas odkázať zo spálne na gauč. Ak ste sexuálne čulý, zuby preč od jedál, čo pochovajú libido!
Tučným mäsom k erektívnej disfunkcii
Slanina, klobása či údené mäsové výrobky sú zásobárňou nasýteného tuku a cholesterolu. Zužujú cievy, čím prispievajú k riziku srdcového infarktu, ale nielen to. Na zhoršený prietok krvi dopláca aj penis, takže s trochou nadsadenia možno konštatovať, že aj na zabíjačkových hodoch sa rodia erektívne disfunkcie u mužov. Keď sa pred vás vaša polovička postaví v sexi saténovej košieľke a vy budete mať problém, slastná chuť dobre prepečenej slaniny vám raz dva zhorkne v ústach.
Syry zabijú romantiku
Mlieko a mliečne výrobky sú samozrejme perfektným zdrojom proteínov, ale aj tu platí, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Zabijackou kombináciou je mäso, plnotučný syr a plnotučné mlieko, napríklad taký úhľadne zabalený cheeseburger s kelímkom veľkého mliečneho koktailu. A tu máte dôvod, prečo nie je fast food prototypom romantickej večere. Kým by sa vám po takej megadávke tuku prekrvilo mužstvo, bolo by po romantike.
Biela múka ničí spermie
Že by ste biele rožky ani za svet nemenili za celozrnné? Tak to vás možno bude zaujímať, že pri procese získavania bielej múky sa v nej stráca približne 75 percent zinku. Ide o minerál, ktorý hrá mimoriadne dôležitú úlohu pri prevencii rakoviny prostaty u starších mužov a keďže je zinok zároveň aj kľúčovým komponentom pri tvorbe spermií, bez neho bude váš sexuálny život strádať.
Sója – aj dobrého veľa škodí
O blahodarných účinkoch sóje určite už čo-to viete. Ale pozor na zjedené množstvo, čo platí obzvlášť u vegetariánov, používajúcich sóju ako mäsovú náhradu! Výsledky výskumu na pôde Harvardskej univerzity ukázali, že rastlinné hormóny obsiahnuté v sóji nepriaznivo ovplyvňujú produkciu spermií.
Normálny počet spermií v ejakuláte by mal byť 80 – 120 miliónov, ale u vzorky mužov zapojených do výskumu, ktorí konzumovali veľké množstvo sóje a sójových výrobkov, obsahoval ejakulát iba okolo 40 miliónov spermií. Tento nepríjemný efekt je navyše znásobený prítomnosťou estrogénu, ktorý vo vyššej miere produkujú muži s nadváhou.
Fazuľačka? Radšej nie!
Do trochu inej kategórie patria strukoviny a vôbec skupiny jedál, vyvolávajúce nadúvanie. Môžu byť akokoľvek superzdravé, ale čo si budeme hovoriť... zjedené niekoľko hodín pred sexom dokážu svojimi, prevažne aromatickými, vlastnosťami prebiť aj sľubne sa rozvíjajúcu intímnu chvíľku. Keď máte neblahé tušenie, že vás začína ťažiť žalúdok, doprajte si po večeri aspoň digestívum alebo prechádzku na vytrávenie. Nech vás potom v tom najlepšom nezradí telo a jeho hlasné zvukové prejavy.
DERIVAČNÝ KÚPEĽ - zdravie, ktoré stojí iba trochu studenej vody a 10 minút času
Často som trpievala opakovanými gynekologickými problémami a klasická medicína ani rôzne bylinky, diéty a pod. mi nepomáhali alebo iba na chvíľku. Vtedy mi kamarátka poradila, aby som vyskúšala derivačný kúpeľ a v skratke mi vysvetlila o čo ide.
Kým sa mi nedostala do rúk knižka od France Guillain, myslela som si, že tento kúpeľ pomáha iba pri ženských problémoch. A zrazu som zistila, že jeho použitie je ďaleko rozsiahlejšie. Je to natoľko jednoduchá, lacná a účinná metóda, že stojí za to, aby o nej vedelo a aplikovalo ju čo najviac ľudí.
Čo to je derivačný kúpeľ
Veľmi stručne povedané - je to umývanie pohlavia studenou vodou (z nádobky, nie tečúcou) pomocou jemnej hubky počas 10 minút.
Kedy a ako kúpeľ robiť.
Derivačný kúpeľ je určený všetkým - ženám, mužom, deťom i starým ľuďom. Jeho aplikácia je veľmi jednoduchá. Podstata spočíva v predlžovanom osviežovaní pohlavia studenou vodou pomocou veľmi jemnej hubky. Je potrebné, aby ste boli v teplej miestnosti alebo zvyšok tela mali dobre oblečený, aby ste neprechladli. Voda má byť studená, ale nie ľadová. Hubku (vyhradenú len na tento účel a len pre vás) držte tak, aby sa veľmi neohrievala. Pre ženy je vhodné použiť bidet alebo si sadnúť na dosku nad pevným vedrom, mužom je výhodnejšie robiť derivačný kúpeľ po stojačky nad umývadlom. Voda má byť v nádobe, nemá prúdiť (sprcha). Trenie hubkou má byť jemné (asi ako jazyk mačky) v smere spredu do zadu.
Pre dospelého človeka s hmotnosťou menej ako 70 kg stačí 10 minút na jeden kúpeľ, nad 70 kg je to 15 minút, maximálny čas je 20 minút. Derivačný kúpeľ robíme niekoľko týždňov jedenkrát denne, iba pri veľkej záťaži dvakrát denne. Na prevenciu potom stačí robiť kúpeľ 2-4 krát za týždeň. Po aplikácii je vhodné zohriať sa - zabaliť sa do deky, vliezť pod perinu a pod.
Najlepší čas na kúpeľ je ráno nalačno. Derivačný kúpeľ nerobíme nikdy hneď po, ani tesne pred jedlom. Uvoľnenie zbytočností by mohlo vyvolať nevoľnosť. Po jedle by mala byť pauza 1,5 až 2 hodiny.
Jedinou kontraindikáciou je menštruácia. Tehotné ženy aj malé bábätká reagujú pozitívne a veľmi rýchlo.
Ako to celé pôsobí?
Ochladzovanie pohlavia spôsobuje to, že sa prebytočné látky, ktoré telo nedokázalo spracovať a začali sa rokmi ukladať, uvoľňujú a dostávajú späť do vylučovacích orgánov. Sú vylúčené hlavne stolicou (tá je počas aplikácie kúpeľa častejšia ako obyčajne). Iste viete, že prebytočné látky - tzv. "balast" sa do nášho tela dostáva všetkými možnými cestami: stravou, dýchaním, kozmetikou, pitím, pokožkou atď. Aj keď si dávame pozor napr. na stravu, veľakrát dávame telu viac ako potrebuje. Čo sa týka ovzdušia, pôdy a pod. - to ovplyvníme ešte ťažšie ako stravu. Takže aj u ľudí, ktorí sa snažia žiť zdravo, prípadne sa aj prečisťujú niektorými spôsobmi, ešte môžeme nájsť istý "balast". Jeho hromadenie v hornej časti hlavy je veľmi pravdepodobne jedným z dôvodu šedivenia vlasov, podieľa sa na vzniku chorôb hlavy, zubov, neuralgií, spôsobuje chátranie svalových vlákien, a tým podporuje vznik vrások. Hromadenie odpadu v kĺboch spôsobuje zníženie pružnosti tela. V príkladoch by sa dalo pokračovať.
Z histórie
Metóda derivačného kúpeľa bola odpozorovaná zo správania zvierat. U ľudí sú rôzne podoby osviežovania pohlavia známe už tisícročia. V 19. storočí derivačný kúpeľ znovuobjavil Ludwig Kuhle experimentálnym spôsobom. Keď mal 25 rokov, vážne ochorel na pľúca. Odišiel na dedinu, kde ho sprevádzala jeho fenka, ktorá si zlomila labku. Pozoroval ju a zistil, že odmieta jesť a striedavo si celý deň oblizuje zlomenú labku a pohlavie. Za týždeň už vstala a žila ako predtým. Kuhle bol prekvapený ako rýchlo vyzdravela. Jeho choroba však stále postupovala, mal horúčky a hrozné bolesti hlavy. Vtedy ho napadlo, že fenka si asi nelízala zlomenú labku a pohlavie len z túžby po čistote. Muselo to mať ešte iný dôvod. Preto raz, keď ho opäť trápila horúčka a bolesť hlavy, urobil pokus. Pomocou kúsku plátna si ovlažoval koniec penisu studenou vodou a kopíroval to, čo robilo choré zviera. Sám bol prekvapený, ako rýchlo sa dostavila priaznivá reakcia - bolesť hlavy zmizla a cítil sa oveľa lepšie. Toto bol začiatok jeho celoživotného experimentovania.
Účinky derivačného kúpeľa
Vylučovaním nadbytkov z tela, pôsobí kúpeľ ako regulátor váhy bez zmenšovania a ochabovania svalovej hmoty. Naopak, svalový tonus sa zvýši. Aj štíhli ľudia, ktorí nepotrebujú chudnúť, majú v tele prebytok nepotrebného. Derivačný kúpeľ pôsobí ako harmonizátor organizmu, navodzuje pohodu (čoho dôsledkom je zníženie chuti na sladké), zbavuje organizmus stresu. Napriek tomu, že nejde o liečenie, pomáha derivačný kúpeľ aj pri akné, vráskach, ekzémoch, bradaviciach, astme, biele vlasy získajú svoju pôvodnú farbu, pri rôznych druhoch bolestí: hlavy, zubov, chrbtice, kĺbov, ďalej pri horúčke, zápche, inkontinencii moču, odvykanie od závislostí a hlavne zbavovaní sa toxínov.
Aplikovanie derivačného kúpeľa má zreteľné výsledky pri odstraňovaní prebytkov z tela. Preto by sme ho mali zaradiť do bežnej starostlivosti o svoje telo, tak ako je to so sprchovaním či čistením zubov.
Z viacerých zdrojov spracovala Linda Kantnerová
PRÍRODNÉ PROSTRIEDKY A RECEPTY PROTI ÚNAVE
Nasadenie väčšieho pracovného tempa po dovolenkovom období, skracovanie dní, stres, stavy po ťažších chorobách či vírusových infektoch – to všetko môže spôsobiť únavu a vyčerpanosť. Ako sa voči nej brániť?
BYLINNÁ KÚRA PROTI VYČERPANIU
Kúra je vhodná pri únavovom syndróme, vyčerpaní, ale aj pri úbytku vitálnych síl u starých ľudí a po zápalových ochoreniach.
Potrebujeme: rovnaký diel vňate skorocelu, rebríčka a žihľavy, pravý včelí med
Ako na to: Polievkovú lyžicu bylinnej zmesi zalejeme 3/4 litra vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Pijeme 3x denne po 150ml. Čaj mierne vychladený osladíme medom, a to tak, že v 1. a 9. týždni dáme do 150ml čaju 1 lyžičky medu, v 2. a 8. týždni 1 lyžičku, v 3.a 7. týždni 1,5 lyžičky, v 4.,5. a 6. týždni sladíme dvoma čajovými lyžičkami.
REGENERAČNÁ ZMES
Bylinná zmes je vhodná najmä ak sa po chorobe, najmä vírusovom ochorení, stále cítime malátni a unavení. Užívame ju až do úpravy stavu.
Potrebujeme: 30g vňate bôľhoja lekárskeho, 40g benediktu lekárskeho a 60g vresu obyčajného.
Ako na to: Dve vrchovaté polievkové lyžice zmesi zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Potom scedíme, môžeme osladiť medom a dáme do termosky. Túto dávku popíjame v priebehu dňa. Každý deň si urobíme čerstvý nálev.
POSILŇUJÚCA ŠŤAVA
Vynikajúce posilňujúce a regeneračné účinky má aj čerstvá zeleninová šťava. Pijeme denne aspoň 2-3dl.
Potrebujeme: základom je mrkva, do ktorej môžeme odšťaviť zeler, petržlen, červenú repu a kapustu. Každý deň môžeme druhy zeleniny obmieňať – len mrkvu odšťavujeme denne.
KRÚPOVÁ REGENERÁČNÁ KÚRA
Tento prastarý recept našich babičiek a prababičiek má liečivý a regeneračný účinok na pečeň a žlčník, ale aj črevá a žalúdok. Pomáha naprávať aj zvýšené pečeňové hodnoty a celkovo pôsobí proti vyčerpaniu a únave.
Potrebujeme: 3 až 1kg jačmenných krúp na každý deň podľa váhy jedinca
Ako na to: Kúra má trvať 30 dní, po celú kúru musíme spotrebovať kilo krúp za jeden deň. Môžeme si ich dať ako prílohu k mäsu či k zelenine, ako kašu, polievku alebo krúpové rizoto.
Krúpy si namočíme vždy deň vopred a druhý deň ich varíme približne hodinu. Podávame ich vždy teplé alebo ohrievané.
POSILŇUJÚCI KOKTAIL
Ak si každé ráno pripravíme nasledujúci výživný a posilňujúci koktail, v priebehu niekoľkých dní sa zbavíme únavy a vyčerpania.
Potrebujeme: 3 dl pramenitej vody, kvalitný zelený čaj, jeden väčší červený grep (môže byť aj žltý, prípadne 2 pomaranče) 1 banán, trocha bobuľového ovocia (ríbezle, čučoriedky a pod.) 1 až 1 polievková lyžica domáceho medu, malá kávová lyžička ovocného cukru, kávová lyžička panenského olivovoého oleja 3-5 tabletiek riasy chlorella alebo spiruliny (dostanete kúpiť v predajniach zdravej výživy alebo v lekárni)
Ako na to: Najprv si pripravíme čaj a po vychladnutí ho nalejeme do mixéra. Pridáme ostatné ingrediencie a poriadne zmixujeme. Pijeme na raňajky alebo v priebehu dopoludnia po dúškoch.
MLADÝ JAČMEŇ – ENZYMATICKÁ A ENERGETICKÁ BOBMA
V súčasnosti sa veľa a najmä právom hovorí o blahodarných účinkoch zelených potravín. Šťava z mladého zeleného jačmeňa v práškovej forme má mnoho telu prospešných enzýmov a živín, ktoré dokážu zahnať aj tú najhoršiu únavu. Preto by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Jedna dávka mladého jačmeňa nahradí väčšiu porciu čerstvého zeleninového šalát alebo dve porcie brokolice. Môžu ju dlhodobo užívať nielen dospelí, ale aj deti.
ZELENÉ RIASY – PREVENCIA PROTI ÚNAVE
Sladkovodné zelené riasy chlorella a spirulina majú na organizmus nielen detoxikačné, ale aj regeneračné a omladzujúce účinky. Tiež obsahujú mnoho telu prospešných živín, vitamínov, minerálov, majú antioxidačné účinky a naviac, dokážu v tráviacom trakte, najmä v črevách vychytávať nebezpečné toxíny a viazať na seba aj ťažké kovy. Pravidelným užívaním si navyše zabezpečíme čisté črevá a úpravu vylučovania.
POSILŇUJÚCI KÚPEĽ
Pri únave pomôže aj regeneračný kúpeľom, ktorý absolvujme najlepšie večer pred spaním.
Potrebujeme: Za hrsť zmesi bylín z medovky, ľubovníka, materinej dúšky a levandule.
Ako na to: V litri vody necháme krátko prevrieť byliny a po odstavení necháme lúhovať ešte 10 minút. Pripravíme si teplý kúpeľ, vlejeme do neho scedený odvar a poležíme si v ňom asi 20 minút. Potom sa osprchujeme najprv mierne teplou a postupne chladnejšou vodou. Po vysušení si hneď ľahneme do postele a prikryjeme sa teplou dekou.
BYLINNÉ KÚRY NA TRÁVIACI TRAKT
Najmä pri problémoch s trávením, ale aj v rámci prevencie, je práve čas babieho leta a tiež určité fázy v mesiaci, vhodný na preventívne očistné a regeneračné kúry tráviacich orgánov, patriacich pod materský orgán – slezinu.
Patria k nim najmä žalúdok, pankreas a tenké črevo.
OČISTNÁ KÚRA NA ŽALÚDOK
Pomôže prečistiť žalúdok, najmä žalúdočnú sliznicu
Potrebujeme: 1 citrón, 7 dkg cibule, 3 litra vody
Ako na to: umytý a nakrájaný citrón varíme s vodou a s nakrájanou cibuľou asi 8 minút. Vlažný odvar scedíme a vypijeme
POSILŇUJÚCI ČAJ NA ŽALÚDOK
Ako na to: 1 lyžicu vňate ľubovníka zalejeme pohárom vriacej vody, varíme asi 15 minút, odstavíme a necháme ešte 15 minút lúhovať. Scedené pijeme 3xdenne po 1/3 tretine.
ČAJ NA RÝCHLU REGENERÁCIU
Ak trpíme ochorením pankreasu, či zápalom – tzv. pankreatitídou, môžeme popri klasickej liečbe skúsiť podporiť hojivé a regeneračné procesy nasledujúcou bylinnou kúrou.
Potrebujeme: 50g pamajoránu obyčajného, po 30g materinej dúšky, repíka, myšieho chvostu, ľubovníka bodkovaného a mäty piepornej
Ako na to: Vrchovatú čajovú lyžičku zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme najviac 15 minút lúhovať. Čaj pijeme vždy čerstvý ráno a večer.
RYŽOVÁ KÚRA
Je vhodná pre ľudí s nadváhou, tráviacimi a črevnými problémami. Očista je zameraná na očistu a harmonizáciu črevného traktu, úpravu vylučovania a posilnenie žalúdka i sleziny.
Ako na to: Denná dávka je 125 g natural ryže, ktorú uvaríme vo vode domäkka. Môžeme len veľmi mierne posoliť, v neskorších, asi po deviatich dňoch – môžeme pridať k ryži podľa chuti trochu dusenej zeleniny, ananásu, vlašské orechy, hrozienka a pod. Okrem ryže, ktorú si rozdelíme aspoň do štyroch pravidelných denných dávok, nič iné nejeme. Ryžovú kúru sa snažíme robiť minimálne 10 dní, popri nej zvýšime pitný režim – pijeme 2-3 litre tekutín za deň, žihľavový, púpavový alebo zelený čaj. Po kúre si prvé 2-3 dni zaradíme do jedálnička ľahšie najmä zeleninové a kašovité jedlá, až neskôr môžeme prejsť na ťažšiu stravu.
TÝŽDŇOVÁ BYLINKOVÁ KÚRA
Je vhodná na očistu a regeneráciu tráviacich orgánov a posilnenie sleziny. Počas kúry pijeme bylinkové čaje vždy večer, nesladené. Každý deň striedame jednotlivé bylinky nasledovne:
Prvé dva dni si urobíme čaj z repíka. Pol lyžičky sušenej vňate zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme 15 minút lúhovať. Potom scedíme, pijeme teplé.
Nasledujúce dva dni pijeme čaj z ľubovníka (trezalky). Jednu lyžičku sušenej vňate zalejeme 1 litrom vriacej vody.
Piaty deň si urobíme čaj z rebríčka z pol lyžičky vňate na 1 litra vriacej vody.
Šiesty a siedmy deň si urobíme čaj z hlohu, vždy z jednej lyžičky na 1 litra vody.
KAPUSTOVÁ KÚRA
Kúra má trvať aspoň 7-9 dní. Okrem liečivého účinku na vredy pôsobí aj na zníženie hladiny cholesterolu v krvi
Potrebujeme: Veľké hlávky bielej kapusty (aspoň 1 kg), zeler (nemusí byť, šťava s ním je však účinnejšia)
Ako na to: Kapustu pokrájame, trochu posolíme, rozmixujeme a vytlačíme z nej šťavu (môžeme ju aj odšťaviť na odšťavovači. Šťavu uložíme do chladničky. 3-4 x denne užívame 100 – 200 ml šťavy. Do kapustovej šťavy môžeme pre zvýšenie účinku pridať aj 25 – 50 ml zelerovej šťavy.
Bylinky podporujúce očistné a regeneračné procesy okruhu sleziny a žalúdka:
repík lekársky, mäta pieporná, lastovičník, púpava lekárska, nátržník husí, ľan siaty, nechtík lekársky, rumanček pravý, zemežlč lekárska, fenikel
Bylinky podporujúce hojivé procesy pri pálení záhy:
rumanček, fenikel, medovka, sladké drievko, ibištek – najlepšie sú v rovnakom pomere
Ako na to: čajovú lyžičku zmesi zalejeme pol litrom vody a necháme 6 minút lúhovať. Výluh pijeme vlažný.
ČAS VHODNÝ NA OČISTNÉ KÚRY:
dni ubúdajúceho Mesiaca
2. a 4. lunárna fáza, kedy sa organizmus rozťahuje
dni Raka a Panny v čase ubúdajúceho mesiaca alebo v 2. a 4. lunárnej fáze
najpriaznivejšie sú dni Raka a Panny v 4. lunárnej fáze
obdobie september a október podľa TČM
ČAS VHODNÝ NA REGENERAČNÉ A PODPORNÉ KÚRY
dni pribúdajúceho Mesiaca
1. a 3. lunárna fáza, kedy sa organizmus sťahuje a dobre prijíma živiny
dni Raka a Panny v čase pribúdajúceho Mesiaca a v 1. a 3. lunárnej fáze
najpriaznivejšie sú dni Raka a Panny v 1. lunárnej fáze
obdobie september a október podľa TČM
Mandle v „kýbli“?
Na to, že aj naše hrdlo potrebuje poriadnu starostlivosť, častokrát prídeme až „po funuse“. Bolí nás, ťažko sa nám prehĺta. Prvé príznaky chronicky zapálených krčných alebo nosných mandlí sa prejavujú častými angínami, prípadne zápalmi stredného ucha.
Príčinou môže byť skryté zápalové ložisko práve v mandliach.
Zápal nám koluje celým telom a raz začas nadobudne podobu konkrétnej choroby. Ani lekári sa nevedia vždy zjednotiť na odpovedi, či ich vybrať, alebo ponechať.
O krčných a nosných mandliach sa dozvedáme už ako malé deti a všetci ovládame poučku o ich funkcii. Čo sa stane v prípade, že túto funkciu prestanú plniť, to nám už obyčajne nepovedia. Tí, čo o mandle prišli, alebo im to v najbližšej dobe hrozí, veľmi dobre vedia, ako dokážu znepríjemniť život.
Opakované angíny a nádcha
Pokiaľ sme sa doteraz cítili fit a zrazu bývame viac ako 3-4 razy do roka chorí, hoci len krátka nádcha alebo škrabanie v krku, je načase ohlásiť to svojej lekárke. Tá vás prevdepodobne odporúči na krčné oddelenie, kde vám odborníci „zaryjú“ paličky do nosa a hrdla a preskúmajú výtery.
V lepších prípadoch pôjde o lokálny zápal, ktorý vyliečite klasickou liečbou. V komplikovanejších prípadoch vám objavia prítomnosť streptokoka alebo stafilokoka. Začne sa tak siahodlhý boj a rozhodovanie, či mandle vybrať alebo nie.
Keď je narušená funkcia mandlí
Chronický zápal podnebných mandlí vzniká najčastejšie po neliečených, zle liečených alebo opakovaných angínach. Po prekonaní akútneho zápalu vznikajú v mandliach jazvovité zmeny.
Jazvami zmenená mandľa stráca svoje pôvodné schopnosti zachytávať a zneškodňovať choroboplodné zárodky z vonkajšieho prostredia a sama sa môže stať infekčným ložiskom.
Imunitný systém je tak trvale narušený, čo vedie k niektorým vážnym a opakovaným ochoreniam. Takto vzniká reumatická horúčka, zápaly srdcového svalu alebo jeho obalov, zápaly obličiek, zápaly kĺbov. Pri zápale nosných mandlí dochádza často k poruchám sluchu s následnou nedoslýchavosťou.
Kedy je potrebné mandle vybrať?
Nie dobré podceňovať časté nádchy, prípadne s krátkodobou stratou sluchu. Tiež je lepšie vybrať nosné mandle, pokiaľ nemôžeme dýchať, v noci „hlasno spíme“ a ak máte trvale zvýšenú teplotu. Rovnako tak, pokiaľ máme opakujúce sa bolesti hlavy spojené s malátnosťou.
Nezriedka sa objavujú ďalšie zápaly, ktoré na prvý pohľad nemajú žiadnu spojitosť s mandľami a vyskytnú sa „hoci na opačnej strane tela“. Najlepšie urobíme, ak o zmenách v našom zdravotnom stave informujeme lekára.
Dva týždňe na zmrzline
Samotná operácia krčných mandlí, pri ktorej sa v miestnom alebo čoraz častejšie v celkovom znecitlivení odstránia podnebné mandle, nie je bolestivá. Po precitlivení dostávame lieky proti bolesti a až do doliečenia, t.j. asi 14 dní, budeme „živoriť na tekutej strave.“ Výhodou je legálne napchávanie sa zmrzlinou ;). Nemusíme si umývať niekoľko dní zuby, ani vlasy. V nemocnici strávime dva alebo tri dni, zvyšok doma pred telkou :)
Vyberanie nosných mandlí sa vykonáva v úplnej narkóze a čaká nás PN na dva až tri týždne. Operácia je jednoduchšia a okrem vynechania horúcich nápojov a vyhýbaniu sa fyzickej aktivite, nie sú tam ďalšie obmedzenia. Individuálne liečebné postupy navrhne lekár v nadväznosti na zdravotné problémy, ktoré s výberom mandlí vznikli.
Nemám mandle. Čo teraz?
Máme odstránený zdroj zápalov. Zároveň sme zjednodušili prístup baktériám priamo do dýchacích orgánov. Je potrebné sa o seba starať vo zvýšenej miere a poriadne si premyslieť, či budeme fajčiť ďalej.Tentokrát nám popol a dech kompletne celý prejde priamo do pľúc.
Ďalej posilňujeme imunitu, pravidelne sa otužueme, aby sme sa vyhli náchylnosti na chlad. Cvičením aktivizujeme funkcie orgánov a tým zvyšujeme ich obranyschopnosť. Stále myslíme na to, že hoci už budeme po výbere mandlí menej chorí, ale „ak nás to raz zdrapne“, tak už poriadne.
Zdroj inet,autor: vanilka
Zázrak menom jablko. Viete o ňom všetko?
Sladké, voňavé, šťavnaté ... Jablko je jedno z najzdravších druhov ovocia. Aj napriek tomu jeho konzumácia klesá a mnohí uprednostňujú exotické ovocie. Vieme o ňom naozaj všetko?
Každý šťavnatý kúsok jablka zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd vďaka obsahu ovocných kyselín a dobre zasýti. Veľmi veľa výživných látok sa nachádza už v šupke, preto by sa pri konzumácii jablko nemalo šúpať.
Aké látky obsahuje jablko?
1. vodu (až 84%)
2. vlákninu, vďaka ktorej má blahodarný účinok na náš metabolizmus
3. veľa pektínu, ktorý na seba viaže škodliviny z tela a odvádzajú ich von
4. nenasýtené tuky
5. vitamín C
6. minerály: draslík, vápnik, horčík
7. rad antioxidantov, ktoré znižujú riziko ochorenia na rakovinu
8. vysoký obsah fruktózy
V ľudovom liečiteľstve sa jablko dodnes využíva ako skvelý univerzálny liek pri rôznych zdravotných ťažkostiach
bolesti hlavy, závraty, poruchy trávenia, chudokrvnosť: na to všetko zaberá surové, varené, alebo pečené jablko
chrípka, prechladnutie: prejde rýchlejšie ak denne zjete niekoľko surových jabĺk, osvedčilo sa pitie jablčného džúsu
horúčka: teplotu zráža opäť nastrúhané jablko a jeho šťava
kašeľ: odvar z jabloňových kvetov upokojuje a zmierňuje záchvaty kašľa
zápcha: kyslé jablká podporujú činnosť čriev
hnačka: jesť nastrúhané jablká
nadváha, obezita: pitie jablčného octu spaľuje tuky, potláča pocit hladu (jablčný ocot je možné zakúpiť si hotový v obchode)
popáleniny, omrzliny, nehojace sa rany, jazvy: prikladajte si čerstvú kašičku z nastrúhaných jabĺk
Liečivé účinky jabĺk prejavujúce sa po ich konzumácii
znižujú krvný tlak a hladinu cholesterolu
posilňujú imunitný systém, srdce a krvný obeh
stabilizujú hladinu cukru v krvi
podporujú trávenie
blokujú tvorbu žlčníkových a obličkových kameňov
povzbudivo pôsobia na nervovú sústavu
chránia mozog pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou
vďaka vysokému obsahu železa pomáhajú pri málokrvnosti
pôsobia močopudne a brzdia tvorbu kyseliny močovej
čistia črevá a zamedzujú množeniu škodlivých mikroorganizmov v nich
posilňujú ďasná
Jedno jablko denne má regeneračné a detoxikačné účinky na náš organizmus, pôsobí ako „domáci lekár“. Skúsme ho teda zaradiť do nášho jedálnička každý deň a pozitívne účinky sa určite čoskoro dostavia.
Náš tip: Vyskúšajte skrášľujúcu pleťovú masku z jablka a medu
Jablko nadrobno nastrúhajte, pridajte lyžičku medu a natrite na tvár. Vďaka vitamínom a minerálom sa Vaša pleť vyživí a vypne. Čerstvá jablčná šťava zhydratuje a zregeneruje aj pokožku pŕs a šije.
Kvasinky - potvory znepríjemňujúce život
Počuli ste už o vaginálnej chrípke? Je najčastejším ochorením, kvôli ktorému ženy navštevujú ordináciu gynekológa. Ide o kvasinkovú infekciu, pri ktorej je napadnuté prirodzené osídlenie pošvy inými bacilmi.
Ak ste si mysleli, že najviac nástrah tohoto typu na vás číha v lete, tak sa mýlite. Najideálnejším obdobím je jeseň a s ňou i všetky ostatné sezóny, keď vypukne a vystrája chrípková epidémia. Aj vaginálna chrípka býva dôsledkom oslabeného imunitného systému.
Častejšie teda prepukne behom obdobia chrípok, v strese alebo pri nedostatku spánku. Ochorenie sa dá preniesť pohlavným stykom, u muža sa však infekcia prejavuje len veľmi zriedka. To ale neznamená, že ju neprenáša.
Chytiť vaginálnu infekciu nie je ťažké
Stačí si zájsť na termálne kúpalisko, užívať agresívne antibiotiká, prejedať sa sladkosťami alebo používať nesprávne mydlo. Kvasinky sú potvorky, ktoré čakajú na vhodný okamih, aby sa mohli premnožiť. Prejaví sa to ako nepríjemný výtok spojený s neúprosným svrbením, pálením, či štípaním, čo nám znemožní normálne fungovať v bežnom živote a na istú dobu nás úplne odstaví od mnohých aktivít, vrátane sexu.
Zápal alebo svrbenie vás môže prekvapiť i po návšteve plavárne. Chlórová voda nemá so ženskými partiami zľutovanie. Aj mokré plavky vytvárajú ideálne prostredie a zároveň i vstupnú bránu pre kvasinky. Čo sa týka plaviek a materiálu, z ktorého sú vyrobené, najvhodnejšie sú rýchloschnúce látky. Najlepšie však urobíte, ak si vezmete ešte jedny plavky, aby ste sa mohli po kúpaní prezliecť do suchých.
Kvasinkám sa obzvlášť dobre darí aj v tesných nohaviciach z nepriedušných materiálov. Sú ideálne na udržiavanie vlhkého a zapareného prostredia, kde si kvasinky žijú ako ryba vo vode. Najmä v zime sa zvykneme naobliekať ako cibuľa, preto je pocit pohodlia na prvom mieste. Ak si však zvolíte moderné bavlnené materiály, ktoré vám sadnú ako druhá koža a sú dostatočne vzdušné, o komfort máte postarané.
Pomsta je pre ne „sladká“
Keď svojim intímnym partiám nebudete venovať dostatočnú pozornosť, môžu sa vám vypomstiť. Oni si totiž v porovnaní s ostatými časťami tela vyžadujú tú najjemnejšiu starostlivosť. Všetky bežné sprchové gély zahoďte do koša. Obzvlášť vtedy, keď vám gynekológ tvrdí, že tam dole nevidí žiaden problém, no vaše nepríjemné pocity stále pretrvávajú. Umývajte sa preto iba s prípravkami s obsahom mliečnej kyseliny. Ak sa vám podarí presvedčiť aj vášho partnera, aby používal tento prostriedok, máte bod navyše.
Ako podporná, zároveň i preventívna liečba kvasinkovej infekcie vraj pomáha aj:
Cesnak. Denne zjedzte jeden – dva strúčiky. Je to zdravé, posilníte si imunitu a zaútočíte na kvasinky. Problémy by mali zakrátko ustúpiť.
Jogurt. Pomáha nielen jeho konzumácia, ale aj priama aplikácia do pošvy. Síce len krátko, pretože jogurtové bacily tu nemajú optimálne podmienky pre svoj život, ale predsa. Pomocou striekačky aplikujte biely jogurt so živou kultúrou. Nekupujte odtučnený, lebo je veľmi riedky. Hodí sa skôr hustejšia konzistencia, aby sa udržal v pošve čo najdlhšie, najmä ak ho používate počas dňa.
Ocot. Octový kúpeľ pomáha udržiavať kyslé prostredie v pošve. Kúpeľ by ste si mali dopriať aj po návšteve kúpalísk. Do vane s teplou vodou vám postačia tri polievkové lyžice octu.
Laktobacily a enzýmy. Dostanete ich v lekárni vo forme tabletiek a kapsúl. Pomáhajú posilňovať prirodzené mechanizmy, ktorými telo samo bojuje s infekciami a zároveň sa bráni opakovaným zápalom.
Stres a nervozita
sú pojmy s ktorými sa mnohí z nás stretávajú žiaľ takmer každodenne.
Pri ich zdolávaní nie je vždy nutné ihneď siahať po liekoch. Rozhodnejšie je lepšie skúsiť sa im postaviť a bojovať proti nim napríklad niektorým z osvedčených prostriedkov, dobre známym už z čias našich starých mám.
Stačí po nich len siahnuť, aby nám pomohli vrátiť stratenú duševnú rovnováhu, prinavrátili pokojný spánok a dodali nám novú energiu a chuť do života.
Popri rôznych čajoch, vínach a iných bylinných nápojoch, najúčinnejsím prírodným prostriedkom na potlačenie stresu, jeho príznakov a podobne aj vyčerpania, sú relaxačné bylinné kúpele.
Vynikajúce účinky má napríklad aj kúpeľ z levandule, medovky a rozmarínu.
Voda má v sebe silu rozprúdiť nielen náš krvný obeh, ale aj našu dušu.
V jarných a letných mesiacoch sa doporučuje chôdza po rose, inokedy nám pomôže umývanie nôh studenou vodou, alebo ich striedavé sprchovanie. Aj tieto spôsoby pomáhajú proti skleslosti, stresu a vyčerpaniu.
Ako kúpeľ proti stresu
dobre poslúži tiež kúpeľ z lipových kvetov. 200 g lipového kvetu nechajte vyhúhovať v 3 l vody asi 20 minút, sceďte a pridajte do kúpeľa.
Bylinky a korenie
V dnešnom článku si môžete prečítať o bylinkách a korení, s ktorými sa dennodenne stretávate v kuchyni a pri varení. Škorica, rozmarín a levaduľa sú známe už oddávna, ich liečivé a aromatické vlastnosti využívali naši predkovia mnoho rokov pred nami. Skúste sa inšpirovať a možno aj vy objavíte ich kúzlo.
Škorica
Škorica je jedným z najznámejších korení už od nepamäti a zmienku o nej nájdete dokonca aj v Biblii. Vôňu a chuť škorice má na svedomí aromatický esenciálny olej, ktorý tvorí takmer jedno jej percento. Pôvodne bola škorica známa ako liek, a to aj vďaka svojim dezinfekčným a antibiotickým účinkom. Používala sa ako úľava pri bolesti zubov a podobne ako rozmarín pomáhala v boji proti zápachu z úst. Aj dnes sa naďalej využíva ako domáca pomoc pri nachladnutí, podporuje chuť do jedla a pomáha pri problémoch so zažívaním. Látky obsiahnuté v škorici ako aj sama jej aróma zlepšujú náladu a povzbudzujú našu myseľ. Škorica je takisto obľúbeným prírodným afrodiziakom a Mexičania ju bohato využívajú pri príprave čokolády.
Škoricová kozmetika pre peknú pokožku
Škorica sa podobne ako iné korenia uplatňuje aj v kozmetickom priemysle a vďaka jednoduchej dostupnosti sa využíva aj pri príprave domácich kozmetických prípravkov. Škorica sa osvedčila najmä v boji proti celulitíde, pokožku zanecháva jemnejšiu a krajšiu. Vyskúšať na sebe môžete jeden z dvoch nasledujúcich prípravkov: Na prípravu toho prvého budete potrebovať jednu menšiu šálku citrónovej šťavy, polievkovú lyžicu olivového oleja, 2 polievkové lyžice mlieka a vody podľa vášho uváženia. Nakoniec primiešajte aj škoricový prášok, zamiešajte a použite ako sprchový gél na pokožku tela a chodidlá. Výsledok v podobe viditeľne jemnejšej a hladšej pokožky sa dostaví po pravidelnejšom používaní. Na prípravu druhého receptu budete potrebovať jeden biely plnotučný jogurt, čajovú lyžičku olivového oleja, 5 polievkových lyžíc škoricového prášku a potravinovú fóliu. Suroviny poriadne zmiešajte, natrite na problémové partie a zabaľte do potravinovej fólie. Ak chcete efekt škoricového krému zosilniť, natreté partie zabaľte aj do deky a v tejto polohe relaxujte približne hodinu.
Rozmarín
Názov rozmarín pochádza z latinského rosmarinus, teda rosa mora. Už v staroveku Gréci rozmarínu pripisovali mnoho liečivých a na organizmus pozitívne vplývajúcich účinkov. Podľa nich napríklad rozmarín zlepšoval pamäť a ostražitosť a zvyšoval kapacitu mozgu. V ranom stredoveku si popularitu získal najmä ako vhodný prostriedok na osvieženie dychu a kompenzoval tým nie najlepšiu hygienu chrupu a v 16. storočí sa uplatňoval ako prostriedok na liečbu kašľa. Niektorí ho dokonca považovali za symbol šťastia a používali ho ako obranu proti kliatbam. Dnes sa rozmarín bohato využíva najmä v kuchyni, pričom jedlám dodáva korenistú, trpkú chuť. Aj keď ho môžete nájsť a kúpiť samostatne napríklad aj v črepníku, často sa predáva ako súčasť provensálskeho korenia. Pridáva sa najmä do hovädzieho, bravčového či jahňacieho mäsa, ktoré sú vďaka rozmarínu ľahšie stráviteľné. Upokojenie v stresových obdobiach vám prinesie obyčajný rozmarínový čaj. Dve polievkové lyžice čerstvého alebo jednu polievkovú lyžicu sušeného rozmarínu v šálke jemne pomliaždite tak, aby sa uvoľnila aróma a zalejte horúcou vodou. Čaj bude mať silnejší účinok, ak ho necháte vylúhovať prikrytý. Inhalovanie rozmarínu navyše prečistí vašu myseľ a uvoľní vás. V kozmetike sa rozmarín uplatňuje napríklad pri starostlivosti o vlasy a pleť. Extrakt z rozmarínu pomáha pred plešatením, ošetruje vlasy a zabraňuje tvorbe lupín. V predchádzajúcich číslach sme už uvádzali recepty na prípravu šampónu, kúpeľa chodidiel či ústnej vody, kde jednou z hlavných zložiek bol práve rozmarín. Ďalším domácky vyrobeným kozmetickým prípravkom, pri príprave ktorého môžete využiť túto bylinku je uhorkovo - rozmarínová čistiaca maska, či rozmarínový sprej.
Uhorkovo- rozmarínová čistiaca maska
Na prípravu tejto masky potrebujete asi trojcentimetrový kúsok uhorky, jednu kvapku rozmarínového esenciálneho oleja a jeden vaječný bielok. Uhorku rozmixujte, pridajte rozmarín a vyšľahaný vaječný bielok a všetko zmiešajte. Naneste na pleť tak, aby ste sa vyhli oblasti očí a úst. Po pätnástich minútach odstráňte navlhčeným uterákom. Uhorka pôsobí upokojujúco a rozmarín dezinfekčne. V prípade, že máte problémy s vyrážkami na ramenách, dekolte či chrbte, nebojte sa použiť túto masku aj na tieto oblasti.
Rozmarínový sprej
Tento sprej môžete využívať na pleť ale aj pokožku celého tela, najlepšie po kúpeli, kedy vaša pokožka ešte nie je úplne suchá. Do sprejovej fľaštičky nalejte jeden a pol deci vody, jednu polievkovú lyžicu olivového oleja, šesť kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja a pridajte tiež kúsok čerstvého rozmarínu. Všetko zmiešajte a používajte aj počas dňa na osvieženie a rozjasnenie pleti.
Levanduľa
Levanduľa pochádza z prostredia stredozemného mora a jej názov je odvodený z talianskeho lavare, čo znamená umývať. Už Rimania podobne ako dnes my využívali levanduľu v medicíne, ale aj ako parfum. Jej použitie sa osvedčilo na zmierenie stresu, upokojenie nervového systému, pomáha tiež pri bolestiach hlavy a pri problémoch s nespavosťou. Aj preto je najvhodnejším miestom pre levanduľu v domácnosti spálňa. Levanduľové esenciálne oleje sa využívajú v boji proti únave, na prehĺbenie relaxácie a na zlepšenie nálady. Niekoľko kvapiek primiešaných do masážneho oleja a vmasírovaných do oblasti ramien a zadnej časti krku odstráni bolesti hlavy a rovnako pomôže pri bolestiach svalov tela. Levanduľu si môžete pestovať aj doma v črepníku, prípadne vysušiť a zabaliť do vrecúšok. Takto zabalenú ju určite využijete aj na rozvoňanie vzduchu a oblečenia v skrinkách a v zásuvkách. V domácej kozmetike môžete vyskúšať napríklad túto čistiacu masku:
Levanduľová čistiaca maska
Dve polievkové lyžice medu a jednu čajovú lyžičku kryštálového cukru zmiešajte. Za stáleho miešania prilievajte jojobový (prípadne olivový) olej v množstve asi jednej polievkovej lyžice a na záver pridajte dve kvapky levanduľového esenciálneho oleja. Na tvár naneste krúživými pohybmi a potom nechajte pôsobiť ešte ďalších päť minút. Nakoniec opláchnite studenou vodou a jemne osušte.
Recepty proti únave a stresu
Zeler
Máte sklony rozčuľovať sa a všetko vás vyvedie z rovnováhy? Potom máme pre vás jednoduchú radu – namiesto upokojujúcich tabletiek jedzte veľa zeleru. Obsahuje totiž dostatok kyseliny ptalidovej, a tá nás pekne upokojí. Teda už žiadne stresové situácie.
Bulharská ruža
Najmä ženy, ktoré nevedia, kam skôr skočiť a padajú od únavy, potrebujú účinný životabudič. Po čom však siahnuť? Niektoré vône, aj keď ide o svetové značky, nás namiesto povzbudenia upokojujú. V sparnom lete by preto mali mať ženy v kabelke alebo batohu ružovú vodu, ktorej hlavnou účinnou látkou je ruža bulharská. Keď si streknete zopár kvapiek na tvár alebo dekolt, budete sa opäť cítiť dobre.
Šampiňóny
Zázračným stimulátorom dobrej nálady sú aj šampiňóny, pretože sú zdrojom vitamínu D. Ten podmieňuje zvýšenú produkciu serotonínu, čo sa prejaví tým, že sa cítite odrazu vynikajúco. Podľa dostupných štúdií sú ľudia o sto percent šťastnejší. Preto pri príprave jedál nikdy nezabúdajme pridať zopár šampiňónov.
Éterické oleje
Ledva si sadneme do auta, padá nám hlava na volant a únava nad nami víťazí. Stačí však len tak málo. Éterické olejčeky z prírodných byliniek. Vyskúšajte napríklad silice z litesy cubeby, lemongrasu, pačuli, pimentu, borovice a eukalyptu a budete opäť svieži.
Kokteil po fláme
Ak sa náhodou stane, že ste to prehnali s pitím a potrebujete byť rýchlo fit, skúste si pripraviť nasledujúci kokteil. Pridajte trochu soli, korenia a papriky. Potom pohár dolejte olivovým olejom. Zároveň si napustíte rovnako veľký pohár studenej vody. Potom kokteil zamiešajte, treba ho vypiť na jeden dúšok a zapiť pripravenou vodou. Výsledok sa dostaví veľmi skoro.
Hroznový cukor
Cítite sa slabý a stále sa nemôžete spamätať? Potom okrem vitamínov potrebujete dodať aj energiu v podobe hroznového cukru. Telo ho totiž ihneď spracuje na distribúciu kyslíka a ako je známe, okysličený mozog pracuje rýchlejšie.
PRÍRODNÉ PROSTRIEDKY NA CHUDOKRVNOSŤ
Ste bledí, často unavení a malátni, bolieva vás hlava či trpíte nechutenstvom? Môže ísť o anémiu z nedostatku železa či vitamínu B12. Popri klasickej liečbe môžeme na chudokrvnosť vyskúšať aj osvedčené ľudové recepty.
BYLINNÝ ČAJ NA CHUDOKRVNOSŤ
Potrebujeme: 20g ľubovníka bodkovaného, po 10g ostružín a žihľavy, 3/4l vody
Ako na to: Byliny dobre rozdrvíme, premiešame a nasypeme do nádoby. Uvaríme predtým zmrazenú vodu. Vriacou vodou zalejeme byliny a necháme lúhovať asi 10 minút. Potom scedíme a pijeme teplé po šálke 3-4x denne.
PALINOVÁ KÚRA
Najcennejšou bylinkou v ľudovom liečiteľstve pri chudokrvnosti je palina pravá. Tinktúra z nej sa užíva v malých dávkach – 1 kvapku v lyžičke vody približne tri týždne ráno na lačný žalúdok. Potom je potrebné urobiť dvojtýždňovú pauzu a zasa nasledujúce tri týždne užívať, pokiaľ sa stav neupraví.
Potrebujeme: Väčšie množstvo paliny – najlepšie je čerstvá, v krajnom prípade použijeme sušenú. Kvalitný 40% alkohol, najvhodnejšia je ražnovica.
Ako na to: V prípade sušenej byliny ju nasypeme asi do 1/2 pripravenej nádoby a zalejeme alkoholom. Pri čerstvej naplníme nádobu až povrch a tiež zalejeme. Necháme dobre uzavreté tri týždne lúhovať na suchom a tmavom mieste pri izbovej teplote. Každý deň fľašou poriadne potrasieme. Po troch týždňoch scedíme.
VAJEČNÝ POSILŇUJÚCI NÁPOJ
Okrem chudokrvnosti je výborný aj na celkové posilnenie organizmu. Obsahuje totiž veľa vitamínu B12, ktorý je pri chudokrvnosti často nedostatkový.
Potrebujeme: Jeden surový žĺtok najlepšie z čerstvých vajec a výbehového chovu v biokvalite, tekutý med - najlepšie lesný, mlieko a vanilka.
Ako na to: Žĺtok vymiešame s polievkovovu lyžicou medu a zalejeme zohriatym mliekom. Prichutíme vanilkou.
„JABLKOVÝ JEŽKO“
Tento prastarý ľudový recept údajne pomáhal doplniť organizmu chýbajúce železo pri anémii alebo veľkej strate krvi.
Ako na to: Očistené (teda vydezinfikované) železné klince sa napichali do jablka. Po niekoľkých hodinách sa vybrali a jablko sa zjedlo. Odporúčaná dávka bola jedno až dve jablká denne.
OBILNÉ KLÍČKY
Vysoký obsah železa nájdeme v obilných klíčkoch, najmä pšeničných. Každý deň zjedzme ráno najmä čerstvé klíčky – dajme si ich do jogurtu či obilnej kaše. Vhodné sú tiež pšeničné klíčky sušené (dostať ich v obchodoch so zdravou výživou).
TEKVICOVÝ OLEJ
Obsahuje zinok, ktorý podporuje liečbu anémie. Tekvicový olej pridávame do hotových jedál, najmä šalátov.
ŠŤAVA Z ČERVENEJ REPY
Táto kúra zmierni alebo zneutralizuje v organizme kyslé prostredie, ktoré mu uberá potrebné minerály a stopové prvky vrátane železa. Navyše samotná červená alebo čierna repa sú veľmi bohaté na železo.
Ako na to: Na deň je potrebné odšťaviť približne 330 až 350ml čerstvej šťavy z červenej repy. Počas kúry nesmieme nič iné piť ani jesť a šťavu prijímať postupne v priebehu dňa po 2-3 lyžičkách. Skúsime užívať 1-3 dni za sebou. Šťava sa môže podávať aj priebežne v rámci prevencie chudokrvnosti.
ĎALŠIE TIPY NA ÚPRAVU STRAVY:
Zaraďte do jedálnička potraviny bohaté na bielkoviny, vitamíny, železo a tiež produkty podporujúce krvotvorbu, ako pečeň, vajcia, červené mäso, varená fazuľa, hrach, šošovica, červené bobuľovité ovocie, červená a čierna repa, petržlenová vňať, listová zelenina, otruby, orechy, semená, tekvicové semiačka, hrozienka, otruby, sušené marhule a slivky, červená repa, mandle a pivné kvasnice
Najbohatším potravinovým zdrojom železa je aj melasa (dostať ju v obchodoch so zdravou výživou), ktorú môžeme používať namiesto cukru do nápojov i jedál.
Pred každým jedlom vypite aspoň deci čerstvej šťavy z ovocia alebo zeleniny, nakoľko zlepšuje schopnosť vstrebávania železa.
Vynikajúcim zdrojom je aj šťava zo žihľavových listov.
V kuchyni používajte čo najviac byliniek – či už vo forme korenia do jedál alebo vo forme bylinkových čajov, nakoľko vylepšujú skladbu krvi a zároveň celkovo posilňujú organizmus.
Upozornenie!!!!
Väčšina textov a obrázkov nie sú mojím autorským dielom. Slúžia predovšetkým pre moje potreby.Ak sa niekto cíti dotknutý obsahom mojich stránok alebo je autorom niektorého diela (vie to aj korektne dokázať), nech ma kontaktuje.Túto časť odstránim.